Frygter at miste grebet om dansk ønskespiller

Svensk klub frygter, at det ikke lykkes at få fingrene i ønskespilleren fra Danmark.



Hammarby drømmer om at hente danske Bjørn Paulsen retur til Stockholm, men der bindes negle i den svenske hovedstad.

29-årige Bjørn Paulsen har kontraktudløb i den tyske 3. Liga-klub FC Ingolstadt efter denne sæson, og Hammarby håber derfor, at de kan snupppe danskeren på en fri transfer. Nu skriver FotbollDirekt imidlertid, at Ingolstadt har tænkt sig at kæmpe for den danske forsvarsspiller.

Mediet skriver, at Ingolstadt meget vel kan være på vej med et kontrakttilbud til Bjørn Paulsen, og det kan sende danskeren i tænkeboks.

Den tyske klub er aktuelt nummer tre i 3. Liga og er dermed i spil til en oprykning. At oprykningen kommer i hus vil formentlig være afgørende i bestræbelserne på at holde på Bjørn Paulsen.

– Jeg er åben for alt, og det er også muligt, at jeg forlænger med Ingolstadt, hvis de kommer med et godt tilbud, og vi rykker op, sagde Paulsen til tipsbladet.dk i oktober sidste år og fastslog, at en forlængelse er betinget af oprykning til 2. Bundesligaen.

– Ja, det er det. Jeg kom til Ingolstadt, da klubben lå i 2. Bundesligaen, og jeg blev, da vi rykkede ned. Jeg er ikke typen, der stikker halen mellem benene. Jeg synes, man skal acceptere den kontrakt, man har skrevet under på, selv om det sportsligt ikke går, som man havde håbet. En aftale er en aftale, men selvfølgelig vil jeg gerne spille på et højere niveau.

Bjørn Paulsen tørnede ud for Hammarby fra 2017 til 2019. Han har spillet fast for FC Ingolstadt i denne sæson, men i øjeblikket er han ude med en skade.





LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

TransferLIVE: FCM præsenterer ny spiller

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Chelsea henter back til 375 mio.

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De køber ham for 740 mio.

England – DR Congo

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Spanien – Østrig

‘Det er en interessant spiller’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Her er Jonas Winds nye klub