Elias Durmaz er braget igennem i Sverige i denne sæson med 14 fuldtræffere i 28 kampe for Vasalund i landets tredjebedste fodboldrække.
De flotte præstationer har bragt midtbanespilleren i tårnhøj kurs de seneste uger. Flere Allsvenskan-klubber har jagtet ham, mens OB også var med i kapløbet.
22-årige Elias Durmaz har dog valgt at blive i Sverige, hvor han har underskrevet en kontrakt med AIK i Allsvenskan. Her kommer han til fra Vasalund i den tredjebedste svenske række.
– Vi er meget glade for, at Elias valgte AIK. Elias er en spiller, som vi har holdt øje med i meget lang tid. Han har haft en god udvikling i 2022, hvor han var topscorer og anfører hos Vasalund, siger klubben administrerende direktør og fungerende sportsdirektør, Manuel Lindberg, til klubbens hjemmeside.
Elias Durmaz har underskrevet en aftale med AIK frem til udgangen af 2026. Først forlød det, at AIK havde betalt knap 1,4 millioner kroner for ham, men nu melder Expressen om en pris på det halve – lige knap 700.000.
AIK sluttede i den forgangne sæson på femtepladsen 14 point bag BK Häcken, der ved gode præstationer af den danske duo Mikkel Rygaard og Kristoffer Lund, tog guldet. Højre backen har i øvrigt til Tipsbladet fortalt om en vild guldfest.
AIK er ikke kun igang med at opruste på spillersiden til den nye sæson, for de er også på jagt efter en ny sportsdirektør. Her har de en tidligere FC København-spiller på blokken. Læse mere om det HER.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Delaney afslører dialog
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby