Elias Durmaz er braget igennem i Sverige i denne sæson med 14 fuldtræffere i 28 kampe for Vasalund i landets tredjebedste fodboldrække.
De flotte præstationer har bragt midtbanespilleren i tårnhøj kurs de seneste uger. Flere Allsvenskan-klubber har jagtet ham, mens OB også var med i kapløbet.
22-årige Elias Durmaz har dog valgt at blive i Sverige, hvor han har underskrevet en kontrakt med AIK i Allsvenskan. Her kommer han til fra Vasalund i den tredjebedste svenske række.
– Vi er meget glade for, at Elias valgte AIK. Elias er en spiller, som vi har holdt øje med i meget lang tid. Han har haft en god udvikling i 2022, hvor han var topscorer og anfører hos Vasalund, siger klubben administrerende direktør og fungerende sportsdirektør, Manuel Lindberg, til klubbens hjemmeside.
Elias Durmaz har underskrevet en aftale med AIK frem til udgangen af 2026. Først forlød det, at AIK havde betalt knap 1,4 millioner kroner for ham, men nu melder Expressen om en pris på det halve – lige knap 700.000.
AIK sluttede i den forgangne sæson på femtepladsen 14 point bag BK Häcken, der ved gode præstationer af den danske duo Mikkel Rygaard og Kristoffer Lund, tog guldet. Højre backen har i øvrigt til Tipsbladet fortalt om en vild guldfest.
AIK er ikke kun igang med at opruste på spillersiden til den nye sæson, for de er også på jagt efter en ny sportsdirektør. Her har de en tidligere FC København-spiller på blokken. Læse mere om det HER.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
NYHEDER