Elias Durmaz er braget igennem i Sverige i denne sæson med 14 fuldtræffere i 28 kampe for Vasalund i landets tredjebedste fodboldrække.
De flotte præstationer har bragt midtbanespilleren i tårnhøj kurs de seneste uger. Flere Allsvenskan-klubber har jagtet ham, mens OB også var med i kapløbet.
22-årige Elias Durmaz har dog valgt at blive i Sverige, hvor han har underskrevet en kontrakt med AIK i Allsvenskan. Her kommer han til fra Vasalund i den tredjebedste svenske række.
– Vi er meget glade for, at Elias valgte AIK. Elias er en spiller, som vi har holdt øje med i meget lang tid. Han har haft en god udvikling i 2022, hvor han var topscorer og anfører hos Vasalund, siger klubben administrerende direktør og fungerende sportsdirektør, Manuel Lindberg, til klubbens hjemmeside.
Elias Durmaz har underskrevet en aftale med AIK frem til udgangen af 2026. Først forlød det, at AIK havde betalt knap 1,4 millioner kroner for ham, men nu melder Expressen om en pris på det halve – lige knap 700.000.
AIK sluttede i den forgangne sæson på femtepladsen 14 point bag BK Häcken, der ved gode præstationer af den danske duo Mikkel Rygaard og Kristoffer Lund, tog guldet. Højre backen har i øvrigt til Tipsbladet fortalt om en vild guldfest.
AIK er ikke kun igang med at opruste på spillersiden til den nye sæson, for de er også på jagt efter en ny sportsdirektør. Her har de en tidligere FC København-spiller på blokken. Læse mere om det HER.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Fin lodtrækning for FCK
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT