Elias Durmaz er braget igennem i Sverige i denne sæson med 14 fuldtræffere i 28 kampe for Vasalund i landets tredjebedste fodboldrække.
De flotte præstationer har bragt midtbanespilleren i tårnhøj kurs de seneste uger. Flere Allsvenskan-klubber har jagtet ham, mens OB også var med i kapløbet.
22-årige Elias Durmaz har dog valgt at blive i Sverige, hvor han har underskrevet en kontrakt med AIK i Allsvenskan. Her kommer han til fra Vasalund i den tredjebedste svenske række.
– Vi er meget glade for, at Elias valgte AIK. Elias er en spiller, som vi har holdt øje med i meget lang tid. Han har haft en god udvikling i 2022, hvor han var topscorer og anfører hos Vasalund, siger klubben administrerende direktør og fungerende sportsdirektør, Manuel Lindberg, til klubbens hjemmeside.
Elias Durmaz har underskrevet en aftale med AIK frem til udgangen af 2026. Først forlød det, at AIK havde betalt knap 1,4 millioner kroner for ham, men nu melder Expressen om en pris på det halve – lige knap 700.000.
AIK sluttede i den forgangne sæson på femtepladsen 14 point bag BK Häcken, der ved gode præstationer af den danske duo Mikkel Rygaard og Kristoffer Lund, tog guldet. Højre backen har i øvrigt til Tipsbladet fortalt om en vild guldfest.
AIK er ikke kun igang med at opruste på spillersiden til den nye sæson, for de er også på jagt efter en ny sportsdirektør. Her har de en tidligere FC København-spiller på blokken. Læse mere om det HER.
LIVE
TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub