Bodø/Glimt har vundet det norske mesterskab i suveræn stil i år, hvor klubbens danske duo, Kasper Junker og Philip Zinckernagel, har været blandt ligaens allerbedste spillere.
Kasper Junker har således scoret 25 mål på 24 kampe i Eliteserien, hvor han er delt topscorer, mens Philip Zinckernagel har leveret utrolige 19 mål og 18 oplæg. Det er en imponerende og historisk bedrift, hvis man spørger norsk TV2’s ekspert Jesper Mathisen.
Ingen anden spiller har nogensinde imponeret i så stor stil som Zinckernagel i løbet af en hel sæson, mener Jesper Mathisen.
– Philip Zinckernagel er den spiller, der har været den bedste i 2020. Det tror jeg de fleste er enige om. Det har været en fornøjelse at følge ham og hans holdkammerater denne sæson, siger Jesper Mathisen til norsk TV2 og tilføjer:
Læs også:Jagter topscorertitlen: Dansk angriber med hattrick
– Vi har aldrig haft en spiller, der har leveret en bedre sæson end Zinckernagel. Vidar Kjartansson hamrede mål, men det var ikke den samme dominans. Alanzinho er den spiller, der sandsynligvis har domineret mest på banen, for han var helt fænomenal, men Zinckernagel er i hvert fald den, jeg kan huske, der har leveret den bedste enkeltstående sæson.
– Han bliver multimillionær
Efter sæsonen kan Philip Zinckernagel dog være tabt for norsk fodbold.
Han har kontraktudløb ved årsskiftet og kan altså kvit og frit skifte klub, og med den sæson, han har gang i, er der formentlig bejlere nok. TV2-kommentatoren Marius Skjelbæk forventer også, at danskeren bliver belønnet med en stor kontrakt.
Læs også:Danske målmaskiner ligger højt på europæisk topscorerliste
– Vi må huske, at han var en temmelig upåagtet spiller, før han kom til Bodø/Glimt. Han var kendt som en klynkende og problematisk dansker, der samlede gule kort.
– Han var virkelig bare et vrag, som Glimt har slebet til en diamant. Nu kan han gå ud på det åbne marked. Han bliver multimillionær, uanset hvem han skriver under hos, siger Marius Skjelbæk til TV2 Norge.
Philip Zinckernagel, 25 år, har en fortid i FC Nordsjælland, HB Køge, FC Helsingør og SønderjyskE.
Læs også:Danske stjerner har lavet en aftale: Junker skal være topscorer
Læs også:Vil have Philip Zinckernagel: Det har jeg vidst længe
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
