Hylder dansk profil: Ingen har nogensinde gjort det bedre

Den tidligere Superliga-spiller imponerer i stor stil nordpå, mener eksperter.



Bodø/Glimt har vundet det norske mesterskab i suveræn stil i år, hvor klubbens danske duo, Kasper Junker og Philip Zinckernagel, har været blandt ligaens allerbedste spillere.

Kasper Junker har således scoret 25 mål på 24 kampe i Eliteserien, hvor han er delt topscorer, mens Philip Zinckernagel har leveret utrolige 19 mål og 18 oplæg. Det er en imponerende og historisk bedrift, hvis man spørger norsk TV2’s ekspert Jesper Mathisen.

Ingen anden spiller har nogensinde imponeret i så stor stil som Zinckernagel i løbet af en hel sæson, mener Jesper Mathisen.

– Philip Zinckernagel er den spiller, der har været den bedste i 2020. Det tror jeg de fleste er enige om. Det har været en fornøjelse at følge ham og hans holdkammerater denne sæson, siger Jesper Mathisen til norsk TV2 og tilføjer:

Læs også:Jagter topscorertitlen: Dansk angriber med hattrick

– Vi har aldrig haft en spiller, der har leveret en bedre sæson end Zinckernagel. Vidar Kjartansson hamrede mål, men det var ikke den samme dominans. Alanzinho er den spiller, der sandsynligvis har domineret mest på banen, for han var helt fænomenal, men Zinckernagel er i hvert fald den, jeg kan huske, der har leveret den bedste enkeltstående sæson.

– Han bliver multimillionær
Efter sæsonen kan Philip Zinckernagel dog være tabt for norsk fodbold.

Han har kontraktudløb ved årsskiftet og kan altså kvit og frit skifte klub, og med den sæson, han har gang i, er der formentlig bejlere nok. TV2-kommentatoren Marius Skjelbæk forventer også, at danskeren bliver belønnet med en stor kontrakt.

Læs også:Danske målmaskiner ligger højt på europæisk topscorerliste

– Vi må huske, at han var en temmelig upåagtet spiller, før han kom til Bodø/Glimt. Han var kendt som en klynkende og problematisk dansker, der samlede gule kort.

– Han var virkelig bare et vrag, som Glimt har slebet til en diamant. Nu kan han gå ud på det åbne marked. Han bliver multimillionær, uanset hvem han skriver under hos, siger Marius Skjelbæk til TV2 Norge.

Philip Zinckernagel, 25 år, har en fortid i FC Nordsjælland, HB Køge, FC Helsingør og SønderjyskE. 

Læs også:Danske stjerner har lavet en aftale: Junker skal være topscorer
Læs også:Vil have Philip Zinckernagel: Det har jeg vidst længe






LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Kæmpebud på 16-årig

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Nu er der nyt om Robert Skov

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Paraguay – Frankrig