Hylder dansk profil: Ingen har nogensinde gjort det bedre

Den tidligere Superliga-spiller imponerer i stor stil nordpå, mener eksperter.



Bodø/Glimt har vundet det norske mesterskab i suveræn stil i år, hvor klubbens danske duo, Kasper Junker og Philip Zinckernagel, har været blandt ligaens allerbedste spillere.

Kasper Junker har således scoret 25 mål på 24 kampe i Eliteserien, hvor han er delt topscorer, mens Philip Zinckernagel har leveret utrolige 19 mål og 18 oplæg. Det er en imponerende og historisk bedrift, hvis man spørger norsk TV2’s ekspert Jesper Mathisen.

Ingen anden spiller har nogensinde imponeret i så stor stil som Zinckernagel i løbet af en hel sæson, mener Jesper Mathisen.

– Philip Zinckernagel er den spiller, der har været den bedste i 2020. Det tror jeg de fleste er enige om. Det har været en fornøjelse at følge ham og hans holdkammerater denne sæson, siger Jesper Mathisen til norsk TV2 og tilføjer:

Læs også:Jagter topscorertitlen: Dansk angriber med hattrick

– Vi har aldrig haft en spiller, der har leveret en bedre sæson end Zinckernagel. Vidar Kjartansson hamrede mål, men det var ikke den samme dominans. Alanzinho er den spiller, der sandsynligvis har domineret mest på banen, for han var helt fænomenal, men Zinckernagel er i hvert fald den, jeg kan huske, der har leveret den bedste enkeltstående sæson.

– Han bliver multimillionær
Efter sæsonen kan Philip Zinckernagel dog være tabt for norsk fodbold.

Han har kontraktudløb ved årsskiftet og kan altså kvit og frit skifte klub, og med den sæson, han har gang i, er der formentlig bejlere nok. TV2-kommentatoren Marius Skjelbæk forventer også, at danskeren bliver belønnet med en stor kontrakt.

Læs også:Danske målmaskiner ligger højt på europæisk topscorerliste

– Vi må huske, at han var en temmelig upåagtet spiller, før han kom til Bodø/Glimt. Han var kendt som en klynkende og problematisk dansker, der samlede gule kort.

– Han var virkelig bare et vrag, som Glimt har slebet til en diamant. Nu kan han gå ud på det åbne marked. Han bliver multimillionær, uanset hvem han skriver under hos, siger Marius Skjelbæk til TV2 Norge.

Philip Zinckernagel, 25 år, har en fortid i FC Nordsjælland, HB Køge, FC Helsingør og SønderjyskE. 

Læs også:Danske stjerner har lavet en aftale: Junker skal være topscorer
Læs også:Vil have Philip Zinckernagel: Det har jeg vidst længe





Kontant dom over Elyounoussi




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

En sort plet på hans eftermæle



LIVE

TransferLIVE: Salah går viralt

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Siger op: Superliga-ekspert stopper