Hylder dansk profil: Ingen har nogensinde gjort det bedre

Den tidligere Superliga-spiller imponerer i stor stil nordpå, mener eksperter.



Bodø/Glimt har vundet det norske mesterskab i suveræn stil i år, hvor klubbens danske duo, Kasper Junker og Philip Zinckernagel, har været blandt ligaens allerbedste spillere.

Kasper Junker har således scoret 25 mål på 24 kampe i Eliteserien, hvor han er delt topscorer, mens Philip Zinckernagel har leveret utrolige 19 mål og 18 oplæg. Det er en imponerende og historisk bedrift, hvis man spørger norsk TV2’s ekspert Jesper Mathisen.

Ingen anden spiller har nogensinde imponeret i så stor stil som Zinckernagel i løbet af en hel sæson, mener Jesper Mathisen.

– Philip Zinckernagel er den spiller, der har været den bedste i 2020. Det tror jeg de fleste er enige om. Det har været en fornøjelse at følge ham og hans holdkammerater denne sæson, siger Jesper Mathisen til norsk TV2 og tilføjer:

Læs også:Jagter topscorertitlen: Dansk angriber med hattrick

– Vi har aldrig haft en spiller, der har leveret en bedre sæson end Zinckernagel. Vidar Kjartansson hamrede mål, men det var ikke den samme dominans. Alanzinho er den spiller, der sandsynligvis har domineret mest på banen, for han var helt fænomenal, men Zinckernagel er i hvert fald den, jeg kan huske, der har leveret den bedste enkeltstående sæson.

– Han bliver multimillionær
Efter sæsonen kan Philip Zinckernagel dog være tabt for norsk fodbold.

Han har kontraktudløb ved årsskiftet og kan altså kvit og frit skifte klub, og med den sæson, han har gang i, er der formentlig bejlere nok. TV2-kommentatoren Marius Skjelbæk forventer også, at danskeren bliver belønnet med en stor kontrakt.

Læs også:Danske målmaskiner ligger højt på europæisk topscorerliste

– Vi må huske, at han var en temmelig upåagtet spiller, før han kom til Bodø/Glimt. Han var kendt som en klynkende og problematisk dansker, der samlede gule kort.

– Han var virkelig bare et vrag, som Glimt har slebet til en diamant. Nu kan han gå ud på det åbne marked. Han bliver multimillionær, uanset hvem han skriver under hos, siger Marius Skjelbæk til TV2 Norge.

Philip Zinckernagel, 25 år, har en fortid i FC Nordsjælland, HB Køge, FC Helsingør og SønderjyskE. 

Læs også:Danske stjerner har lavet en aftale: Junker skal være topscorer
Læs også:Vil have Philip Zinckernagel: Det har jeg vidst længe




LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

‘Det er jeg træt af’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De har spurgt på Gustav Isaksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

17-årig som starter? ‘Super spændende’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

‘Kæmpe cadeau til AGF’