Der var en årrække, hvor Brøndby ikke kunne få nok spillere fra norske Viking FK.
Flirten er forduftet en smule, og det er der måske en naturlig grund til, da spillerne Brøndby har købt derfra, ikke rigtig er slået til. Joe Bell er røget retur til Viking, mens Henrik Heggheim og Sebastian Sebulonsen er i periferien af de blå-gules førstehold.
Foruden et flot efterår i 2021 har Henrik Heggheim været langt fra sit store gennembrud, mens Sebastian Sebulonsen dårligt er blevet brugt. Vedvarende skader er dog en del af forklaringen.
Begge er nu med Brøndby på træningsejr, da et skifte i løbet af januars transfervindue ikke kom i stand. Dog holder andre transfervinduer åbne lidt endnu. Det gælder blandt andet i hjemlandet Norge.
I deres tidligere klub Viking FK er man opmærksomme på situationen, men man skal nok ikke forvente, at de skifter tilbage dertil i denne omgang.
Det fortæller klubbens sportschef, Erik Nevland, til Tipsbladet.
– Det er ikke noget, som vi har kigget på denne gang af forskellige årsager. Det er spillere, som har været i Viking, og derfor er vi altid interesseret, men så vidt jeg ved, så er det lidt for dyrt for os at gå ind i.
22-årige Henrik Heggheim var udlejet til Vålerenga sidste år, og en ny udljening til hjemlandet er bestemt ikke udelukket, da Brøndby også har forstærket netop hans position med Jordi Vanlerberghe.
– Helt generelt er spillere, som har en forbindelse til vores klub, interessante, hvis de vil komme tilbage, eller Brøndby gerne vil lade dem gå. Lige nu bruger vi ikke så meget energi på det, da de er Brøndby-spillere. Det er fakta lige nu, men man ved aldrig, hvad fremtiden bringer, siger Erik Nevland.
Brøndby IF købte Henrik Heggheim i Viking for omkring ni millioner kroner i 2021, mens Sebastian Sebulonsen kom til et år senere for en pris i samme leje.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
INTERVIEW