Der var en årrække, hvor Brøndby ikke kunne få nok spillere fra norske Viking FK.
Flirten er forduftet en smule, og det er der måske en naturlig grund til, da spillerne Brøndby har købt derfra, ikke rigtig er slået til. Joe Bell er røget retur til Viking, mens Henrik Heggheim og Sebastian Sebulonsen er i periferien af de blå-gules førstehold.
Foruden et flot efterår i 2021 har Henrik Heggheim været langt fra sit store gennembrud, mens Sebastian Sebulonsen dårligt er blevet brugt. Vedvarende skader er dog en del af forklaringen.
Begge er nu med Brøndby på træningsejr, da et skifte i løbet af januars transfervindue ikke kom i stand. Dog holder andre transfervinduer åbne lidt endnu. Det gælder blandt andet i hjemlandet Norge.
I deres tidligere klub Viking FK er man opmærksomme på situationen, men man skal nok ikke forvente, at de skifter tilbage dertil i denne omgang.
Det fortæller klubbens sportschef, Erik Nevland, til Tipsbladet.
– Det er ikke noget, som vi har kigget på denne gang af forskellige årsager. Det er spillere, som har været i Viking, og derfor er vi altid interesseret, men så vidt jeg ved, så er det lidt for dyrt for os at gå ind i.
22-årige Henrik Heggheim var udlejet til Vålerenga sidste år, og en ny udljening til hjemlandet er bestemt ikke udelukket, da Brøndby også har forstærket netop hans position med Jordi Vanlerberghe.
– Helt generelt er spillere, som har en forbindelse til vores klub, interessante, hvis de vil komme tilbage, eller Brøndby gerne vil lade dem gå. Lige nu bruger vi ikke så meget energi på det, da de er Brøndby-spillere. Det er fakta lige nu, men man ved aldrig, hvad fremtiden bringer, siger Erik Nevland.
Brøndby IF købte Henrik Heggheim i Viking for omkring ni millioner kroner i 2021, mens Sebastian Sebulonsen kom til et år senere for en pris i samme leje.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
England – Argentina
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
AVIS