Jakob Michelsen kritiseres for sin mandskabspleje

Den tidligere Hammarby-træner skulle, ifølge flere kilder, have mobbet nogle spillere, ved at hænge dem ud foran resten af truppen.



Den svenske klub, Hammarby FF, gav for to uger siden Jakob Michelsen sparket, efter en magtkamp mod klubbens sportsdirektør, Jesper Jansson.

I de seneste dage har flere kilder rapporteret til det svenske medie, FootballDirect, at der var uenighed om klubbens sportslige muligheder, ligesom nogle spillere fortæller om, at der var tale om decideret mobning fra Michelsens side.

– Det er på ingen måde ok med mobning i vores organisation. Hvis nogen af ​​spillerne har vidst det, er det ikke okay, siger Hammarbys administrerende direktør, Henrik Kindlund, til FotbollDirekt.se.

Oplysningerne om, at den danske træner var på vej væk fra Hammarby, begyndte at cirkulere i efteråret. Derefter blev magtkampen mellem Michelsen og klubbens nye sportsdirektør, Jesper Jansson, angivet som hovedproblemet. Noget der senere blev benægtet af Hammarbys ledelse.

I et video-interview på Hammarbys hjemmeside for nylig fortalte den adm. Direktør Henrik Kindlund, at det handlede om andre ting. Man kunne simpelthen ikke blive enige om den sportslige vej fremad.

–  Det her med magtkampen mellem Jesper og Jakob, kan man godt glemme. det er ikke sandt. Jacob var ikke tilfred med den sportslige organisation, og derfor har vi truffet denne beslutning, sagde Kindlund i interviewet.

I dag indikerer flere kilder dog til FootballDirect, at beslutningen om at sparke Michelsen handlede om, at klubbens havde en helt anden værdiansættelse af spillernes kvalitet end Michelsen havde.

På klubbens strategimøder, hvor Michelsen også var involveret, blev fremtiden diskuteret: Skulle man nøjes med at være “underdog” og slutte efter rivalerne fra AIK og Djurgården i tabellen – eller vil man være det bedste Stockholm-mandskab og et tophold i Sverige?

Den var Michelsen med på – men samtidig ønskede han at se endnu flere nye spillere i truppen for at imødekomme et sådant skridt.

Men flere kilder peger på, at der også var utilfredshed blandt mange af spillerne for Michelsens måde at lede holdet på.

Danskerens stil, der oprindeligt blev betragtet som en frisk pust, blev med tiden opfattet som mobning mod nogle spillere.

Dette fortæller både spillere og folk i Hammarby, som FootballDirect har været i kontakt med.

Ifølge det svenske emdies kilder var en række spillere udsat for mundtlige angreb af Michelsen, som beskyldes for at have haft sine favoritter, mens andre har været ude i kulden. Kilderne fortæller, at han ved flere lejligheder har overfalt nogle spillere verbalt på en sådan måde, som mange har opfattet som mobning.

Blandt andet fik en af ​​klubbens yngre og mest lovende spillere til at kritik af Michelsen foran sine holdkammerater, og i mange spilleres øjne var der tale om systematisk mobning af spilleren.

Efter Hammarbys sejr i mod Djurgården i sidste sæson fejrede spillere, ledere og bestyrelsen det på en restaurant. Selv nogle af klubbens fans var til stede og så, hvordan Michelsen midt under festlighederne tog spilleren til side og skreg af ham, så han græd.

Ved en anden lejlighed, da en spiller forlod klubben og holdt afskedsmiddag med spillere og ledere, holdte spilleren en tale, der rørte ham, hvorefter Michelsen kommenterede, at den afgående spiller måske havde brug for et serviet til at tørre sine tårer.

Hvad der opfattes som jargon, og hvad der opfattes som mobning er subjektivt, men kilderne hævder, at hans ledelsesstil blev for meget for flere af spillerne.

Henrik Kindlund bekræfter, at der har været lejlighedsvise episoder, men Hammarbys administrerende direktør gør det klart, at det ikke havde noget at gøre med beslutningen om at sparke Michelsen.

– Nu har vi sparket ham, så vi føler virkelig, at vi har taget et ansvar, siger Kindlund til FotbollDirekt.se.

– Med det sagt, så var der en episode i slutningen af ​​efteråret ved jeg, men det løste gruppen internt, så løste Jesper det med Jakob. Ingen er kommet til os internt med meninger og klager.

Kindlund siger, at episoderne primært er rapporteret til Jesper Jansson.

– Der kan ske ting på en arbejdsplads, sådan er det i ethvert selskab. Men der er ikke blevet talt om de her ting.

– Nu, hvor han er færdig, er der nogle ting, som er kommet frem, men der er heller ikke nogen spillere, der kom til os bagefter, med anmodninger til mig eller Jesper om, at vi skulle træde ind. Det vil være svært for mig at blive involveret, det er Jesper, der tager sig af det. Men jeg har talt med ham, og han har ikke nævnt det for mig.

FootballDirect.se har været i kontakt med Jakob Michelsen, som afviser at kommentere.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Nartey scorede igen for Lyon

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Chido Obi var ustyrlig

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FC Midtjylland kørte OB over

AGF dummer sig mod Fredericia

‘Det var forfærdeligt at se på!’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Sønderjyske – Silkeborg IF

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Salah strålede for Liverpool

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

– Det er en gigantisk fiasko

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’