– De vil vide, om jeg er den nye Bendtner

Der har efterhånden været mange danskere forbi Rosenborg BK, og når nogen af dem kan score mål, så bliver man automatisk til den nye Nicklas Bendtner.



Listen af danskere i Rosenborg BK er efterhånden lang.

Men et af de navne, som de fleste danske fodboldfans kender til er Nicklas Bendtner. Den pensionerede angriber havde stor succes i norsk fodbold, hvor han blev topscorer og vandt det norske mesterskab to gange med Rosenborg.

Det er efterhånden en del år siden, og siden har Rosenborg BK også fundet deres nye danske målmaskine. Casper Tengstedt kom til klubben denne sommer, og har scoret 12 mål i ti kampe, men selvom han aldrig har mødt eller spillet sammen med Bendtner, så er spørgsmålene omkring den tidligere Arsenal-angriber mange.

– Der er en del norske journalister, som spørger ind til Bendtner. Man bliver forholdt, om man er den nye Bendtner og den slags ting. Vi har også nogle på holdet, som har spillet sammen med Bendtner. De fortæller nogle røverhistorier fra da han var her. Det er meget hyggeligt, og det er en spiller, man har set op til som lille, siger Capser Tengstedt til Tipsbladet.

Selvom Nicklas Bendtner har udgivet en bog, hvor han løftede sløret for nogle af sine udskejelser, så ville Casper Tengstedt ikke fortælle, hvad hans norske holdkammerater har af snavs på ham.

– Jeg tror ikke, at jeg har lyst til at komme ud med det. Det er mest bare lidt spas og løjer, ligesom vi også har hørt, at han laver lidt fis og ballade i Danmark. Han virker bare til at være en god fyr, siger Casper Tengstedt.

Ud over en masse røverhistorier, så viste Nicklas Bendter også i Rosenborg prøver på sine fodboldevner. Og det ønsker Casper Tengstedt selvsagt at gøre ham efter.

– Der var meget sjov og ballade, men han gjorde det jo sindssygt godt og leverede på banen. Det håber jeg også, at jeg kan fortsætte med at gøre ligesom han gjorde det dengang.

Indtil videre går det ønske meget godt for den blonde angriber. 22-årige Tengstedt har scoret 12 mål i ti kampe hvor han også har noteret sig for seks assists. Casper Tengstedt er på kontrakt i klubben frem til 2026.







LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Brighton – Liverpool

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

“Ingen er uerstattelige”

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Det kommer formentlig til at ske

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

FC København-talent har truffet stor beslutning

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Håber på FC København-exit

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Færdig? Manchester City har udset afløser

Barcelona – Rayo Vallecano

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby