Jon Dahl forsvarer dansk stjerne: Han er min Messi

Jon Dahl Tomasson tager Anders “AC” Christiansen i forsvar og skyder i stedet på modstanderne i Sverige. Forsøger de at skade Malmö-stjernen, spørger træneren.



Den seneste tid har svensk presse skrevet meget om Anders “AC” Christiansen, efter han slog ud efter en modstander i en testkamp. Nu retter hans træner skytset den anden vej.

Jon Dahl Tomasson mener, at modstandere ikke bare forsøger at provokere “AC” og fremkalde en reaktion. For selv om den danske midtbaneprofil skal styre sit temperament, siger Tomasson, er det også værd at se på, hvad han udsættes for.

– Man kan sige, at “AC” er min Messi, hvis jeg må være så fræk at udtrykke mig sådan. Han bliver sparket ned hele tiden og fik sit første røde kort i Barcelona for nogle uger siden, indleder Jon Dahl Tomasson og vender så tilbage til “AC”.

– Jeg ved ikke, hvad I siger, men det, jeg har oplevet det seneste år, er, at han nogle gange bliver sparket for voldsomt ned. Jeg ved, at frispark er en del af fodboldtaktik, men nogle gange stiller jeg mig selv spørgsmålet: Er det taktik, eller forsøger folk også at skade ham?

– Det er et problem, jeg har observeret. Der er forskel på at forsøge at provokere og på bevidst at skade ham. Så spørgsmålet er, hvad man ønsker i Sverige, siger Malmö-træneren ifølge Fotbollskanalen.

Anders Christiansen har selv medgivet, at han gik over stregen i træningskampen mod Kalmar FF forleden i den episode, der startede hele debatten. Læs mere om episoden her, og se den i videoen i toppen af denne artikel.






Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Elfenbenskysten – Norge

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afviste Premier League-klubber

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’