De fleste klubber har selvfølgelig kun én cheftræner, men for den svenske klub Kalmar er der en række kandidater til jobbet, da Henrik Rydström har forladt klubben.
To af dem har til daglig deres gang i Superligaen, da der er tale om FC Midtjylland-assistenttræneren Henrik Jensen samt AaB's Oscar Hiljemark, der ligeledes har assistentrollen. Det melder henholdsvis lokalmediet Barometern og Sportbladet.
Begge trænere har begge primært været i roller som assistent, når det har været på seniorplan. Dog har de prøvet kræfter med cheftræner-jobbet, når der har været brug for en overgangsfigur.
For Henrik Jensen var det mellem Bo Henriksen og Albert Capellas, mens Oscar Hiljemark kom til at stå i spidsen for AaB, da Marti Cifuentes havde forladt nordjyderne og man ventede på at få Lars Friis ind.
Overfor Barometern har Kalmar-sportschef Jörgen Petersson onsdag slået fast, at man er tæt på at have en ny træner på plads.
– Det kan ske på én eller to uger. Jeg er klart optimistisk. Det skal være i god tid, inden vi påbegynder træningen igen den 4. januar næste år, lyder det fra Kalmar-bossen.
AIK-træner Bartosz Grzelak og U19-træner i Bodø/Glimt Jens Karlsson er ligeledes blevet nævnt som muligheder for Smålandsklubben.
Førnævnte Rydström er blevet udpeget som ny cheftræner i Malmö.
I Henrik Jensens FCM er der desuden en del arbejde at se frem til, hvor den nye spanske træner Capellas mener, at spillerne er for langsomme. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
AVIS