De fleste klubber har selvfølgelig kun én cheftræner, men for den svenske klub Kalmar er der en række kandidater til jobbet, da Henrik Rydström har forladt klubben.
To af dem har til daglig deres gang i Superligaen, da der er tale om FC Midtjylland-assistenttræneren Henrik Jensen samt AaB's Oscar Hiljemark, der ligeledes har assistentrollen. Det melder henholdsvis lokalmediet Barometern og Sportbladet.
Begge trænere har begge primært været i roller som assistent, når det har været på seniorplan. Dog har de prøvet kræfter med cheftræner-jobbet, når der har været brug for en overgangsfigur.
For Henrik Jensen var det mellem Bo Henriksen og Albert Capellas, mens Oscar Hiljemark kom til at stå i spidsen for AaB, da Marti Cifuentes havde forladt nordjyderne og man ventede på at få Lars Friis ind.
Overfor Barometern har Kalmar-sportschef Jörgen Petersson onsdag slået fast, at man er tæt på at have en ny træner på plads.
– Det kan ske på én eller to uger. Jeg er klart optimistisk. Det skal være i god tid, inden vi påbegynder træningen igen den 4. januar næste år, lyder det fra Kalmar-bossen.
AIK-træner Bartosz Grzelak og U19-træner i Bodø/Glimt Jens Karlsson er ligeledes blevet nævnt som muligheder for Smålandsklubben.
Førnævnte Rydström er blevet udpeget som ny cheftræner i Malmö.
I Henrik Jensens FCM er der desuden en del arbejde at se frem til, hvor den nye spanske træner Capellas mener, at spillerne er for langsomme. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
OPTAKT