Den spanske træner Albert Capellas kom til FC Midtjylland i begyndelsen af denne sæson, og han har nu derfor stået i spidsen for klubben i det meste af den seneste efterårssæson, hvor der har været lidt for mange op- og nedture.
Det fortæller han i et interview på midtjydernes hjemmeside, hvor han også kommer ind på, hvad der skal til, hvis de skal løfte sig, når holdet vender tilbage igen efter nytår.
Her er noget af det et spørgsmål om at komme til at spille mere aggressivt, og gerne vil have mere end 55 procents boldbesiddelse i kampene. Der er dog noget, som kommer i vejen for det fra spillernes side, mener Capellas.
– I forhold til vores fem-sekunders-regel, så er det slet ikke godt nok. Det er stadig for langsomt. Spillerne stopper to-tre meter før. De går ikke ind med en vilje om at ville snuppe bolden, siger han og fortsætter:
– Det er noget, som vi er nødt til at gøre bedre i fremtiden. Det er et af de aspekter af spillet, som jeg forventer, at vi kan se, at vi er meget mere aggressive, lyder det fra Albert Capellas.
Derudover står det klart for ham, at der også mangler noget, når de så får fat i bolden. En ting kan være, at der skal være flere såkaldt 'falske løb' fra kantspillerne samt flere bolde over modstandernes forsvarslinje. I omstillingerne er der også regler for ham.
– Vi skal lave hurtigere kontraangreb, og vi skal komme med flere spillere ind i feltet. Hurtigt. Så vi kan score mål indenfor de næste otte-ni sekunder, når vi erobrer bolden. Men det er nemmere, når man får den med flere spillere – og det kan man ikke gøre, hvis man ikke har et godt pres. Det hele hænger sammen. Man kan ikke gøre det ene uden det andet, fortæller FCM-træneren.
Selv kan han også se, at han har lavet fejl i sin tid i hede-klubben.
– Eksempelvis så synes jeg, at jeg i den seneste måned skulle have kommet med mindre information til spillerne, og jeg skulle have lavet træningerne kortere. Og så skulle jeg have skiftet ud tidligere i nogle af kampene. Det kan jeg ikke lave om på, men jeg har lært af det, forklarer Capellas.
I FC Midtjylland er der desuden godt styr på, hvordan spillerne lever i vinterpausen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
OPTAKT
Haiti – Skotland
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW