Capellas giver FCM-spillerne opsang: For langsomme

Der er en del ting, som Albert Capellas gerne ser forbedret hos FC Midtjyllands spillere.



Den spanske træner Albert Capellas kom til FC Midtjylland i begyndelsen af denne sæson, og han har nu derfor stået i spidsen for klubben i det meste af den seneste efterårssæson, hvor der har været lidt for mange op- og nedture. 

Det fortæller han i et interview på midtjydernes hjemmeside, hvor han også kommer ind på, hvad der skal til, hvis de skal løfte sig, når holdet vender tilbage igen efter nytår.

Her er noget af det et spørgsmål om at komme til at spille mere aggressivt, og gerne vil have mere end 55 procents boldbesiddelse i kampene. Der er dog noget, som kommer i vejen for det fra spillernes side, mener Capellas.

– I forhold til vores fem-sekunders-regel, så er det slet ikke godt nok. Det er stadig for langsomt. Spillerne stopper to-tre meter før. De går ikke ind med en vilje om at ville snuppe bolden, siger han og fortsætter:

– Det er noget, som vi er nødt til at gøre bedre i fremtiden. Det er et af de aspekter af spillet, som jeg forventer, at vi kan se, at vi er meget mere aggressive, lyder det fra Albert Capellas.

Derudover står det klart for ham, at der også mangler noget, når de så får fat i bolden. En ting kan være, at der skal være flere såkaldt 'falske løb' fra kantspillerne samt flere bolde over modstandernes forsvarslinje. I omstillingerne er der også regler for ham.

– Vi skal lave hurtigere kontraangreb, og vi skal komme med flere spillere ind i feltet. Hurtigt. Så vi kan score mål indenfor de næste otte-ni sekunder, når vi erobrer bolden. Men det er nemmere, når man får den med flere spillere – og det kan man ikke gøre, hvis man ikke har et godt pres. Det hele hænger sammen. Man kan ikke gøre det ene uden det andet, fortæller FCM-træneren.

Selv kan han også se, at han har lavet fejl i sin tid i hede-klubben.

– Eksempelvis så synes jeg, at jeg i den seneste måned skulle have kommet med mindre information til spillerne, og jeg skulle have lavet træningerne kortere. Og så skulle jeg have skiftet ud tidligere i nogle af kampene. Det kan jeg ikke lave om på, men jeg har lært af det, forklarer Capellas.

I FC Midtjylland er der desuden godt styr på, hvordan spillerne lever i vinterpausen. Læs mere om det her.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Portugal – Spanien

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Jagter dansk erstatning

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

USA – Belgien

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM