Den spanske træner Albert Capellas kom til FC Midtjylland i begyndelsen af denne sæson, og han har nu derfor stået i spidsen for klubben i det meste af den seneste efterårssæson, hvor der har været lidt for mange op- og nedture.
Det fortæller han i et interview på midtjydernes hjemmeside, hvor han også kommer ind på, hvad der skal til, hvis de skal løfte sig, når holdet vender tilbage igen efter nytår.
Her er noget af det et spørgsmål om at komme til at spille mere aggressivt, og gerne vil have mere end 55 procents boldbesiddelse i kampene. Der er dog noget, som kommer i vejen for det fra spillernes side, mener Capellas.
– I forhold til vores fem-sekunders-regel, så er det slet ikke godt nok. Det er stadig for langsomt. Spillerne stopper to-tre meter før. De går ikke ind med en vilje om at ville snuppe bolden, siger han og fortsætter:
– Det er noget, som vi er nødt til at gøre bedre i fremtiden. Det er et af de aspekter af spillet, som jeg forventer, at vi kan se, at vi er meget mere aggressive, lyder det fra Albert Capellas.
Derudover står det klart for ham, at der også mangler noget, når de så får fat i bolden. En ting kan være, at der skal være flere såkaldt 'falske løb' fra kantspillerne samt flere bolde over modstandernes forsvarslinje. I omstillingerne er der også regler for ham.
– Vi skal lave hurtigere kontraangreb, og vi skal komme med flere spillere ind i feltet. Hurtigt. Så vi kan score mål indenfor de næste otte-ni sekunder, når vi erobrer bolden. Men det er nemmere, når man får den med flere spillere – og det kan man ikke gøre, hvis man ikke har et godt pres. Det hele hænger sammen. Man kan ikke gøre det ene uden det andet, fortæller FCM-træneren.
Selv kan han også se, at han har lavet fejl i sin tid i hede-klubben.
– Eksempelvis så synes jeg, at jeg i den seneste måned skulle have kommet med mindre information til spillerne, og jeg skulle have lavet træningerne kortere. Og så skulle jeg have skiftet ud tidligere i nogle af kampene. Det kan jeg ikke lave om på, men jeg har lært af det, forklarer Capellas.
I FC Midtjylland er der desuden godt styr på, hvordan spillerne lever i vinterpausen. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT