Capellas giver FCM-spillerne opsang: For langsomme

Der er en del ting, som Albert Capellas gerne ser forbedret hos FC Midtjyllands spillere.



Den spanske træner Albert Capellas kom til FC Midtjylland i begyndelsen af denne sæson, og han har nu derfor stået i spidsen for klubben i det meste af den seneste efterårssæson, hvor der har været lidt for mange op- og nedture. 

Det fortæller han i et interview på midtjydernes hjemmeside, hvor han også kommer ind på, hvad der skal til, hvis de skal løfte sig, når holdet vender tilbage igen efter nytår.

Her er noget af det et spørgsmål om at komme til at spille mere aggressivt, og gerne vil have mere end 55 procents boldbesiddelse i kampene. Der er dog noget, som kommer i vejen for det fra spillernes side, mener Capellas.

– I forhold til vores fem-sekunders-regel, så er det slet ikke godt nok. Det er stadig for langsomt. Spillerne stopper to-tre meter før. De går ikke ind med en vilje om at ville snuppe bolden, siger han og fortsætter:

– Det er noget, som vi er nødt til at gøre bedre i fremtiden. Det er et af de aspekter af spillet, som jeg forventer, at vi kan se, at vi er meget mere aggressive, lyder det fra Albert Capellas.

Derudover står det klart for ham, at der også mangler noget, når de så får fat i bolden. En ting kan være, at der skal være flere såkaldt 'falske løb' fra kantspillerne samt flere bolde over modstandernes forsvarslinje. I omstillingerne er der også regler for ham.

– Vi skal lave hurtigere kontraangreb, og vi skal komme med flere spillere ind i feltet. Hurtigt. Så vi kan score mål indenfor de næste otte-ni sekunder, når vi erobrer bolden. Men det er nemmere, når man får den med flere spillere – og det kan man ikke gøre, hvis man ikke har et godt pres. Det hele hænger sammen. Man kan ikke gøre det ene uden det andet, fortæller FCM-træneren.

Selv kan han også se, at han har lavet fejl i sin tid i hede-klubben.

– Eksempelvis så synes jeg, at jeg i den seneste måned skulle have kommet med mindre information til spillerne, og jeg skulle have lavet træningerne kortere. Og så skulle jeg have skiftet ud tidligere i nogle af kampene. Det kan jeg ikke lave om på, men jeg har lært af det, forklarer Capellas.

I FC Midtjylland er der desuden godt styr på, hvordan spillerne lever i vinterpausen. Læs mere om det her.



Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Han vil være i store problemer

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?