Capellas giver FCM-spillerne opsang: For langsomme

Der er en del ting, som Albert Capellas gerne ser forbedret hos FC Midtjyllands spillere.



Den spanske træner Albert Capellas kom til FC Midtjylland i begyndelsen af denne sæson, og han har nu derfor stået i spidsen for klubben i det meste af den seneste efterårssæson, hvor der har været lidt for mange op- og nedture. 

Det fortæller han i et interview på midtjydernes hjemmeside, hvor han også kommer ind på, hvad der skal til, hvis de skal løfte sig, når holdet vender tilbage igen efter nytår.

Her er noget af det et spørgsmål om at komme til at spille mere aggressivt, og gerne vil have mere end 55 procents boldbesiddelse i kampene. Der er dog noget, som kommer i vejen for det fra spillernes side, mener Capellas.

– I forhold til vores fem-sekunders-regel, så er det slet ikke godt nok. Det er stadig for langsomt. Spillerne stopper to-tre meter før. De går ikke ind med en vilje om at ville snuppe bolden, siger han og fortsætter:

– Det er noget, som vi er nødt til at gøre bedre i fremtiden. Det er et af de aspekter af spillet, som jeg forventer, at vi kan se, at vi er meget mere aggressive, lyder det fra Albert Capellas.

Derudover står det klart for ham, at der også mangler noget, når de så får fat i bolden. En ting kan være, at der skal være flere såkaldt 'falske løb' fra kantspillerne samt flere bolde over modstandernes forsvarslinje. I omstillingerne er der også regler for ham.

– Vi skal lave hurtigere kontraangreb, og vi skal komme med flere spillere ind i feltet. Hurtigt. Så vi kan score mål indenfor de næste otte-ni sekunder, når vi erobrer bolden. Men det er nemmere, når man får den med flere spillere – og det kan man ikke gøre, hvis man ikke har et godt pres. Det hele hænger sammen. Man kan ikke gøre det ene uden det andet, fortæller FCM-træneren.

Selv kan han også se, at han har lavet fejl i sin tid i hede-klubben.

– Eksempelvis så synes jeg, at jeg i den seneste måned skulle have kommet med mindre information til spillerne, og jeg skulle have lavet træningerne kortere. Og så skulle jeg have skiftet ud tidligere i nogle af kampene. Det kan jeg ikke lave om på, men jeg har lært af det, forklarer Capellas.

I FC Midtjylland er der desuden godt styr på, hvordan spillerne lever i vinterpausen. Læs mere om det her.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Deler godt Brøndby-nyt

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Oprykker henter FCK-emne

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

‘Schmedes er under pres’

Formand freder Jacob Neestrup

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!