Den spanske træner Albert Capellas kom til FC Midtjylland i begyndelsen af denne sæson, og han har nu derfor stået i spidsen for klubben i det meste af den seneste efterårssæson, hvor der har været lidt for mange op- og nedture.
Det fortæller han i et interview på midtjydernes hjemmeside, hvor han også kommer ind på, hvad der skal til, hvis de skal løfte sig, når holdet vender tilbage igen efter nytår.
Her er noget af det et spørgsmål om at komme til at spille mere aggressivt, og gerne vil have mere end 55 procents boldbesiddelse i kampene. Der er dog noget, som kommer i vejen for det fra spillernes side, mener Capellas.
– I forhold til vores fem-sekunders-regel, så er det slet ikke godt nok. Det er stadig for langsomt. Spillerne stopper to-tre meter før. De går ikke ind med en vilje om at ville snuppe bolden, siger han og fortsætter:
– Det er noget, som vi er nødt til at gøre bedre i fremtiden. Det er et af de aspekter af spillet, som jeg forventer, at vi kan se, at vi er meget mere aggressive, lyder det fra Albert Capellas.
Derudover står det klart for ham, at der også mangler noget, når de så får fat i bolden. En ting kan være, at der skal være flere såkaldt 'falske løb' fra kantspillerne samt flere bolde over modstandernes forsvarslinje. I omstillingerne er der også regler for ham.
– Vi skal lave hurtigere kontraangreb, og vi skal komme med flere spillere ind i feltet. Hurtigt. Så vi kan score mål indenfor de næste otte-ni sekunder, når vi erobrer bolden. Men det er nemmere, når man får den med flere spillere – og det kan man ikke gøre, hvis man ikke har et godt pres. Det hele hænger sammen. Man kan ikke gøre det ene uden det andet, fortæller FCM-træneren.
Selv kan han også se, at han har lavet fejl i sin tid i hede-klubben.
– Eksempelvis så synes jeg, at jeg i den seneste måned skulle have kommet med mindre information til spillerne, og jeg skulle have lavet træningerne kortere. Og så skulle jeg have skiftet ud tidligere i nogle af kampene. Det kan jeg ikke lave om på, men jeg har lært af det, forklarer Capellas.
I FC Midtjylland er der desuden godt styr på, hvordan spillerne lever i vinterpausen. Læs mere om det her.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Danske stjerner kan være fortid
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER