Lang vinterpause: FCM overvåger spillerne med GPS

FC Midtjylland kommer til at kunne følge spillerne meget tæt i pausen.



Der var engang en dansk minister, der fik sagt noget om, at med mere overvågning, så kommer der mere frihed. I FC Midtjylland lader det til, at man går den vej, da hede-klubben nu vil holde øje med deres spillere med et nyt GPS-system.

Det oplyser FCM på deres hjemmeside, hvor Thomas Bay, der er såkaldt Head of High Performance and Sports Medicine fortæller, at man synkroniserer systemet med deres telefoner, så man kan kontrollere deres aktiviteter uanset hvor de er i verden.

– Samtidig er spillernes træningsprogrammer over ferien blevet mere individualiserede, fordi vi har foretaget en masse tests forinden, så det er rettet til den enkeltes behov og skadeshistorik, forklarer Bay.

Som om GPS-systemet ikke skulle være nok, så får spillere som Pione Sisto, Anders Dreyer og Erik Sviatchenko også en pulsmåler, så den medicinske stab kan tjekke om der bliver trænet de ting, der forventers konditionelt.

Derudover er der også en søvntracker, som overvåger søvn og parathed til træning.

– Vi er opmærksomme på, at de skal have noget frihed, men samtidig skal de komme tilbage inden for en fornuftig vægt- og fedtprocent. Spillerne skal først toppe, når sæsonen starter, siger han og fortsætter:

– Men når de møder ind igen, skal de gerne være ovenpå både fysisk og mentalt, så vi har et godt fundament at bygge vores pre-season på. Dermed skal vi ikke bruge de første to-tre uger på at få folk op i et acceptabelt niveau, lyder det fra Thomas Bay.

En af FCM-profilerne kan dog være væk snart, hvor den købende klub vil bruge en 'Beckham-regel'. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Randers FC – OB

‘Det er ringe ad helvede til’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

En pragtpræstation – han spillede fantastisk