Der var engang en dansk minister, der fik sagt noget om, at med mere overvågning, så kommer der mere frihed. I FC Midtjylland lader det til, at man går den vej, da hede-klubben nu vil holde øje med deres spillere med et nyt GPS-system.
Det oplyser FCM på deres hjemmeside, hvor Thomas Bay, der er såkaldt Head of High Performance and Sports Medicine fortæller, at man synkroniserer systemet med deres telefoner, så man kan kontrollere deres aktiviteter uanset hvor de er i verden.
– Samtidig er spillernes træningsprogrammer over ferien blevet mere individualiserede, fordi vi har foretaget en masse tests forinden, så det er rettet til den enkeltes behov og skadeshistorik, forklarer Bay.
Som om GPS-systemet ikke skulle være nok, så får spillere som Pione Sisto, Anders Dreyer og Erik Sviatchenko også en pulsmåler, så den medicinske stab kan tjekke om der bliver trænet de ting, der forventers konditionelt.
Derudover er der også en søvntracker, som overvåger søvn og parathed til træning.
– Vi er opmærksomme på, at de skal have noget frihed, men samtidig skal de komme tilbage inden for en fornuftig vægt- og fedtprocent. Spillerne skal først toppe, når sæsonen starter, siger han og fortsætter:
– Men når de møder ind igen, skal de gerne være ovenpå både fysisk og mentalt, så vi har et godt fundament at bygge vores pre-season på. Dermed skal vi ikke bruge de første to-tre uger på at få folk op i et acceptabelt niveau, lyder det fra Thomas Bay.
En af FCM-profilerne kan dog være væk snart, hvor den købende klub vil bruge en 'Beckham-regel'. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER