Der var engang en dansk minister, der fik sagt noget om, at med mere overvågning, så kommer der mere frihed. I FC Midtjylland lader det til, at man går den vej, da hede-klubben nu vil holde øje med deres spillere med et nyt GPS-system.
Det oplyser FCM på deres hjemmeside, hvor Thomas Bay, der er såkaldt Head of High Performance and Sports Medicine fortæller, at man synkroniserer systemet med deres telefoner, så man kan kontrollere deres aktiviteter uanset hvor de er i verden.
– Samtidig er spillernes træningsprogrammer over ferien blevet mere individualiserede, fordi vi har foretaget en masse tests forinden, så det er rettet til den enkeltes behov og skadeshistorik, forklarer Bay.
Som om GPS-systemet ikke skulle være nok, så får spillere som Pione Sisto, Anders Dreyer og Erik Sviatchenko også en pulsmåler, så den medicinske stab kan tjekke om der bliver trænet de ting, der forventers konditionelt.
Derudover er der også en søvntracker, som overvåger søvn og parathed til træning.
– Vi er opmærksomme på, at de skal have noget frihed, men samtidig skal de komme tilbage inden for en fornuftig vægt- og fedtprocent. Spillerne skal først toppe, når sæsonen starter, siger han og fortsætter:
– Men når de møder ind igen, skal de gerne være ovenpå både fysisk og mentalt, så vi har et godt fundament at bygge vores pre-season på. Dermed skal vi ikke bruge de første to-tre uger på at få folk op i et acceptabelt niveau, lyder det fra Thomas Bay.
En af FCM-profilerne kan dog være væk snart, hvor den købende klub vil bruge en 'Beckham-regel'. Læs mere om det her.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Froholdt med vild hæder i Portugal
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
OPTAKT
FC København – Randers FC
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER