Lang vinterpause: FCM overvåger spillerne med GPS

FC Midtjylland kommer til at kunne følge spillerne meget tæt i pausen.



Der var engang en dansk minister, der fik sagt noget om, at med mere overvågning, så kommer der mere frihed. I FC Midtjylland lader det til, at man går den vej, da hede-klubben nu vil holde øje med deres spillere med et nyt GPS-system.

Det oplyser FCM på deres hjemmeside, hvor Thomas Bay, der er såkaldt Head of High Performance and Sports Medicine fortæller, at man synkroniserer systemet med deres telefoner, så man kan kontrollere deres aktiviteter uanset hvor de er i verden.

– Samtidig er spillernes træningsprogrammer over ferien blevet mere individualiserede, fordi vi har foretaget en masse tests forinden, så det er rettet til den enkeltes behov og skadeshistorik, forklarer Bay.

Som om GPS-systemet ikke skulle være nok, så får spillere som Pione Sisto, Anders Dreyer og Erik Sviatchenko også en pulsmåler, så den medicinske stab kan tjekke om der bliver trænet de ting, der forventers konditionelt.

Derudover er der også en søvntracker, som overvåger søvn og parathed til træning.

– Vi er opmærksomme på, at de skal have noget frihed, men samtidig skal de komme tilbage inden for en fornuftig vægt- og fedtprocent. Spillerne skal først toppe, når sæsonen starter, siger han og fortsætter:

– Men når de møder ind igen, skal de gerne være ovenpå både fysisk og mentalt, så vi har et godt fundament at bygge vores pre-season på. Dermed skal vi ikke bruge de første to-tre uger på at få folk op i et acceptabelt niveau, lyder det fra Thomas Bay.

En af FCM-profilerne kan dog være væk snart, hvor den købende klub vil bruge en 'Beckham-regel'. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Brasilien – Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

Dansker på blokken i ny storklub

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Mexico – England

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Stort FCK-talent er blevet solgt

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Storklub forhørte sig på FCK-boss

USA – Belgien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen