Klubløs Rieks mærker interesse, mens han træner alene

For første gang i karrieren har Søren Rieks ikke en klub, og selv om det er en underlig følelse, finder han trøst i, at der er interesse for ham. Han har dog endnu ikke haft et egentligt kontrakttilbud.



I dag er en mærkelig dag for Søren Rieks. Det er nemlig første dag, at han sådan rigtig mærker, at han nu er klubløs for første gang i sin professionelle karriere. Hidtil har han været optaget af jule- og nytårsræs, men i dag skulle han have været til træning, hvis han var fortsat i IFK Göteborg.

Men den tidligere landsholdsspiller valgt at takke nej til at forlænge aftalen med den svenske storklub, og i stedet er han nu på klubjagt, efter den gamle kontrakt udløb ved nytår. Det skal han lige omstille sig til.

– De andre skulle møde ind til træning i Göteborg i dag, så det er mærkeligt, i og med jeg stadig bor heroppe, at jeg ikke at skal møde ind. Jeg prøver at vænne mig til tanken om at gå klubløs. Det er lidt en ny tilværelse for mig, men jeg håber selvfølgelig, det snart løser sig, siger Søren Rieks til tipsbladet.dk.

I løbet af december fortsatte han med at træne med i IFK, men det gør han ikke længere. Derfor er Rieks overladt til at træne alene og med en personlig træner. Det er selvfølgelig ikke det sjoveste, som han siger, men i det mindste er motivationen for at holde sig i gang stor.

Rieks ved nemlig, hvor hurtigt man kan miste kampformen, så når den rette klub byder sig til, vil han som minimum være i god fysisk form. Og interessen er der heldigvis stadig efter tre år som profil i Allsvenskan.

– Jeg fornemmer, at der er interesse rundt omkring. De har ikke budt sig til med noget konkret endnu, men jeg har hørt fra mine agenter, at der er interesse. Det er der, det ligger lige nu, siger han. 

Den 30-årige kantspiller sigter stadig efter at blive i udlandet, hvor han har været, siden han i 2012 skiftede fra Esbjerg fB til NEC Nijmegen. Selv om hans fodbold-cv tæller lande og ligaer, der minder relativt meget om hinanden – Danmark, Holland og Sverige – skal det næste skridt dog ikke nødvendigvis være mere eksotisk. 

– Det kunne være rigtig sjovt at prøve noget helt andet, men jeg ved samtidig, at der findes mange gode klubber i Europa. Det skal også være attraktivt for familien, økonomisk og sportsligt. Der er ikke nogle konkrete steder, jeg går efter; det skal passe sammen, det hele, siger Rieks.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’


FCK-bænken var rasende!

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

OB – FC Midtjylland

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FC Fredericia – AGF

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Salah strålede for Liverpool

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Jagter Christian Nørgaard

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

For første gang siden 1999!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Jeg skammer mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ny Superliga-spiller i venteposition i London