Medie: Haraldsson-bud ikke i nærheden af 100 mio.

Red Bull Salzburg har angiveligt budt på to gange på Hákon Haraldsson, men ingen af buddene har været i nærheden af 100 millioner kroner, som der ellers har været meldt.



Hákon Arnar Haraldsson er meldt særdeles varm i østrigske Red Bull Salzburg, og det er efterhånden ingen hemmelighed, at den østrigske klub ser et stort lys i FCK-islændingen.

Tidligere på måneden har der været meldinger om, at Red Bull Salzburg sågar har budt 100 millioner kroner for 19-årige Haraldsson, som FCK har sagt pænt nej tak til. Buddet nåede angiveligt derop på grund af høje bonusser.

Ifølge det islandske medie Fotbolti.net har FC København modtaget bud fra storklubben, men slet ikke i den prisklasse, som der ellers har været rapporteret. 

Ifølge mediet har FC København afvist to bud på Haraldsson fra Red Bull Salzburg. Det første har lydt på otte millioner euro, hvor FC København vil modtage seks millioner euro i første omgang og to millioner euro i bonusser. Det svarer til i alt 59,5 millioner kroner.

Det andet bud lød på otte millioner euro nu og her og to millioner euro i bonusser. Det vil sige samlet 74,5 millioner kroner.

Dermed har der været et godt stykke op til de 100 millioner kroner, som der ellers har været meldt. Det lader da også til, at Haraldsson bliver i FC København i denne omgang. Han har en stor stjerne i Jacob Neestrups bog, og for nylig kaldte Neestrup ham "ekstremt undervurderet". Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Fem bud på Brøndbys nye træner

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Her er FC Københavns vej i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Liverpool – Brentford

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AGF kan ende med millionregning, men…

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?