Medie: Haraldsson-bud ikke i nærheden af 100 mio.

Red Bull Salzburg har angiveligt budt på to gange på Hákon Haraldsson, men ingen af buddene har været i nærheden af 100 millioner kroner, som der ellers har været meldt.



Hákon Arnar Haraldsson er meldt særdeles varm i østrigske Red Bull Salzburg, og det er efterhånden ingen hemmelighed, at den østrigske klub ser et stort lys i FCK-islændingen.

Tidligere på måneden har der været meldinger om, at Red Bull Salzburg sågar har budt 100 millioner kroner for 19-årige Haraldsson, som FCK har sagt pænt nej tak til. Buddet nåede angiveligt derop på grund af høje bonusser.

Ifølge det islandske medie Fotbolti.net har FC København modtaget bud fra storklubben, men slet ikke i den prisklasse, som der ellers har været rapporteret. 

Ifølge mediet har FC København afvist to bud på Haraldsson fra Red Bull Salzburg. Det første har lydt på otte millioner euro, hvor FC København vil modtage seks millioner euro i første omgang og to millioner euro i bonusser. Det svarer til i alt 59,5 millioner kroner.

Det andet bud lød på otte millioner euro nu og her og to millioner euro i bonusser. Det vil sige samlet 74,5 millioner kroner.

Dermed har der været et godt stykke op til de 100 millioner kroner, som der ellers har været meldt. Det lader da også til, at Haraldsson bliver i FC København i denne omgang. Han har en stor stjerne i Jacob Neestrups bog, og for nylig kaldte Neestrup ham "ekstremt undervurderet". Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Millionregn over ‘PC’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt