Mister træner til OB: Vi havde ingen anelse

Andreas Alm skal være ny cheftræner i OB. I hans snart tidligere klub, BK Häcken, kom nyheden som et lyn fra en klar himmel.



Når OB-spillerne møder ind til træningen forud for næste sæson, kommer en ny mand til at hundse rundt med dem. Andreas Alm overtager jobbet som cheftræner, men inden da skal han lige gøre sit job færdig i BK Häcken.

Søndag spiller holdet pokalfinale i Sverige, så Alm kan slutte af med en triumf, selv om holdet ligger sidst i Allsvenskan efter otte spillerunder.

Midtbanespilleren Alexander Faltsetas ærgrer sig over Alms exit, der kom ud af det blå for spillerne.

– Vi har ingen anelse om, at han havde skrevet under med en anden klub. Det fortalte han på et morgenmøde. Så det var jo lidt…

– Han har opnået mange gode ting med klubben, men i år er det gået dårligere. Sådan er det vel i fodbold, det hører med. Det er meget resultatbaseret, så det gælder om at have resultaterne med sig. I fodbold kan det går hurtigt.

– Desværre valgte han at skifte væk, så vi må se, hvordan det bliver fremover, siger Alexander Faltsetas til FotbollDirekt.

Når Andreas Alm kommer til OB, får han mulighed for at ansætte en ny assistenttræner, som han selv har peget på. Klubben ansætter nemlig en ekstra af slagsen til at supplere Henrik Hansen.

Det var et krav fra Alm at få en ekstra assistenttræner, inden han blev ansat, fortalte OB’s direktør i går.





LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Smadrer transferrekord

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Brøndby tæt på ny forstærkning

‘Det er ufatteligt imponerende’

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det var verdens undergang’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’