Mister træner til OB: Vi havde ingen anelse

Andreas Alm skal være ny cheftræner i OB. I hans snart tidligere klub, BK Häcken, kom nyheden som et lyn fra en klar himmel.



Når OB-spillerne møder ind til træningen forud for næste sæson, kommer en ny mand til at hundse rundt med dem. Andreas Alm overtager jobbet som cheftræner, men inden da skal han lige gøre sit job færdig i BK Häcken.

Søndag spiller holdet pokalfinale i Sverige, så Alm kan slutte af med en triumf, selv om holdet ligger sidst i Allsvenskan efter otte spillerunder.

Midtbanespilleren Alexander Faltsetas ærgrer sig over Alms exit, der kom ud af det blå for spillerne.

– Vi har ingen anelse om, at han havde skrevet under med en anden klub. Det fortalte han på et morgenmøde. Så det var jo lidt…

– Han har opnået mange gode ting med klubben, men i år er det gået dårligere. Sådan er det vel i fodbold, det hører med. Det er meget resultatbaseret, så det gælder om at have resultaterne med sig. I fodbold kan det går hurtigt.

– Desværre valgte han at skifte væk, så vi må se, hvordan det bliver fremover, siger Alexander Faltsetas til FotbollDirekt.

Når Andreas Alm kommer til OB, får han mulighed for at ansætte en ny assistenttræner, som han selv har peget på. Klubben ansætter nemlig en ekstra af slagsen til at supplere Henrik Hansen.

Det var et krav fra Alm at få en ekstra assistenttræner, inden han blev ansat, fortalte OB’s direktør i går.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for sommertransfer

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Canada – Marokko

Argentina – Kap Verde

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Paraguay – Frankrig