Nicklas Bendtners sidste succesfulde ophold som professionel fodboldspiller havde han ubetinget i den norske traditionsklub Rosenborg. Angriberen vandt to mesterskaber, to Super Cup-titler og en pokaltitel med Trondheim-klubben, og han blev desuden ligatopscorer en enkelt sæson.
På trænerbænken sad Kåre Ingebrigtsen og kunne se Nicklas Bendtner være en stor stjerne i Rosenborg.
I sommeren 2018 blev Kåre Ingebrigtsen dog fyret, og det trænerskifte gjorde ikke noget godt for Trondheim-klubben, der reelt ikke har været noget ved musikken, siden Kåre Ingebrigtsen forlod klubben.
I et interivew med Adresseavisen ser Nicklas Bendtner tilbage på tiden i Rosenborg, og beslutningen om at fyre Kåre Ingebrigtsen chokerer stadig den danske angriber.
– Jeg synes, det var en katastrofe. Jeg synes, det var virkelig dårlig ledelse. Hvis du vil tage klubben i en ny retning, skal du have nogen klar, som er dygtige nok til at tage over – og have en plan for det næste skridt.
– Her virkede det som om, at der ikke var nogen plan. De fyrede en træner, som havde vundet alt i fire år og kvalificeret holdet til Europa. Det giver ingen mening, hvis ikke man har en fuldstændig skudsikker plan klar, siger Nicklas Bendtner til mediet.
Adresseavisen har forsøgt at få en kommentar fra Ivar Koteng, der var formand i Rosenborg på det tidspunkt, Nicklas Bendtner omtaler, men han er ikke vendt tilbage.
Nicklas Bendtner har på det seneste været i trænerpraktik i den norske klub Ranheim, hvor han har fulgt netop Kåre Ingebrigtsen, der er cheftræner. De to har bevaret en god relation siden deres fælles tid i Rosenborg.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
AGF køber ham
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TV-ekspert chokerer på direkte tv
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
OPTAKT
Frankrig – Senegal
OPTAKT
Østrig – Jordan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse