Nicklas Bendtner om sin eks-klub: ‘En katastrofe’

Nicklas Bendtner kritiserer Rosenborg.



Nicklas Bendtners sidste succesfulde ophold som professionel fodboldspiller havde han ubetinget i den norske traditionsklub Rosenborg. Angriberen vandt to mesterskaber, to Super Cup-titler og en pokaltitel med Trondheim-klubben, og han blev desuden ligatopscorer en enkelt sæson.

På trænerbænken sad Kåre Ingebrigtsen og kunne se Nicklas Bendtner være en stor stjerne i Rosenborg.

I sommeren 2018 blev Kåre Ingebrigtsen dog fyret, og det trænerskifte gjorde ikke noget godt for Trondheim-klubben, der reelt ikke har været noget ved musikken, siden Kåre Ingebrigtsen forlod klubben.

I et interivew med Adresseavisen ser Nicklas Bendtner tilbage på tiden i Rosenborg, og beslutningen om at fyre Kåre Ingebrigtsen chokerer stadig den danske angriber.

– Jeg synes, det var en katastrofe. Jeg synes, det var virkelig dårlig ledelse. Hvis du vil tage klubben i en ny retning, skal du have nogen klar, som er dygtige nok til at tage over – og have en plan for det næste skridt. 

– Her virkede det som om, at der ikke var nogen plan. De fyrede en træner, som havde vundet alt i fire år og kvalificeret holdet til Europa. Det giver ingen mening, hvis ikke man har en fuldstændig skudsikker plan klar, siger Nicklas Bendtner til mediet.

Adresseavisen har forsøgt at få en kommentar fra Ivar Koteng, der var formand i Rosenborg på det tidspunkt, Nicklas Bendtner omtaler, men han er ikke vendt tilbage. 

Nicklas Bendtner har på det seneste været i trænerpraktik i den norske klub Ranheim, hvor han har fulgt netop Kåre Ingebrigtsen, der er cheftræner. De to har bevaret en god relation siden deres fælles tid i Rosenborg.

Tidligere på ugen talte Tipsbladet med Kåre Ingebrigtsen, der spår Nicklas Bendtner en flot trænerfremtid. 







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gratis adgang til Superliga-brag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’