Nicklas Bendtner om sin eks-klub: ‘En katastrofe’

Nicklas Bendtner kritiserer Rosenborg.



Nicklas Bendtners sidste succesfulde ophold som professionel fodboldspiller havde han ubetinget i den norske traditionsklub Rosenborg. Angriberen vandt to mesterskaber, to Super Cup-titler og en pokaltitel med Trondheim-klubben, og han blev desuden ligatopscorer en enkelt sæson.

På trænerbænken sad Kåre Ingebrigtsen og kunne se Nicklas Bendtner være en stor stjerne i Rosenborg.

I sommeren 2018 blev Kåre Ingebrigtsen dog fyret, og det trænerskifte gjorde ikke noget godt for Trondheim-klubben, der reelt ikke har været noget ved musikken, siden Kåre Ingebrigtsen forlod klubben.

I et interivew med Adresseavisen ser Nicklas Bendtner tilbage på tiden i Rosenborg, og beslutningen om at fyre Kåre Ingebrigtsen chokerer stadig den danske angriber.

– Jeg synes, det var en katastrofe. Jeg synes, det var virkelig dårlig ledelse. Hvis du vil tage klubben i en ny retning, skal du have nogen klar, som er dygtige nok til at tage over – og have en plan for det næste skridt. 

– Her virkede det som om, at der ikke var nogen plan. De fyrede en træner, som havde vundet alt i fire år og kvalificeret holdet til Europa. Det giver ingen mening, hvis ikke man har en fuldstændig skudsikker plan klar, siger Nicklas Bendtner til mediet.

Adresseavisen har forsøgt at få en kommentar fra Ivar Koteng, der var formand i Rosenborg på det tidspunkt, Nicklas Bendtner omtaler, men han er ikke vendt tilbage. 

Nicklas Bendtner har på det seneste været i trænerpraktik i den norske klub Ranheim, hvor han har fulgt netop Kåre Ingebrigtsen, der er cheftræner. De to har bevaret en god relation siden deres fælles tid i Rosenborg.

Tidligere på ugen talte Tipsbladet med Kåre Ingebrigtsen, der spår Nicklas Bendtner en flot trænerfremtid. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF

FC Nordsjælland – Randers FC



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

FC Midtjylland – AC Horsens

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

AaB spiller sig på førstepladsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Transfer på vej: AGF vil score millioner



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FCK misser landsholdsspiller

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring