Nicklas Bendtners sidste succesfulde ophold som professionel fodboldspiller havde han ubetinget i den norske traditionsklub Rosenborg. Angriberen vandt to mesterskaber, to Super Cup-titler og en pokaltitel med Trondheim-klubben, og han blev desuden ligatopscorer en enkelt sæson.
På trænerbænken sad Kåre Ingebrigtsen og kunne se Nicklas Bendtner være en stor stjerne i Rosenborg.
I sommeren 2018 blev Kåre Ingebrigtsen dog fyret, og det trænerskifte gjorde ikke noget godt for Trondheim-klubben, der reelt ikke har været noget ved musikken, siden Kåre Ingebrigtsen forlod klubben.
I et interivew med Adresseavisen ser Nicklas Bendtner tilbage på tiden i Rosenborg, og beslutningen om at fyre Kåre Ingebrigtsen chokerer stadig den danske angriber.
– Jeg synes, det var en katastrofe. Jeg synes, det var virkelig dårlig ledelse. Hvis du vil tage klubben i en ny retning, skal du have nogen klar, som er dygtige nok til at tage over – og have en plan for det næste skridt.
– Her virkede det som om, at der ikke var nogen plan. De fyrede en træner, som havde vundet alt i fire år og kvalificeret holdet til Europa. Det giver ingen mening, hvis ikke man har en fuldstændig skudsikker plan klar, siger Nicklas Bendtner til mediet.
Adresseavisen har forsøgt at få en kommentar fra Ivar Koteng, der var formand i Rosenborg på det tidspunkt, Nicklas Bendtner omtaler, men han er ikke vendt tilbage.
Nicklas Bendtner har på det seneste været i trænerpraktik i den norske klub Ranheim, hvor han har fulgt netop Kåre Ingebrigtsen, der er cheftræner. De to har bevaret en god relation siden deres fælles tid i Rosenborg.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Klar for FC København
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT