Nicklas Bendtner om sin eks-klub: ‘En katastrofe’

Nicklas Bendtner kritiserer Rosenborg.



Nicklas Bendtners sidste succesfulde ophold som professionel fodboldspiller havde han ubetinget i den norske traditionsklub Rosenborg. Angriberen vandt to mesterskaber, to Super Cup-titler og en pokaltitel med Trondheim-klubben, og han blev desuden ligatopscorer en enkelt sæson.

På trænerbænken sad Kåre Ingebrigtsen og kunne se Nicklas Bendtner være en stor stjerne i Rosenborg.

I sommeren 2018 blev Kåre Ingebrigtsen dog fyret, og det trænerskifte gjorde ikke noget godt for Trondheim-klubben, der reelt ikke har været noget ved musikken, siden Kåre Ingebrigtsen forlod klubben.

I et interivew med Adresseavisen ser Nicklas Bendtner tilbage på tiden i Rosenborg, og beslutningen om at fyre Kåre Ingebrigtsen chokerer stadig den danske angriber.

– Jeg synes, det var en katastrofe. Jeg synes, det var virkelig dårlig ledelse. Hvis du vil tage klubben i en ny retning, skal du have nogen klar, som er dygtige nok til at tage over – og have en plan for det næste skridt. 

– Her virkede det som om, at der ikke var nogen plan. De fyrede en træner, som havde vundet alt i fire år og kvalificeret holdet til Europa. Det giver ingen mening, hvis ikke man har en fuldstændig skudsikker plan klar, siger Nicklas Bendtner til mediet.

Adresseavisen har forsøgt at få en kommentar fra Ivar Koteng, der var formand i Rosenborg på det tidspunkt, Nicklas Bendtner omtaler, men han er ikke vendt tilbage. 

Nicklas Bendtner har på det seneste været i trænerpraktik i den norske klub Ranheim, hvor han har fulgt netop Kåre Ingebrigtsen, der er cheftræner. De to har bevaret en god relation siden deres fælles tid i Rosenborg.

Tidligere på ugen talte Tipsbladet med Kåre Ingebrigtsen, der spår Nicklas Bendtner en flot trænerfremtid. 





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Chokskifte på vej?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lufter vild Ronaldo-teori

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

FC Barcelona køber VM-angriber

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Colombia – DR Congo

Åbner op for sommertransfer

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

FCK går på rov i Viborg

Køber ind i Barcelona

Tjekkiet – Mexico

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet