Nicklas Bendtner om sin eks-klub: ‘En katastrofe’

Nicklas Bendtner kritiserer Rosenborg.



Nicklas Bendtners sidste succesfulde ophold som professionel fodboldspiller havde han ubetinget i den norske traditionsklub Rosenborg. Angriberen vandt to mesterskaber, to Super Cup-titler og en pokaltitel med Trondheim-klubben, og han blev desuden ligatopscorer en enkelt sæson.

På trænerbænken sad Kåre Ingebrigtsen og kunne se Nicklas Bendtner være en stor stjerne i Rosenborg.

I sommeren 2018 blev Kåre Ingebrigtsen dog fyret, og det trænerskifte gjorde ikke noget godt for Trondheim-klubben, der reelt ikke har været noget ved musikken, siden Kåre Ingebrigtsen forlod klubben.

I et interivew med Adresseavisen ser Nicklas Bendtner tilbage på tiden i Rosenborg, og beslutningen om at fyre Kåre Ingebrigtsen chokerer stadig den danske angriber.

– Jeg synes, det var en katastrofe. Jeg synes, det var virkelig dårlig ledelse. Hvis du vil tage klubben i en ny retning, skal du have nogen klar, som er dygtige nok til at tage over – og have en plan for det næste skridt. 

– Her virkede det som om, at der ikke var nogen plan. De fyrede en træner, som havde vundet alt i fire år og kvalificeret holdet til Europa. Det giver ingen mening, hvis ikke man har en fuldstændig skudsikker plan klar, siger Nicklas Bendtner til mediet.

Adresseavisen har forsøgt at få en kommentar fra Ivar Koteng, der var formand i Rosenborg på det tidspunkt, Nicklas Bendtner omtaler, men han er ikke vendt tilbage. 

Nicklas Bendtner har på det seneste været i trænerpraktik i den norske klub Ranheim, hvor han har fulgt netop Kåre Ingebrigtsen, der er cheftræner. De to har bevaret en god relation siden deres fælles tid i Rosenborg.

Tidligere på ugen talte Tipsbladet med Kåre Ingebrigtsen, der spår Nicklas Bendtner en flot trænerfremtid. 





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

De er enige med Mathias Jensen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ny bejler til dansk guldfugl

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

VM-spiller får fem karantænedage

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Lufter vild Ronaldo-teori