Rosenborg har valgt at gøre brug af deres købsoption på Noah Sahsah, som Tipsbladet kunne afsløre mandag.
Den 19-årige offensivspiller siger dermed farvel til FC København, og nu venter en ny udfordring i det norske, hvor Sahsah allerede har vist sig godt frem som lejesvend i efteråret.
– Jeg har følt mig hjemme her, lige siden jeg kom hertil. Folk har taget godt imod mig både i og udenfor klubben. Jeg føler, at det er det rigtige, og jeg føler, at klubben er på vej tilbage til toppen, hvor den hører til, lyder det fra Noah Sahsah i en pressemeddelelse fra Rosenborg.
Noah Sahsah, der nåede at spille tre førsteholdskampe for FC København, ankom skadet til Rosenborg, efter at stortalentet pådrog sig en alvorlig knæskade i en Youth League-kamp mod Bayern München i oktober 2023.
Efter en skadespause på næsten et år gjorde comeback i september, da han fik debut for Rosenborg i en ligakamp mod Haugesund.
– Starten var en smule frustrerende, fordi jeg ikke var klar til at spille og jeg skulle i gang igen. Det var en lang vej for at få mine første minutter og jeg havde håbet på at min debut fra start af, men min krop var ikke klar.
– Det er den forhåbentligt næste år, og det ser jeg frem til. Det har været nogle gode måneder og jeg har lært klubben at kende. Jeg tror også, at folk kender mig nu, så det er dejligt at være her, siger Noah Sahsah.
FC København har også bekræftet salget af Noah Sahsah på klubbens hjemmeside.
– Noah har taget de skridt, som vi håbede på i Rosenborg. Han er kommet videre med spilletid efter sin lange skade, og det var netop de ting, som han ikke stod forrest hos os til at kunne få.
– Skiftet til Rosenborg er det rette for Noah i forhold til der, hvor han befinder sig i sin karriere. Samtidig har både Rosenborg og Noah udtrykt et ønske om, at aftalen skulle fortsætte, og derfor giver det god mening at sende Noah videre, lyder det fra sportsdirektør Sune Smith-Nielsen.
Noah Sahsah har i Rosenborg fået en kontrakt, der løber frem til udgangen af 2027.
LIVE
TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED