Noah Sahsah præsenteret i Rosenborg

Noah Sahsah er netop blevet officielt præsenteret i norske Rosenborg, der køber stortalentet af FC København.



Rosenborg har valgt at gøre brug af deres købsoption på Noah Sahsah, som Tipsbladet kunne afsløre mandag

Den 19-årige offensivspiller siger dermed farvel til FC København, og nu venter en ny udfordring i det norske, hvor Sahsah allerede har vist sig godt frem som lejesvend i efteråret. 

– Jeg har følt mig hjemme her, lige siden jeg kom hertil. Folk har taget godt imod mig både i og udenfor klubben. Jeg føler, at det er det rigtige, og jeg føler, at klubben er på vej tilbage til toppen, hvor den hører til, lyder det fra Noah Sahsah i en pressemeddelelse fra Rosenborg. 

Noah Sahsah, der nåede at spille tre førsteholdskampe for FC København, ankom skadet til Rosenborg, efter at stortalentet pådrog sig en alvorlig knæskade i en Youth League-kamp mod Bayern München i oktober 2023. 

Efter en skadespause på næsten et år gjorde comeback i september, da han fik debut for Rosenborg i en ligakamp mod Haugesund. 

– Starten var en smule frustrerende, fordi jeg ikke var klar til at spille og jeg skulle i gang igen. Det var en lang vej for at få mine første minutter og jeg havde håbet på at min debut fra start af, men min krop var ikke klar. 

– Det er den forhåbentligt næste år, og det ser jeg frem til. Det har været nogle gode måneder og jeg har lært klubben at kende. Jeg tror også, at folk kender mig nu, så det er dejligt at være her, siger Noah Sahsah. 

FC København har også bekræftet salget af Noah Sahsah på klubbens hjemmeside. 

– Noah har taget de skridt, som vi håbede på i Rosenborg. Han er kommet videre med spilletid efter sin lange skade, og det var netop de ting, som han ikke stod forrest hos os til at kunne få.

– Skiftet til Rosenborg er det rette for Noah i forhold til der, hvor han befinder sig i sin karriere. Samtidig har både Rosenborg og Noah udtrykt et ønske om, at aftalen skulle fortsætte, og derfor giver det god mening at sende Noah videre, lyder det fra sportsdirektør Sune Smith-Nielsen.

Noah Sahsah har i Rosenborg fået en kontrakt, der løber frem til udgangen af 2027. 




LIVE

TransferLIVE: Her Michael Falkesgaards nye klub


Afslører – i dialog med danske klubber

FCK-stjerne i klubskifte?

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

‘En dyr fejl’

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

FCK-retur droppet

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Brøndby-duo skal væk

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Det kan ende helt galt

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Vil af med Sory Kaba

Giver grønt lys til stor transfer



Dansker i stor Wimbledon-triumf

FC København-handel er gået i hårdknude

Nu kan de hentes gratis

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Overraskende Christian Eriksen-skifte?



Afvist af United

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Henter Emil Riis

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Kongeklø til Den Gamle Dame



Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU