Sander Svendsen skiftede i sommer igen væk fra OB på en lejeaftale, og det har vist sig at være en god beslutning for den tidligere OB-topscorer.
Han bomber nemlig mål ind for sin norske klub Odds BK, som han også repræsenterede mod slutningen af sidste sæson.
Efter sommerskiftet har han scoret fem mål i sine første tre kampe for klubben, og i gårsdagens pokalkamp mod Nicolaj Thomsens Vålerenga kom han også på måltavlen to gange.
Svendsen, der debutede for Molde tilbage i 2013 som 15-årig med en vis Ole Gunnar Solskjær som træner, har fundet glæden igen, og der er en særlig grund til, at han er beyndt at score så mange mål.
– I mange år har mit eneste fokus været på at score mål, når jeg går ud på en fodboldbane. At have den tankegang har både været udfordrende og meget spændende. Det er vanvittigt, hvad kroppen og hovedet gør, når du har fokus på helt andre ting i spillet, end det du skal og bør gøre. Jeg synes nu, at det er sjovt at spille fodbold, og målene kommer bare som et biprodukt af dette.
– Jeg er begyndt at have andre mønstre i min hverdag og hos mig selv. Jeg har lært af erfaringer og fået mennesker rundt om mig, som giver mig en utrolig glæde og et syn på livet, som jeg nyder hver dag. Det er dejligt at være fodboldspiller nu, fortæller nordmanden til VG.
Tidligere har hans karriere været proppet med op- og nedture i klubber som Hammarby, OB, Brann og nu Odd. Han endte som topscorer for OB i 19/20-sæsonen, hvor han scorede 13 Superliga-mål, men siden da havde han det svært. Meget skyldes særligt, at han havde det svært uden for banen.
– Jeg synes, at det er dejligt at leve. Målene er egentlig bare et resultat af, at mit hoved er det rette sted.
– Tidligere har jeg været ret anspændt i kroppen og stresset, når jeg gik ud på en fodboldbane. Jeg tænkte hele tiden konsekvenser, forklarer den 24-årige nordmand.
Sander Svendsen har scoret 14 mål i 37 kampe for OB. Hans lejeaftale med Odds BK løber frem til årsskiftet.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
