Ola Brynhildsen har skreget ad dansk holdkammerat

Norske Ola Brynhildsen fra Molde, der er udlejet fra FC Midtjylland, har nu scoret 10 gange i 10 kampe for Molde. Han blev afgørende, da klubben slog Brann. Men først efter at have råbt lidt af danske Mads Enggård, der dog forstod beskeden.



Mens FC Midtjylland kæmper og kæmper for at finde kampklare angribere, er en FC Midtjylland-ejet nordmand godt i gang med at smadre mål ind i Eliteserien i Norge.

Ola Brynhildsen, der havde det svært i FCM i sidste sæson, scorede begge gange, da Molde slog mesterskabskandidaterne fra Brann, og nu er han oppe på 10 mål i 10 kampe i Eliteserien.

Målet til 1-0 blev sat ind efter en fremragende stikning af den danske holdkammerat Mads Enggård, mens norske Kristian Eriksen stod for assisten til 2-0.

Efter kampen kunne Brynhildsen fortælle til Romsdals Budstikke, at Enggård og holdkammeraterne efterhånden har fået en del skideballer.

– Jeg har skreget meget ad ham og de andre, for de altså skal slå nogle stikninger til mig! Det var fantastisk af Mads, siger Ola Brynhildsen om assisten fra den danske midtbanespiller.

Enggård, der i sommer blev solgt fra Randers FC til Molde, fortæller, at han har fået et godt samarbejde med den 25-årige angriber.

– Ola og mig har fundet hinanden. Han har sagt til mig, at jeg skal stikke ham i dybden noget oftere, så det var dejligt, at det sad i skabet i dag.

– Vi har talt meget om, at jeg skal droppe lidt ned i banen, og jeg så, at der var plads, da jeg faldt ned. Jeg synes også, der var meget plads til Ola. Han er god og hurtig, så tanken var bare at stikke ham i dybden. Så gjorde han resten, siger Mads Enggård.

Med sejren er Molde på fjerdepladsen i Eliteserien og skal tabe, mens Rosenborg skal vinde i sidste runde, hvis det ikke skal ende med en fjerdeplads i denne sæson.

Straks værre var det for Brann at tabe, da klubben blev overhalet af de forsvarende norske mestre fra Bodø/Glimt, der er et enkelt point foran Brann med en runde igen.

Bodø/Glimt møder i sidste runde allerede nedrykkede Lillestrøm på hjemmebane, mens Brann har et opgør mod rækkens nummer tre, Viking, der med en sejr vil gå forbi Brann i tabellen. På grund af markant dårligere målscore kan Viking dog ikke nå førstepladsen.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Transferudmelding fra Vallys

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Henter Kamil Wilczek

Storklub har taget kontakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Choktransfer på vej? 

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Klubber holder øje med AaB-profil

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb