Ola Brynhildsen har skreget ad dansk holdkammerat

Norske Ola Brynhildsen fra Molde, der er udlejet fra FC Midtjylland, har nu scoret 10 gange i 10 kampe for Molde. Han blev afgørende, da klubben slog Brann. Men først efter at have råbt lidt af danske Mads Enggård, der dog forstod beskeden.



Mens FC Midtjylland kæmper og kæmper for at finde kampklare angribere, er en FC Midtjylland-ejet nordmand godt i gang med at smadre mål ind i Eliteserien i Norge.

Ola Brynhildsen, der havde det svært i FCM i sidste sæson, scorede begge gange, da Molde slog mesterskabskandidaterne fra Brann, og nu er han oppe på 10 mål i 10 kampe i Eliteserien.

Målet til 1-0 blev sat ind efter en fremragende stikning af den danske holdkammerat Mads Enggård, mens norske Kristian Eriksen stod for assisten til 2-0.

Efter kampen kunne Brynhildsen fortælle til Romsdals Budstikke, at Enggård og holdkammeraterne efterhånden har fået en del skideballer.

– Jeg har skreget meget ad ham og de andre, for de altså skal slå nogle stikninger til mig! Det var fantastisk af Mads, siger Ola Brynhildsen om assisten fra den danske midtbanespiller.

Enggård, der i sommer blev solgt fra Randers FC til Molde, fortæller, at han har fået et godt samarbejde med den 25-årige angriber.

– Ola og mig har fundet hinanden. Han har sagt til mig, at jeg skal stikke ham i dybden noget oftere, så det var dejligt, at det sad i skabet i dag.

– Vi har talt meget om, at jeg skal droppe lidt ned i banen, og jeg så, at der var plads, da jeg faldt ned. Jeg synes også, der var meget plads til Ola. Han er god og hurtig, så tanken var bare at stikke ham i dybden. Så gjorde han resten, siger Mads Enggård.

Med sejren er Molde på fjerdepladsen i Eliteserien og skal tabe, mens Rosenborg skal vinde i sidste runde, hvis det ikke skal ende med en fjerdeplads i denne sæson.

Straks værre var det for Brann at tabe, da klubben blev overhalet af de forsvarende norske mestre fra Bodø/Glimt, der er et enkelt point foran Brann med en runde igen.

Bodø/Glimt møder i sidste runde allerede nedrykkede Lillestrøm på hjemmebane, mens Brann har et opgør mod rækkens nummer tre, Viking, der med en sejr vil gå forbi Brann i tabellen. På grund af markant dårligere målscore kan Viking dog ikke nå førstepladsen.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Brøndby IF – Randers FC



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Spændende OB-nyhed

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Bekræfter: Godt nyt for FC København

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Ramt af pointstraf

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Han virker frustreret!

Silkeborg IF – Viborg FF

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ikke set i 30 år

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

– Jeg tror de vinder Superligaen

Hylder Nartey efter magisk debut

Stjernetransfer på plads alligevel

‘De er tilbage’

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet