Paulsen havde dansk bejler

Den danske forsvarsklippe Bjørn Paulsen fortæller, at der var dansk interesse, inden han skrev under med svenske Hammarby.



Det blev for nylig kendt, at den danske forsvarsspiller Bjørn Paulsen vendte tilbage til svenske Hammarby, hvor han senest var i 2019. Men ifølge ham selv, kunne det hele være endt med et dansk comeback. Det fortæller han i et interview med svenske Sportexpressen. 

– Jeg havde alternativer i Danmark og Sverige. Men fra begyndelsen var det klart for mig, at jeg ikke var interesseret. Det eneste, som betyder noget for mig, er Hammarby, siger Bjørn Paulsen, der også fortæller, at en kontrakt forlængelse med den tyske klub FC Ingolstadt var en mulighed. 

Hvem den danske bejler har været, kommer Paulsen ikke ind på. Et bud kunne være Sønderjyske, som Paulsen spillede for fra 2009 til 2015.  

Nyheden om hans retur har formentlig vakt glæde hos de svenske fans, der meget atypisk startede en indsamling for at få den tidligere publikumsfavorit tilbage til Stokholmklubben. 

Og Paulsen virker også til at nyde livet i Sverige. Til Sportexpressen udtaler han, at det godt kunne være den sidste klub, han spiller i. 

– Jeg kan godt se mig selv afslutte karrieren i Hammarby. Det er slet ikke noget problem. Jeg hører hjemme her, og det er virkelig en klub, der er blevet en del af mig. Hammarby er en fantastisk klub, siger Bjørn Paulsen. 

Paulsen vender tilbage til Sverige efter to i Tyskland. Sidst han skiftede til Hammarby, var det fra danske Esbjerg, som han nåede at være hos i halvandet år.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Stor hyldest af Mike Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Højlund får kæmpe frikøbsklausul