Rade Pricas 15-årige søn fik spilletid mod Roskilde

Rade Pricas talentfulde søn fik spilletid for førsteholdet mod FC Roskilde tidligere tirsdag. Han er bare 15 år.



For fans af AaB har den pensionerede angriber Rade Prica en stor, stor stjerne, og det ser ud til, at svenskeren har givet noget stjernedrys videre til sin søn Tim Prica.

Den bare 15-årige spiller, der ligesom farmand er angriber, fik sin første kamp for Malmö FF’s førstehold, der tidligere tirsdag spillede 2-2 med FC Roskilde.

Godt nok var det bare en testkamp, men svenskeren er tidligere blevet spået en stor fremtid, og at man nu ser ham an i en testkamp, fortæller også en historie om, at der er tale om et stort talent.

– Han er en angriber, som jeg så, da vores U19-hold mødte Elfsborg. Han er spændende, sagde Malmö-træner Magnus Pehrsson til Sydsvenskan før dagens testkamp mod FC Roskilde.

Godt nok kom han ikke på tavlen, den unge angriber med efternavnet Prica, men han fik alligevel hele anden halvleg på banen for Malmö FF, og det viser med al tydeligt, at han er en spiller, man skal holde øje med i fremtiden.

Og hvem ved: Måske bringer karrieren ham i fodsporene på sin far, der scorede 28 gange i 43 Superliga-kampe for AaB og spillede 14 landskampe for Sverige.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Scorer vanvittig løn i Premier League



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brasilien – Norge

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Portugal – Spanien

Mexico – England