Fremtiden på målmandsposten i FC København bliver uden Kamil Grabara, der tidligst til januar og senest til sommer skifter til Wolfsburg i Bundesligaen.
Man har ganske vist købt Theo Sander i AaB, men det er formentlig en postgang for tidligt at kaste ham for løverne efter polakkens exit. Derfor var det ikke overraskende, at FC København i oktober scoutede en ny målmand.
Noel Törnqvist hedder han. Han er født og opvokset i Sverige og spiller til dagligt for Mjällby AIF i Allsvenskan. I denne sæson har han fået sit helt store gennembrud, hvor han har stået tæt på samtlige kampe for klubben.
Det har naturligt skabt interesse for den svenske U21-landsholdskeeper. Foruden FC København har Venezia, der ligger på andenpladsen i Serie B, og Udinese også været forbi for at se nærmere på målvogteren ifølge Tipsbladets oplysninger.
Jo flere klubber, der er om buddet, desto bedre for Mjällby AIF, der dermed kan håbe på budkrig og sikre sig et større salg, når den tid kommer. Ifølge Tipsbladets oplysninger er forventningen også, at man skal op og slå klubbens salgsrekord, når det gælder Noel Törnqvist.
To millioner euro svarende til omkring 15 millioner kroner er prislejet på keeperen. Lander Mjällby AIF et beløb i den størrelsesorden, vil man slå klubbens rekordsalg fra i sommer, hvor Otto Rosengren, der iøvrigt havde danske bejlere, skiftede til Malmö FF for omkring 11 millioner kroner.
Men hvor er FC København så i kampen om Noel Törnqvist? Lige nu tyder noget på, at de ikke er særlig langt fremme. Det fortæller Mjällby AIF's sportsdirektør, Hasse Larsson, til Tipsbladet.
– Indtil nu har det mest været rygter, men det er en stor klub baseret på resultater, men det er ikke sådan, at vi har hørt noget fra FC København.
Når det kommer til et eventuelt salg af Noel Törnqvist, kan Mjällby AIF også tillade sig at have is i maven, da målvogteren er på en lang aftale, som man skrev under på sidste sommer.
– Han har kontrakt tre år mere, så vi har ikke travlt med at sælge ham. Samtidig kender vi også vores placering i fødekæden, hvor vi er en mindre klub, der forsøger at udvikle spillere, så vi kan sælge dem videre. Så vi forstår jo godt mekanismerne, hvis en klub som FC København kommer med et bud, lyder det fra Hasse Larsson.
21-årige Noel Törnqvist kom til Mjällby AIF i 2020 og var i foråret 2021 udlejet til AFC Eskilstuna i den næstbedste svenske række. I sidste sæson stod han dog i skyggen af lejesvenden Samuel Brolin, men da den tidligere AC Horsens-keeper sagde farvel til Mjällby ved udgangen af 2022, fik Noel Törnqvist chancen.
– Han er en høj målmand og meget ung, men han er bare blevet bedre og bedre. Han har taget store skridt i denne sæson. Han har spillet tæt på samtlige kampe, så han kan tage det rigtig langt.
Den svenske målvogter på 197 centimeter har også selv bemærket forbindelsen mellem ham selv og FC København, hvilket han for nyligt var ude at kommentere. Det kan du læse HER.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Dansk drømmehug i Serie A
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Superliga-træner enormt stolt