Muligt rekordsalg – her er prisskiltet på FCK-emne

Mjällby AIF har store forventninger til et salg af klubbens målmand Noel Törnqvist, som FC København blandt mange andre kigger på.



Fremtiden på målmandsposten i FC København bliver uden Kamil Grabara, der tidligst til januar og senest til sommer skifter til Wolfsburg i Bundesligaen.

Man har ganske vist købt Theo Sander i AaB, men det er formentlig en postgang for tidligt at kaste ham for løverne efter polakkens exit. Derfor var det ikke overraskende, at FC København i oktober scoutede en ny målmand.

Noel Törnqvist hedder han. Han er født og opvokset i Sverige og spiller til dagligt for Mjällby AIF i Allsvenskan. I denne sæson har han fået sit helt store gennembrud, hvor han har stået tæt på samtlige kampe for klubben.

Det har naturligt skabt interesse for den svenske U21-landsholdskeeper. Foruden FC København har Venezia, der ligger på andenpladsen i Serie B, og Udinese også været forbi for at se nærmere på målvogteren ifølge Tipsbladets oplysninger.

Jo flere klubber, der er om buddet, desto bedre for Mjällby AIF, der dermed kan håbe på budkrig og sikre sig et større salg, når den tid kommer. Ifølge Tipsbladets oplysninger er forventningen også, at man skal op og slå klubbens salgsrekord, når det gælder Noel Törnqvist.

To millioner euro svarende til omkring 15 millioner kroner er prislejet på keeperen. Lander Mjällby AIF et beløb i den størrelsesorden, vil man slå klubbens rekordsalg fra i sommer, hvor Otto Rosengren, der iøvrigt havde danske bejlere, skiftede til Malmö FF for omkring 11 millioner kroner.

Men hvor er FC København så i kampen om Noel Törnqvist? Lige nu tyder noget på, at de ikke er særlig langt fremme. Det fortæller Mjällby AIF's sportsdirektør, Hasse Larsson, til Tipsbladet.

– Indtil nu har det mest været rygter, men det er en stor klub baseret på resultater, men det er ikke sådan, at vi har hørt noget fra FC København.

Når det kommer til et eventuelt salg af Noel Törnqvist, kan Mjällby AIF også tillade sig at have is i maven, da målvogteren er på en lang aftale, som man skrev under på sidste sommer.

– Han har kontrakt tre år mere, så vi har ikke travlt med at sælge ham. Samtidig kender vi også vores placering i fødekæden, hvor vi er en mindre klub, der forsøger at udvikle spillere, så vi kan sælge dem videre. Så vi forstår jo godt mekanismerne, hvis en klub som FC København kommer med et bud, lyder det fra Hasse Larsson.

21-årige Noel Törnqvist kom til Mjällby AIF i 2020 og var i foråret 2021 udlejet til AFC Eskilstuna i den næstbedste svenske række. I sidste sæson stod han dog i skyggen af lejesvenden Samuel Brolin, men da den tidligere AC Horsens-keeper sagde farvel til Mjällby ved udgangen af 2022, fik Noel Törnqvist chancen.

– Han er en høj målmand og meget ung, men han er bare blevet bedre og bedre. Han har taget store skridt i denne sæson. Han har spillet tæt på samtlige kampe, så han kan tage det rigtig langt.

Den svenske målvogter på 197 centimeter har også selv bemærket forbindelsen mellem ham selv og FC København, hvilket han for nyligt var ude at kommentere. Det kan du læse HER.





LIVE

LIVE: Brøndby-ejere afviser interview

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ivan Toney klar på choktransfer

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Brøndby IF – Sønderjyske

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

– Han vinder Ballon d’Or!

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Nu klager FC Barcelona igen

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Helt vild med Brøndby-profil

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fremhæver stort Brøndby-talent

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar