Muligt rekordsalg – her er prisskiltet på FCK-emne

Mjällby AIF har store forventninger til et salg af klubbens målmand Noel Törnqvist, som FC København blandt mange andre kigger på.



Fremtiden på målmandsposten i FC København bliver uden Kamil Grabara, der tidligst til januar og senest til sommer skifter til Wolfsburg i Bundesligaen.

Man har ganske vist købt Theo Sander i AaB, men det er formentlig en postgang for tidligt at kaste ham for løverne efter polakkens exit. Derfor var det ikke overraskende, at FC København i oktober scoutede en ny målmand.

Noel Törnqvist hedder han. Han er født og opvokset i Sverige og spiller til dagligt for Mjällby AIF i Allsvenskan. I denne sæson har han fået sit helt store gennembrud, hvor han har stået tæt på samtlige kampe for klubben.

Det har naturligt skabt interesse for den svenske U21-landsholdskeeper. Foruden FC København har Venezia, der ligger på andenpladsen i Serie B, og Udinese også været forbi for at se nærmere på målvogteren ifølge Tipsbladets oplysninger.

Jo flere klubber, der er om buddet, desto bedre for Mjällby AIF, der dermed kan håbe på budkrig og sikre sig et større salg, når den tid kommer. Ifølge Tipsbladets oplysninger er forventningen også, at man skal op og slå klubbens salgsrekord, når det gælder Noel Törnqvist.

To millioner euro svarende til omkring 15 millioner kroner er prislejet på keeperen. Lander Mjällby AIF et beløb i den størrelsesorden, vil man slå klubbens rekordsalg fra i sommer, hvor Otto Rosengren, der iøvrigt havde danske bejlere, skiftede til Malmö FF for omkring 11 millioner kroner.

Men hvor er FC København så i kampen om Noel Törnqvist? Lige nu tyder noget på, at de ikke er særlig langt fremme. Det fortæller Mjällby AIF's sportsdirektør, Hasse Larsson, til Tipsbladet.

– Indtil nu har det mest været rygter, men det er en stor klub baseret på resultater, men det er ikke sådan, at vi har hørt noget fra FC København.

Når det kommer til et eventuelt salg af Noel Törnqvist, kan Mjällby AIF også tillade sig at have is i maven, da målvogteren er på en lang aftale, som man skrev under på sidste sommer.

– Han har kontrakt tre år mere, så vi har ikke travlt med at sælge ham. Samtidig kender vi også vores placering i fødekæden, hvor vi er en mindre klub, der forsøger at udvikle spillere, så vi kan sælge dem videre. Så vi forstår jo godt mekanismerne, hvis en klub som FC København kommer med et bud, lyder det fra Hasse Larsson.

21-årige Noel Törnqvist kom til Mjällby AIF i 2020 og var i foråret 2021 udlejet til AFC Eskilstuna i den næstbedste svenske række. I sidste sæson stod han dog i skyggen af lejesvenden Samuel Brolin, men da den tidligere AC Horsens-keeper sagde farvel til Mjällby ved udgangen af 2022, fik Noel Törnqvist chancen.

– Han er en høj målmand og meget ung, men han er bare blevet bedre og bedre. Han har taget store skridt i denne sæson. Han har spillet tæt på samtlige kampe, så han kan tage det rigtig langt.

Den svenske målvogter på 197 centimeter har også selv bemærket forbindelsen mellem ham selv og FC København, hvilket han for nyligt var ude at kommentere. Det kan du læse HER.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

FC Midtjylland med politianmeldelse

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Dansk drømmehug i Serie A

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Henter kæmpe Superliga-flop

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokpris på Victor Froholdt

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Ny hooliganpakke er vedtaget

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues

‘Det er tæt på uforklarligt’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk