Fremtiden på målmandsposten i FC København bliver uden Kamil Grabara, der tidligst til januar og senest til sommer skifter til Wolfsburg i Bundesligaen.
Man har ganske vist købt Theo Sander i AaB, men det er formentlig en postgang for tidligt at kaste ham for løverne efter polakkens exit. Derfor var det ikke overraskende, at FC København i oktober scoutede en ny målmand.
Noel Törnqvist hedder han. Han er født og opvokset i Sverige og spiller til dagligt for Mjällby AIF i Allsvenskan. I denne sæson har han fået sit helt store gennembrud, hvor han har stået tæt på samtlige kampe for klubben.
Det har naturligt skabt interesse for den svenske U21-landsholdskeeper. Foruden FC København har Venezia, der ligger på andenpladsen i Serie B, og Udinese også været forbi for at se nærmere på målvogteren ifølge Tipsbladets oplysninger.
Jo flere klubber, der er om buddet, desto bedre for Mjällby AIF, der dermed kan håbe på budkrig og sikre sig et større salg, når den tid kommer. Ifølge Tipsbladets oplysninger er forventningen også, at man skal op og slå klubbens salgsrekord, når det gælder Noel Törnqvist.
To millioner euro svarende til omkring 15 millioner kroner er prislejet på keeperen. Lander Mjällby AIF et beløb i den størrelsesorden, vil man slå klubbens rekordsalg fra i sommer, hvor Otto Rosengren, der iøvrigt havde danske bejlere, skiftede til Malmö FF for omkring 11 millioner kroner.
Men hvor er FC København så i kampen om Noel Törnqvist? Lige nu tyder noget på, at de ikke er særlig langt fremme. Det fortæller Mjällby AIF's sportsdirektør, Hasse Larsson, til Tipsbladet.
– Indtil nu har det mest været rygter, men det er en stor klub baseret på resultater, men det er ikke sådan, at vi har hørt noget fra FC København.
Når det kommer til et eventuelt salg af Noel Törnqvist, kan Mjällby AIF også tillade sig at have is i maven, da målvogteren er på en lang aftale, som man skrev under på sidste sommer.
– Han har kontrakt tre år mere, så vi har ikke travlt med at sælge ham. Samtidig kender vi også vores placering i fødekæden, hvor vi er en mindre klub, der forsøger at udvikle spillere, så vi kan sælge dem videre. Så vi forstår jo godt mekanismerne, hvis en klub som FC København kommer med et bud, lyder det fra Hasse Larsson.
21-årige Noel Törnqvist kom til Mjällby AIF i 2020 og var i foråret 2021 udlejet til AFC Eskilstuna i den næstbedste svenske række. I sidste sæson stod han dog i skyggen af lejesvenden Samuel Brolin, men da den tidligere AC Horsens-keeper sagde farvel til Mjällby ved udgangen af 2022, fik Noel Törnqvist chancen.
– Han er en høj målmand og meget ung, men han er bare blevet bedre og bedre. Han har taget store skridt i denne sæson. Han har spillet tæt på samtlige kampe, så han kan tage det rigtig langt.
Den svenske målvogter på 197 centimeter har også selv bemærket forbindelsen mellem ham selv og FC København, hvilket han for nyligt var ude at kommentere. Det kan du læse HER.
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
INTERVIEW
– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
AVIS
Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER