• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Muligt rekordsalg - her er prisskiltet på FCK-emne

Mjällby AIF har store forventninger til et salg af klubbens målmand Noel Törnqvist, som FC København blandt mange andre kigger på.

Af Mikkel Fuhr Nielsen og Victor Risager

Fremtiden på målmandsposten i FC København bliver uden Kamil Grabara, der tidligst til januar og senest til sommer skifter til Wolfsburg i Bundesligaen.

Man har ganske vist købt Theo Sander i AaB, men det er formentlig en postgang for tidligt at kaste ham for løverne efter polakkens exit. Derfor var det ikke overraskende, at FC København i oktober scoutede en ny målmand.

Noel Törnqvist hedder han. Han er født og opvokset i Sverige og spiller til dagligt for Mjällby AIF i Allsvenskan. I denne sæson har han fået sit helt store gennembrud, hvor han har stået tæt på samtlige kampe for klubben.

Det har naturligt skabt interesse for den svenske U21-landsholdskeeper. Foruden FC København har Venezia, der ligger på andenpladsen i Serie B, og Udinese også været forbi for at se nærmere på målvogteren ifølge Tipsbladets oplysninger.

Jo flere klubber, der er om buddet, desto bedre for Mjällby AIF, der dermed kan håbe på budkrig og sikre sig et større salg, når den tid kommer. Ifølge Tipsbladets oplysninger er forventningen også, at man skal op og slå klubbens salgsrekord, når det gælder Noel Törnqvist.

To millioner euro svarende til omkring 15 millioner kroner er prislejet på keeperen. Lander Mjällby AIF et beløb i den størrelsesorden, vil man slå klubbens rekordsalg fra i sommer, hvor Otto Rosengren, der iøvrigt havde danske bejlere, skiftede til Malmö FF for omkring 11 millioner kroner.

Men hvor er FC København så i kampen om Noel Törnqvist? Lige nu tyder noget på, at de ikke er særlig langt fremme. Det fortæller Mjällby AIF's sportsdirektør, Hasse Larsson, til Tipsbladet.

- Indtil nu har det mest været rygter, men det er en stor klub baseret på resultater, men det er ikke sådan, at vi har hørt noget fra FC København.

Når det kommer til et eventuelt salg af Noel Törnqvist, kan Mjällby AIF også tillade sig at have is i maven, da målvogteren er på en lang aftale, som man skrev under på sidste sommer.

- Han har kontrakt tre år mere, så vi har ikke travlt med at sælge ham. Samtidig kender vi også vores placering i fødekæden, hvor vi er en mindre klub, der forsøger at udvikle spillere, så vi kan sælge dem videre. Så vi forstår jo godt mekanismerne, hvis en klub som FC København kommer med et bud, lyder det fra Hasse Larsson.

21-årige Noel Törnqvist kom til Mjällby AIF i 2020 og var i foråret 2021 udlejet til AFC Eskilstuna i den næstbedste svenske række. I sidste sæson stod han dog i skyggen af lejesvenden Samuel Brolin, men da den tidligere AC Horsens-keeper sagde farvel til Mjällby ved udgangen af 2022, fik Noel Törnqvist chancen.

- Han er en høj målmand og meget ung, men han er bare blevet bedre og bedre. Han har taget store skridt i denne sæson. Han har spillet tæt på samtlige kampe, så han kan tage det rigtig langt.

Den svenske målvogter på 197 centimeter har også selv bemærket forbindelsen mellem ham selv og FC København, hvilket han for nyligt var ude at kommentere. Det kan du læse HER.