Fremtiden på målmandsposten i FC København bliver uden Kamil Grabara, der tidligst til januar og senest til sommer skifter til Wolfsburg i Bundesligaen.
Man har ganske vist købt Theo Sander i AaB, men det er formentlig en postgang for tidligt at kaste ham for løverne efter polakkens exit. Derfor var det ikke overraskende, at FC København i oktober scoutede en ny målmand.
Noel Törnqvist hedder han. Han er født og opvokset i Sverige og spiller til dagligt for Mjällby AIF i Allsvenskan. I denne sæson har han fået sit helt store gennembrud, hvor han har stået tæt på samtlige kampe for klubben.
Det har naturligt skabt interesse for den svenske U21-landsholdskeeper. Foruden FC København har Venezia, der ligger på andenpladsen i Serie B, og Udinese også været forbi for at se nærmere på målvogteren ifølge Tipsbladets oplysninger.
Jo flere klubber, der er om buddet, desto bedre for Mjällby AIF, der dermed kan håbe på budkrig og sikre sig et større salg, når den tid kommer. Ifølge Tipsbladets oplysninger er forventningen også, at man skal op og slå klubbens salgsrekord, når det gælder Noel Törnqvist.
To millioner euro svarende til omkring 15 millioner kroner er prislejet på keeperen. Lander Mjällby AIF et beløb i den størrelsesorden, vil man slå klubbens rekordsalg fra i sommer, hvor Otto Rosengren, der iøvrigt havde danske bejlere, skiftede til Malmö FF for omkring 11 millioner kroner.
Men hvor er FC København så i kampen om Noel Törnqvist? Lige nu tyder noget på, at de ikke er særlig langt fremme. Det fortæller Mjällby AIF's sportsdirektør, Hasse Larsson, til Tipsbladet.
– Indtil nu har det mest været rygter, men det er en stor klub baseret på resultater, men det er ikke sådan, at vi har hørt noget fra FC København.
Når det kommer til et eventuelt salg af Noel Törnqvist, kan Mjällby AIF også tillade sig at have is i maven, da målvogteren er på en lang aftale, som man skrev under på sidste sommer.
– Han har kontrakt tre år mere, så vi har ikke travlt med at sælge ham. Samtidig kender vi også vores placering i fødekæden, hvor vi er en mindre klub, der forsøger at udvikle spillere, så vi kan sælge dem videre. Så vi forstår jo godt mekanismerne, hvis en klub som FC København kommer med et bud, lyder det fra Hasse Larsson.
21-årige Noel Törnqvist kom til Mjällby AIF i 2020 og var i foråret 2021 udlejet til AFC Eskilstuna i den næstbedste svenske række. I sidste sæson stod han dog i skyggen af lejesvenden Samuel Brolin, men da den tidligere AC Horsens-keeper sagde farvel til Mjällby ved udgangen af 2022, fik Noel Törnqvist chancen.
– Han er en høj målmand og meget ung, men han er bare blevet bedre og bedre. Han har taget store skridt i denne sæson. Han har spillet tæt på samtlige kampe, så han kan tage det rigtig langt.
Den svenske målvogter på 197 centimeter har også selv bemærket forbindelsen mellem ham selv og FC København, hvilket han for nyligt var ude at kommentere. Det kan du læse HER.
LIVE
TransferLIVE: De henter Brøndby-emne
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
MEDIE
Afviser kæmpebud
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT