Den norske mesterklub Rosenborg BK hentede i sidste uge den danske forsvarsspiller Jacob Rasmussen til klubben. Den 19-årige midtstopper blev hentet i den tyske kultklub FC St. Pauli, hvor han aldrig for alvor formåede at få succes.
Det tror man på, at han kan få i Rosenborg, og klubben satser på at bringe Jacob Rasmussen i spil forholdsvis hurtigt. Sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye lader sig således ikke afskrække af, at Rasmussen kun er 19 år.
– Jacob er 19 år gammel, og det er en fin alder. Jeg ved ikke, om det er en skandinavisk ting at påstå, at en spiller i den alder stadig kan være for ung, men det er noget bullshit. Jacob er ikke kun købt ind til fremtiden, men også til nu og her, siger Stig Inge Bjørnebye til tipsbladet.dk.
Sportsdirektøren ser et stort potentiale i Jacob Rasmussen, der foruden St. Pauli har en fortid i Schalke 04 og OB.
– Jacob er en venstrebenet forsvarsspiller, og det er i sig selv en sjældenhed. Han har udviklet sig fint, men var måske gået lidt i stå. Derfor håber vi, at vi kan få ham i gang igen ved at give ham mere spilletid, end han fik i St. Pauli, siger Bjørnebye og tilføjer:
– Jacob er god med bolden, og vi er et hold, der har bolden rigtig meget, når vi spiller i Norge, så det er en vigtig egenskab. Han kan udvikle sig til en rigtig god spiller for Rosenborg.
Jacob Rasmussen har underskrevet en aftale frem til udgangen af 2020 med Rosenborg BK, hvor han blandt andre bliver holdkammerat med landsmændene Mike Jensen og Christian Gytkjær.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE
