Rygaard raser mod dommer: Som om han er en stjerne

Derudover blev der også rettet skyts mod en modstander, som han kalder for en Hollywood-skuespiller.



Der var fuld pedal på dramaet i opgøret mellem Häcken og Elfsborg, hvor sidstnævnte vendte 2-3 til en 5-3-sejr i de sidste minutter af kampen. Men der var dog mere at se til i opgøret.

I den sidste del af første halvleg røg danske Mikkel Rygaard i totterne på Elfsborg-spilleren Niklas Hult, hvor kampens dommer Al-Hakim efterfølgende gav gult kort til dem begge. Efter kampen havde Rygaard en klar holdning til situationen, da han blev interviewet af svenske Max.

– Han gav mig en albue direkte på hagen. Derfor reagerer jeg, som jeg gør. Jeg tog fat i trøjen på ham, og så kastede han sig ned som en Hollywood-skuespiller. Det var godt gjort af ham, for dommeren mente, at jeg skubbede ham. Ingen så, at han gav mig en albue på hagen. Det er svært at spille fodbold, når dommerne ikke ser situationerne, siger Rygaard.

Han forklarer endvidere, at han forsøgte at gå op i et pres inden situationen opstod, og at Hult ikke var i nærheden af ham, hvorefter modstanderen gik på ham. Rygaard erkender dog, at hvis man ser hele situationen igennem, så var det gule kort i orden. Dog er han sur over, at dommeren ikke så den første del af hændelsen.

Endelig er det tydeligt, hvad Rygaard mener om dommerens niveau.

– Det er nemt at stå her bagefter og skyde skylden på dommeren, men jeg synes, det var lavt niveau. Det har været sådan længe. Men nej, det føles som om, han (dommeren) er blevet en stor stjerne i svensk fodbold, siger han og fortsætter:

– Men jeg ved ikke, hvordan han er blevet det. Jeg skal ikke sige for meget, men jeg var ikke helt tilfreds med dommerens præstation i dag, fortæller Rygaard.

Hult har i den forbindelse efterfølgende slået fast, at han ikke mener, at skulle have ramt Rygaard i hovedet med en albue.







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forhandler med storklub

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Serie A-klubber jagter Randers-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Her er FC Københavns vej i Europa

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte