Så mange mio. har Watford budt på dansk bomber

Den danske angriber Mileta Rajovic er højt på ønskelisten i engelske Watford, der også har sendt et konkret millionbud afsted på Kalmar-angriberen.



Det er kun lidt over et halvt år siden, at danske Mileja Rajovic blev solgt fra Næstved BK og til Kalmar FF, og allerede nu kan den danske angriber være på vej videre.

Watford er nemlig interesseret i angriberen, og nu lyder det fra Expressen, at den engelske klub har sendt et konkret bud afsted på Rajovic, som er på 10 millioner kroner, og at parterne lige nu forhandler om en aftale.

Expressen skriver også, at det langt fra er sikkert, at klubberne når til enighed. Dog lyder det fra Fotbolldirekt, at klubberne er nået til enighed. Det var i øvrigt onsdag aften, at engelske medier begyndte at rapportere om Watfords interesse i angriberen.

Rajovic startede som lyn og torden for Kalmar i foråret med syv kasser i de første 10 runder i Allsvenskan. Siden har han dog ikke fundet vej til netmaskerne i ligaen, mens det er blevet til en enkelt scoring i Conference League-kvalifikationen.

For en spiller, der blev købt for få penge i Næstved i januar, er det mange penge. Og for den 24-årige dansk-montenegriner vil det selvsagt være en stor drøm at komme til England og spille i the Championship.

Watford er lidt et elevatorhold, og skulle Rajovic der har kontrakt i Kalmar fra til sommeren 2026, skifte til klubben, vil det også være med Premier League som en mulighed destination, da Watford har ambitioner om at komme tilbage i Englands bedste række.

Angriberen var ikke selv med for Kalmar i onsdagens pokalopgør.

Den svenske klub er i øvrigt trænet af en anden dansker, nemlig Henrik Jensen.






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tuchel føler “den største smerte af alle”

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Horsens var et helvede’

Frankrig – England

Smadrer transferrekord

Spanien har et ekstra øje på Messi

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-boss åben for lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham