Simon Tibbling åbner for retur

Simon Tibbling har brugt de seneste mange år i udenlandske klubber, men nu åbner han døren på klem for at vende hjem til Sverige.



Simon Tibbling har af to omgange slået sine folder i Superligaen.

Først i Brøndby IF og indtil sidste sommer var han på kontrakt i Randers FC. Størst var succesen i Brøndby, selvom man stadig står tilbage med en følelse af, at talentet indeholdte så meget mere.

Nu spiller 28-årige Simon Tibbling i norske Sarpsborg 08, hvilket bliver hans ottende sæson i udlandet for den svenskfødte midtbanespiller. Han drømmer dog om at vende hjem igen.

– Det tror jeg altid, at du tænker på. Du har været ude i mange år, og så er det klart, at du ønsker at vende retur en dag. Men som mange andre spillere ønsker jeg også at spille på højest mulige niveau.

– Det er klart, at jeg ser mig selv spille i Allsvenskan på et tidspunkt. Jeg ved ikke, hvornår det bliver, men jeg håber på at få chancen igen, siger Simon Tibbling til Fotbollskanalen.

Simon Tibbling fik sit gennembrud i Allsvenskan, da han spillede i Djurgården. Når han en dag vender retur, så håber han på, at hans tidligere klub giver ham et kald.

– Jeg håber, det bliver Djurgården. Hvis Djurgården vil have mig og timingen er rigtig, så er det klart, at Djurgården altid vil være førstevalget. Så meget kan jeg sige, lyder det fra svenskeren.

Simon Tibbling spillede 14 kampe og scorede to mål for Sarpsborg i sidste sæson. Nu er man igang med forberedelserne til den kommende sæson, der starter i weekenden.







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Jagter dansk erstatning

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Scorer vanvittig løn i Premier League

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klapper i om stor Superliga-transfer

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’