Stor investering gik helt galt: Pengene forsvundet

For fem år siden investerede den svenske klub Östersunds FK i kryptovalutaen Onecoin, der viste sig at være det rene bedrag. Her får du historien.



Tilbage i 2016 fik Östersunds FK daværende sportschef Daniel Kindberg et tilbud, han mente var for godt til at afslå.

En af klubbens supportere kontaktede ham og præsenterede ham for en investeringsmulighed i kryptovalutaen Onecoin. Sammen besluttede de sig for at investerer lidt over en million svenske kroner.

Forhåbningen var, at kryptovalutaen, der er en digital valuta, ville stige i værdi, men allerede dengang advarede de svenske myndigheder mod Onecoin, som de mente var et bedrageri.

Det lod dog ikke til at bekymre de to herre, og Daniel Kindberg investerede via sit eget firma, Nockt AB, 650.000 kroner i Onecoin i klubbens navn, mens den unavngivne supporter investerede 600.000 kroner til klubben. Penge der alle var øremærket til satsningen i Onecoin.

Det skriver det svenske lokalmedie Östersunds-Posten.

Forhåbningen var, at Östersunds ville tjene penge på satsningen, men sådan har det langt fra vist at gå.

I dag anser klubben ikke investering for at være noget værd. I regnskabet for 2018 var der en post, der berørte nedskrivninger af kortfristede investeringer, og her fremgik det, at man havde indkasseret et tab på 1,5 millioner svenske kroner – lidt mere end man havde investeret. Og på årsmødet i 2019 kom det frem, at nedskrivningen var koblet til Onecoin-investeringen, skriver ÖP.

Den daværende sportschef Daniel Kindberg er ikke meget for at udtale sig om investeringen, og slår over for det svenske medie fast, at han ikke ved, hvordan det er gået med Onecoin siden, da det ikke er noget, han holder øje med mere.

En der til gengæld godt vil fortælle om den håbløse investering er ekspert i kryptovalutaer, Toffe Löfström, der er direktør for kryptobørsen Trijo.

– Det, der holdt gang i virksomheden var, at der var flere og flere investorer, der smed penge i det. Dem, der stod bag virksomheden, havde bygget et system op, hvor det så ud som om, at investeringerne voksede, men det var bare snyd og humbug, siger han til Östersunds-Posten.

De svenske myndigheder kalder Onecoin for et pyramidespil, hvor man som investor tjener penge ved at rekruttere nye investorer. Alle nye investorer betaler en indsats, som går til dem, der sidder højere oppe i hierarkiet. Jo flere, der investerer i produktet, jo flere nye investorer skal der altså trækkes til for at investorerne nederst i hierarkiet får noget for deres penge.

Eftersom at muligheden for gevinst hele tiden forudsætter, at der kommer flere investorer til, så øges risikoen for at pyramiden kollapser også hele tiden. Man skal være helt oppe i toppen af pyramiden, hvis man skal have en chance for at få en stor afkastning på sin investering.

Ligesom i Danmark er det såkaldte pyramidespil forbudt, og Onecoin blev da blevet politianmeldt. Efterforskningen blev dog lagt ned, da man ikke kunne bevise dens sammensætning.

Ifølge Totte Löfström kommer Östersunds FK med 100 procents sikkerhed aldrig til at se nogle af de penge, de investerede i Onecoin.







EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Raser: Det er latterligt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

LIVE: Slutfløjt i Parken

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’