Sønnen advarer David Nielsen: Ligesom Frankenstein

David Nielsen skal søndag stå overfor sin søn Noah Holm, når Lillestrøm får besøg af Rosenborg i Eliteserien.



På søndag står David Nielsen overfor sin første hjemmekamp som Lillestrøm-cheftræner, og det bliver på flere måder en speciel opgave for den tidligere AGF- og Lyngby-boss. 

Søndagens modstander er nemlig Rosenborg, og dermed kommer David Nielsen til at stå overfor sin egen søn, Noah Holm, der tørner ud for Rosenborg. 

Og op til søndagens opgør har har David Nielsen og Noah Holm sendt lidt venskabelige stikpiller til hinanden. 

– Jeg tror, at han frygter at møde mig. Det bliver lidt ligesom Frankenstein, der skaber sit monster, og så går det ud over ham selv. Så skal han få at se, hvad han har skabt, lyder det ifølge norsk TV2 fra Noah Holm. 

– Ja, det er fint, men jeg ved, hvor skruerne og boltene sidder i Frankenstein, så jeg skal sørge for, at mine tre midtstoppere får afmonteret dem, lyder svaret fra David Nielsen. 

Noah Holm, der er angriber, har spillet fra start i Rosenborgs seneste fire kampe, hvor det også er blevet til en enkelt scoring. 

– Det er første gang, at jeg møder min far i de her rammer. Vi har tilbragt utroligt mange timer sammen på fodboldbanen, i hele verden egentlig. Der har ikke altid været lige god stemning, siger Noah Holm. 

Hvis det ender med en Rosenborg-sejr søndag, så vil det være noget, som David Nielsen kommer til at høre for resten af sine dage, lyder det fra sønnen. 

– Det kommer jeg til at gnide ind i alle årene. Han vil komme til at høre om det til den dag, han takker af, lyder det fra Noah Holm. 

Inden søndagens kamp ligger Rosenborg nummer seks i Eliteserien, mens Lillestrøm ligger til nedrykning på 15. pladsen. 







LIVE

LIVE: Køber bolig i København

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland