Sønnen advarer David Nielsen: Ligesom Frankenstein

David Nielsen skal søndag stå overfor sin søn Noah Holm, når Lillestrøm får besøg af Rosenborg i Eliteserien.



På søndag står David Nielsen overfor sin første hjemmekamp som Lillestrøm-cheftræner, og det bliver på flere måder en speciel opgave for den tidligere AGF- og Lyngby-boss. 

Søndagens modstander er nemlig Rosenborg, og dermed kommer David Nielsen til at stå overfor sin egen søn, Noah Holm, der tørner ud for Rosenborg. 

Og op til søndagens opgør har har David Nielsen og Noah Holm sendt lidt venskabelige stikpiller til hinanden. 

– Jeg tror, at han frygter at møde mig. Det bliver lidt ligesom Frankenstein, der skaber sit monster, og så går det ud over ham selv. Så skal han få at se, hvad han har skabt, lyder det ifølge norsk TV2 fra Noah Holm. 

– Ja, det er fint, men jeg ved, hvor skruerne og boltene sidder i Frankenstein, så jeg skal sørge for, at mine tre midtstoppere får afmonteret dem, lyder svaret fra David Nielsen. 

Noah Holm, der er angriber, har spillet fra start i Rosenborgs seneste fire kampe, hvor det også er blevet til en enkelt scoring. 

– Det er første gang, at jeg møder min far i de her rammer. Vi har tilbragt utroligt mange timer sammen på fodboldbanen, i hele verden egentlig. Der har ikke altid været lige god stemning, siger Noah Holm. 

Hvis det ender med en Rosenborg-sejr søndag, så vil det være noget, som David Nielsen kommer til at høre for resten af sine dage, lyder det fra sønnen. 

– Det kommer jeg til at gnide ind i alle årene. Han vil komme til at høre om det til den dag, han takker af, lyder det fra Noah Holm. 

Inden søndagens kamp ligger Rosenborg nummer seks i Eliteserien, mens Lillestrøm ligger til nedrykning på 15. pladsen. 






VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Bud på 1,12 milliard afvist

Klar melding fra Thomas Gravesen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj