Sønnen advarer David Nielsen: Ligesom Frankenstein

David Nielsen skal søndag stå overfor sin søn Noah Holm, når Lillestrøm får besøg af Rosenborg i Eliteserien.



På søndag står David Nielsen overfor sin første hjemmekamp som Lillestrøm-cheftræner, og det bliver på flere måder en speciel opgave for den tidligere AGF- og Lyngby-boss. 

Søndagens modstander er nemlig Rosenborg, og dermed kommer David Nielsen til at stå overfor sin egen søn, Noah Holm, der tørner ud for Rosenborg. 

Og op til søndagens opgør har har David Nielsen og Noah Holm sendt lidt venskabelige stikpiller til hinanden. 

– Jeg tror, at han frygter at møde mig. Det bliver lidt ligesom Frankenstein, der skaber sit monster, og så går det ud over ham selv. Så skal han få at se, hvad han har skabt, lyder det ifølge norsk TV2 fra Noah Holm. 

– Ja, det er fint, men jeg ved, hvor skruerne og boltene sidder i Frankenstein, så jeg skal sørge for, at mine tre midtstoppere får afmonteret dem, lyder svaret fra David Nielsen. 

Noah Holm, der er angriber, har spillet fra start i Rosenborgs seneste fire kampe, hvor det også er blevet til en enkelt scoring. 

– Det er første gang, at jeg møder min far i de her rammer. Vi har tilbragt utroligt mange timer sammen på fodboldbanen, i hele verden egentlig. Der har ikke altid været lige god stemning, siger Noah Holm. 

Hvis det ender med en Rosenborg-sejr søndag, så vil det være noget, som David Nielsen kommer til at høre for resten af sine dage, lyder det fra sønnen. 

– Det kommer jeg til at gnide ind i alle årene. Han vil komme til at høre om det til den dag, han takker af, lyder det fra Noah Holm. 

Inden søndagens kamp ligger Rosenborg nummer seks i Eliteserien, mens Lillestrøm ligger til nedrykning på 15. pladsen. 





TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afslører: FCK ringede aldrig

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forbereder bud på 970 mio.

Ny bejler til dansk guldfugl

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Ecuador – Tyskland

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Curaçao – Elfenbenskysten

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-spiller får fem karantænedage

I dialog om dansk bomber