Sønnen advarer David Nielsen: Ligesom Frankenstein

David Nielsen skal søndag stå overfor sin søn Noah Holm, når Lillestrøm får besøg af Rosenborg i Eliteserien.



På søndag står David Nielsen overfor sin første hjemmekamp som Lillestrøm-cheftræner, og det bliver på flere måder en speciel opgave for den tidligere AGF- og Lyngby-boss. 

Søndagens modstander er nemlig Rosenborg, og dermed kommer David Nielsen til at stå overfor sin egen søn, Noah Holm, der tørner ud for Rosenborg. 

Og op til søndagens opgør har har David Nielsen og Noah Holm sendt lidt venskabelige stikpiller til hinanden. 

– Jeg tror, at han frygter at møde mig. Det bliver lidt ligesom Frankenstein, der skaber sit monster, og så går det ud over ham selv. Så skal han få at se, hvad han har skabt, lyder det ifølge norsk TV2 fra Noah Holm. 

– Ja, det er fint, men jeg ved, hvor skruerne og boltene sidder i Frankenstein, så jeg skal sørge for, at mine tre midtstoppere får afmonteret dem, lyder svaret fra David Nielsen. 

Noah Holm, der er angriber, har spillet fra start i Rosenborgs seneste fire kampe, hvor det også er blevet til en enkelt scoring. 

– Det er første gang, at jeg møder min far i de her rammer. Vi har tilbragt utroligt mange timer sammen på fodboldbanen, i hele verden egentlig. Der har ikke altid været lige god stemning, siger Noah Holm. 

Hvis det ender med en Rosenborg-sejr søndag, så vil det være noget, som David Nielsen kommer til at høre for resten af sine dage, lyder det fra sønnen. 

– Det kommer jeg til at gnide ind i alle årene. Han vil komme til at høre om det til den dag, han takker af, lyder det fra Noah Holm. 

Inden søndagens kamp ligger Rosenborg nummer seks i Eliteserien, mens Lillestrøm ligger til nedrykning på 15. pladsen. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FC Midtjylland – AC Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AaB spiller sig på førstepladsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

‘En trøstepræmie af en turnering’