Stoppede i 2017: Nu kan han gøre comeback

Et opsigtsvækkende comeback kan være undervejs.



Det er næsten fem år siden, at Kujtim Bala lagde støvlerne på hylden, og det er næsten 11 år siden, han spillede sin sidste kamp i Allsvenskan.

Bala har desuden været både sportsdirektør i Varbergs BoIS og J-Södra og assistenttræner i Halmstads BK, siden han besluttede sig for at stoppe karrieren, men nu kan den 32-årige svensker gøre comeback som spiller.

Kujtim Bala træner således med i netop Varbergs BoIS. Han kender manager Joakim Persson fra sin tid som sportsdirektør i klubben.

– Vi har sagt, at vi ikke skal kalde det for en satsning. Jeg tager det dag for dag, og så får jeg at se, hvordan kroppen reagerer. Jeg har været med til tre træninger og fik spillet 30 minutter forleden. Lige nu føles det godt, men vi får at se, hvordan det udvikler sig, siger han til Hallands Nyheter. 

Selvom Bala viser sig at være klar til Allsvenskan rent fysisk, er det ikke ensbetydende med, han også kommer i kamp.

– Det er svært at sige, for jeg ved ikke, hvor jeg står rent fysisk, samtidig med at Allsvenskan ikke er blevet dårligere med årene – tværtimod. Jeg prøver egentlig bare at hygge mig så meget som muligt, og så får vi at se. Men jeg håber også på at kunne bidrage med et par ting i omklædningsrummet. Hvis drengene har nogle spørgsmål, kan jeg måske hjælpe dem lidt på vej med min erfaring.

Kujtim Bala har en fortid som spiller i Halmstads BK, Varbergs BoIS, Östersunds FK, IK Sirius og Dalkurd FF.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Riemer reagerer på stor landsholdschok



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli