Stor lønnedgang? Så meget tjener Viktor Fischer nu

Viktor Fischer tjener en fin hyre i AIK, som han måske skal gå på kompromis med.



AIK er godt igang med forberedelserne til den kommende sæson, hvor man allerede har hentet Jimmy Durmaz.

Klubbens administrerende direktør og fungerende sportsdirektør, Manuel Lindberg, mangler således bare en defensiv og en offensiv spiller, hvis man skal tro på, hvad han tidligere har sagt.

Offensivspilleren er med al sandsynlighed Viktor Fischer, der tidligere onsdag blev meldt på plads i AIK af Sportbladet. Avisen skrev også, at AIK ender med at købe den 28-årige dansker i Royal Antwerp.

Tidligere har Ekstra Bladet beskrevet, at der skulle et beskedent beløb til at lokke Royal Antwerp ud i at sælge. Det giver formentlig også mening, da Fischer er en spiller, som klubben gerne vil af med.

Ender AIK med at betale småpenge for Viktor Fischer, så kan de samtidig proppe flere nuller på hans lønseddel. På den måde kan de også komme tættere på hans nuværende løn i Royal Antwerp, som formentlig vil gøre det nemmere at lokke danskeren.

Ifølge FotbollDirekt så tjener Viktor Fischer i Royal Antwerp tæt på 270.000 kroner om måneden, hvilket svarer til et stykke over tre millioner kroner om året. Ifølge dem er der nærmest ingen spillere i Allsvenskan, der tjener beløb i den størrelsesorden.

Dog kan Viktor Fischer se frem til en noget lavere skat, så AIK og danskeren er i hvert fald fundet frem til en løsning. Sportbladet skriver således, at kantspilleren tilslutter sig sine nye holdkammerater i AIK på klubbens træningslejr i Portugal, hvor afgang er på lørdag.

Viktor Fischer har spillet halvandet år i Royal Antwerp, hvor det hele startede godt under Brian Priske. Det seneste år er det dog gået ned af bakke for den tidligere FCK-spiller, som også har døjet med en længerevarende skade.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afviser monsterbud på Simsir

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub