Stor lønnedgang? Så meget tjener Viktor Fischer nu

Viktor Fischer tjener en fin hyre i AIK, som han måske skal gå på kompromis med.



AIK er godt igang med forberedelserne til den kommende sæson, hvor man allerede har hentet Jimmy Durmaz.

Klubbens administrerende direktør og fungerende sportsdirektør, Manuel Lindberg, mangler således bare en defensiv og en offensiv spiller, hvis man skal tro på, hvad han tidligere har sagt.

Offensivspilleren er med al sandsynlighed Viktor Fischer, der tidligere onsdag blev meldt på plads i AIK af Sportbladet. Avisen skrev også, at AIK ender med at købe den 28-årige dansker i Royal Antwerp.

Tidligere har Ekstra Bladet beskrevet, at der skulle et beskedent beløb til at lokke Royal Antwerp ud i at sælge. Det giver formentlig også mening, da Fischer er en spiller, som klubben gerne vil af med.

Ender AIK med at betale småpenge for Viktor Fischer, så kan de samtidig proppe flere nuller på hans lønseddel. På den måde kan de også komme tættere på hans nuværende løn i Royal Antwerp, som formentlig vil gøre det nemmere at lokke danskeren.

Ifølge FotbollDirekt så tjener Viktor Fischer i Royal Antwerp tæt på 270.000 kroner om måneden, hvilket svarer til et stykke over tre millioner kroner om året. Ifølge dem er der nærmest ingen spillere i Allsvenskan, der tjener beløb i den størrelsesorden.

Dog kan Viktor Fischer se frem til en noget lavere skat, så AIK og danskeren er i hvert fald fundet frem til en løsning. Sportbladet skriver således, at kantspilleren tilslutter sig sine nye holdkammerater i AIK på klubbens træningslejr i Portugal, hvor afgang er på lørdag.

Viktor Fischer har spillet halvandet år i Royal Antwerp, hvor det hele startede godt under Brian Priske. Det seneste år er det dog gået ned af bakke for den tidligere FCK-spiller, som også har døjet med en længerevarende skade.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jordan – Argentina

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Egypten – Iran

Supercomputer: Her er VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

New Zealand – Belgien

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Kroatien – Ghana

Senegal – Irak

Panama – England

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’