AIK er godt igang med forberedelserne til den kommende sæson, hvor man allerede har hentet Jimmy Durmaz.
Klubbens administrerende direktør og fungerende sportsdirektør, Manuel Lindberg, mangler således bare en defensiv og en offensiv spiller, hvis man skal tro på, hvad han tidligere har sagt.
Offensivspilleren er med al sandsynlighed Viktor Fischer, der tidligere onsdag blev meldt på plads i AIK af Sportbladet. Avisen skrev også, at AIK ender med at købe den 28-årige dansker i Royal Antwerp.
Tidligere har Ekstra Bladet beskrevet, at der skulle et beskedent beløb til at lokke Royal Antwerp ud i at sælge. Det giver formentlig også mening, da Fischer er en spiller, som klubben gerne vil af med.
Ender AIK med at betale småpenge for Viktor Fischer, så kan de samtidig proppe flere nuller på hans lønseddel. På den måde kan de også komme tættere på hans nuværende løn i Royal Antwerp, som formentlig vil gøre det nemmere at lokke danskeren.
Ifølge FotbollDirekt så tjener Viktor Fischer i Royal Antwerp tæt på 270.000 kroner om måneden, hvilket svarer til et stykke over tre millioner kroner om året. Ifølge dem er der nærmest ingen spillere i Allsvenskan, der tjener beløb i den størrelsesorden.
Dog kan Viktor Fischer se frem til en noget lavere skat, så AIK og danskeren er i hvert fald fundet frem til en løsning. Sportbladet skriver således, at kantspilleren tilslutter sig sine nye holdkammerater i AIK på klubbens træningslejr i Portugal, hvor afgang er på lørdag.
Viktor Fischer har spillet halvandet år i Royal Antwerp, hvor det hele startede godt under Brian Priske. Det seneste år er det dog gået ned af bakke for den tidligere FCK-spiller, som også har døjet med en længerevarende skade.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
