Foto: Getty Images
Skandinavien

Stor lønnedgang? Så meget tjener Viktor Fischer nu

Viktor Fischer tjener en fin hyre i AIK, som han måske skal gå på kompromis med.

AIK er godt igang med forberedelserne til den kommende sæson, hvor man allerede har hentet Jimmy Durmaz.

Klubbens administrerende direktør og fungerende sportsdirektør, Manuel Lindberg, mangler således bare en defensiv og en offensiv spiller, hvis man skal tro på, hvad han tidligere har sagt.

Offensivspilleren er med al sandsynlighed Viktor Fischer, der tidligere onsdag blev meldt på plads i AIK af Sportbladet. Avisen skrev også, at AIK ender med at købe den 28-årige dansker i Royal Antwerp.

Tidligere har Ekstra Bladet beskrevet, at der skulle et beskedent beløb til at lokke Royal Antwerp ud i at sælge. Det giver formentlig også mening, da Fischer er en spiller, som klubben gerne vil af med.

Ender AIK med at betale småpenge for Viktor Fischer, så kan de samtidig proppe flere nuller på hans lønseddel. På den måde kan de også komme tættere på hans nuværende løn i Royal Antwerp, som formentlig vil gøre det nemmere at lokke danskeren.

Ifølge FotbollDirekt så tjener Viktor Fischer i Royal Antwerp tæt på 270.000 kroner om måneden, hvilket svarer til et stykke over tre millioner kroner om året. Ifølge dem er der nærmest ingen spillere i Allsvenskan, der tjener beløb i den størrelsesorden.

Dog kan Viktor Fischer se frem til en noget lavere skat, så AIK og danskeren er i hvert fald fundet frem til en løsning. Sportbladet skriver således, at kantspilleren tilslutter sig sine nye holdkammerater i AIK på klubbens træningslejr i Portugal, hvor afgang er på lørdag.

Viktor Fischer har spillet halvandet år i Royal Antwerp, hvor det hele startede godt under Brian Priske. Det seneste år er det dog gået ned af bakke for den tidligere FCK-spiller, som også har døjet med en længerevarende skade.