AIK er godt igang med forberedelserne til den kommende sæson, hvor man allerede har hentet Jimmy Durmaz.
Klubbens administrerende direktør og fungerende sportsdirektør, Manuel Lindberg, mangler således bare en defensiv og en offensiv spiller, hvis man skal tro på, hvad han tidligere har sagt.
Offensivspilleren er med al sandsynlighed Viktor Fischer, der tidligere onsdag blev meldt på plads i AIK af Sportbladet. Avisen skrev også, at AIK ender med at købe den 28-årige dansker i Royal Antwerp.
Tidligere har Ekstra Bladet beskrevet, at der skulle et beskedent beløb til at lokke Royal Antwerp ud i at sælge. Det giver formentlig også mening, da Fischer er en spiller, som klubben gerne vil af med.
Ender AIK med at betale småpenge for Viktor Fischer, så kan de samtidig proppe flere nuller på hans lønseddel. På den måde kan de også komme tættere på hans nuværende løn i Royal Antwerp, som formentlig vil gøre det nemmere at lokke danskeren.
Ifølge FotbollDirekt så tjener Viktor Fischer i Royal Antwerp tæt på 270.000 kroner om måneden, hvilket svarer til et stykke over tre millioner kroner om året. Ifølge dem er der nærmest ingen spillere i Allsvenskan, der tjener beløb i den størrelsesorden.
Dog kan Viktor Fischer se frem til en noget lavere skat, så AIK og danskeren er i hvert fald fundet frem til en løsning. Sportbladet skriver således, at kantspilleren tilslutter sig sine nye holdkammerater i AIK på klubbens træningslejr i Portugal, hvor afgang er på lørdag.
Viktor Fischer har spillet halvandet år i Royal Antwerp, hvor det hele startede godt under Brian Priske. Det seneste år er det dog gået ned af bakke for den tidligere FCK-spiller, som også har døjet med en længerevarende skade.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
