Succes efter Brøndby-exit: Har en vanvittig pakke

Med skiftet til Sirius er Andreas Pyndt blevet genforenet med Yousef Salech, og Pyndt sender store roser i retning af den tidligere Brøndby-spiller.



Yousef Salech fik aldrig den helt store succes i Brøndby, men angriberen har i den grad taget revanche. 

Sirius-danskeren har nemlig banket hele ni mål i kassen i 16 Allsvenskan-kampe for Sirius.

Fremover skal Salech måske blive fodret med gode afleveringer af Andreas Pyndt, og de kender hinanden særdeles godt fra deres fælles fortid i Brøndby. 

Pyndt glæder sig over, at det går godt for Salech.

– Mig og Yousef er rigtig gode venner, så det var sjovt at se hinanden igen. Det var nok ikke noget, som vi havde regnet med, da vi begge to sagde farvel til Brøndby, at det skulle være så hurtigt efter, at vi skulle være holdkammerater igen. Han er en utrolig dygtig spiller, og han har en helt vanvittig pakke med styrke og fart, som man ser sjældent.

– Det er efterhånden en ting, at danske angriber tager til Sverige og bomber. Man så det også med Wessam Abou Ali, og Yousef har også lavet en masse mål her. Han er en dygtig spiller, og jeg er glad for at være holdkammerater med ham igen, siger 23-årige Andreas Pyndt til Tipsbladet. 

Hvordan er det at se, at han har succes efter en svær tid i Brøndby?

– Det, synes jeg, er fedt for ham. Det er måske også en smule relaterbart, da jeg heller ikke slog igennem i Brøndby. Så giver det da motivation og blod på tanden, at folk gør det i andre klubber. Det er mega-fortjent, at han gør det så godt.

Den danske midtbanespiller mener, at Salech kan få sig en stor karriere.

– Han har kæmpe potentiale. Jeg tror kun, at det her er starten på det hele. Han er en goalgetter i boksen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Skør fodboldverden
Pyndt og Salech fik kendskab til hinanden i Brøndby-tiden, og det har gjort starten nemmere i den svenske klub for Pyndt.

– Det, som er så skørt i den her fodboldverden, er, at man aldrig ved, hvornår man møder tidligere holdkammerater. At det skal passe med, at det er nu, det er bare skide sjovt. Vi havde en god tid sammen i Brøndby på trods af, at vi ikke spillede, så hyggede vi os sammen.

– Jeg håber, at vi kan bygge videre på det med en masse spilletid og sejre samt godt humør, siger Andreas Pyndt til Tipsbladet. 

Lige nu indtager Sirius niendepladsen i Allsvenskan. 

Sirius købte 22-årige Salech i februar 2024.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier jubler over USA’s nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Stor nedtur for Superliga-komet

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Hvor er Kasper Dolberg?

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

AGF-spiller idømt karantæne