Succes efter Brøndby-exit: Har en vanvittig pakke

Med skiftet til Sirius er Andreas Pyndt blevet genforenet med Yousef Salech, og Pyndt sender store roser i retning af den tidligere Brøndby-spiller.



Yousef Salech fik aldrig den helt store succes i Brøndby, men angriberen har i den grad taget revanche. 

Sirius-danskeren har nemlig banket hele ni mål i kassen i 16 Allsvenskan-kampe for Sirius.

Fremover skal Salech måske blive fodret med gode afleveringer af Andreas Pyndt, og de kender hinanden særdeles godt fra deres fælles fortid i Brøndby. 

Pyndt glæder sig over, at det går godt for Salech.

– Mig og Yousef er rigtig gode venner, så det var sjovt at se hinanden igen. Det var nok ikke noget, som vi havde regnet med, da vi begge to sagde farvel til Brøndby, at det skulle være så hurtigt efter, at vi skulle være holdkammerater igen. Han er en utrolig dygtig spiller, og han har en helt vanvittig pakke med styrke og fart, som man ser sjældent.

– Det er efterhånden en ting, at danske angriber tager til Sverige og bomber. Man så det også med Wessam Abou Ali, og Yousef har også lavet en masse mål her. Han er en dygtig spiller, og jeg er glad for at være holdkammerater med ham igen, siger 23-årige Andreas Pyndt til Tipsbladet. 

Hvordan er det at se, at han har succes efter en svær tid i Brøndby?

– Det, synes jeg, er fedt for ham. Det er måske også en smule relaterbart, da jeg heller ikke slog igennem i Brøndby. Så giver det da motivation og blod på tanden, at folk gør det i andre klubber. Det er mega-fortjent, at han gør det så godt.

Den danske midtbanespiller mener, at Salech kan få sig en stor karriere.

– Han har kæmpe potentiale. Jeg tror kun, at det her er starten på det hele. Han er en goalgetter i boksen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Skør fodboldverden
Pyndt og Salech fik kendskab til hinanden i Brøndby-tiden, og det har gjort starten nemmere i den svenske klub for Pyndt.

– Det, som er så skørt i den her fodboldverden, er, at man aldrig ved, hvornår man møder tidligere holdkammerater. At det skal passe med, at det er nu, det er bare skide sjovt. Vi havde en god tid sammen i Brøndby på trods af, at vi ikke spillede, så hyggede vi os sammen.

– Jeg håber, at vi kan bygge videre på det med en masse spilletid og sejre samt godt humør, siger Andreas Pyndt til Tipsbladet. 

Lige nu indtager Sirius niendepladsen i Allsvenskan. 

Sirius købte 22-årige Salech i februar 2024.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De lurer på Vejle-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’