Da Cristiano Ronaldo og Karim Benzema blev præsenteret i saudi-arabisk fodbold sidste år, blev det gjort med så stor pompt og pragt, at det fik den danske tronskifte-ceremoni til at ligne banko-aften i det lokale forsamlingshus.
Det er dog ikke alle fodboldklubber, der ligesom Al-Nassr og Al-Ittihad, råder over et mangecifret marketingbudget, og her må der i stedet tænktes kreativt, når der kommer nye spillere i folden.
Det var den opgave, Mjällby AIF's SoMe-reaktion stod over for, da man skulle præsentere danske Nicklas Røjkjær i starten af sidste uge.
Opgaven blev dog løst til dumpekarakter, hvis du spørger Kim Persson, der fik tryk et indigneret læserbrev i den lokale avis Sydöstran.
Præsentations-video fra et 'AA-møde'
I videoen, hvor Mjällby præsenterer den danske kantspiller, er en række af klubbens medarbejdere samlet til, hvad der skal foregive at være et 'AA-møde' – altså et sted hvor mennesker, der lider af alkoholisme, kan mødes og tale om ders problemer.
Mjällbys sportschef, Hans Larsson, rejser sig op og fortæller, at han ikke har hentet nogle fodboldspillere i 142 dage, hvilket han er meget stolt over. Han får efterfølgende en besked på sin telefon og forlader i fart mødet, mens "Velkommen Nicklas Røjkjær" ruller over skærmen.
Du kan se videoen nedenfor.
Välkommen till Mjällby AIF 👋 pic.twitter.com/Y36x6Wt1gl
— Mjällby AIF (@MjallbyAIFs) January 15, 2024
Det humoristisk stemte indslag faldt dog, som nævnt, ikke i god jod hos Kim Persson, der mener, at klubben burde 'skamme sig' over videoen.
– Jeg bliver trist, når jeg ser, hvordan klubben i 'skyggen af et falsk AA-møde' præsenterer sin nye spiller. Når de præsenterer sit seneste tilføjelse i en atmosfære, der ligner et møde, hvor mennesker har det svært, søger støtte og hjælp, bliver jeg berørt. Det er helt igennem tragisk (…), skriver Kim Persson i et læserbrev, der blev bragt i avisen Sydöstran.
'Hvis vi har stødt nogen, siger vi undskyld'
Den kritik afviser Mjällbys klubchef, Jacob Lennartsson.
– Vi laver ikke nar eller sjov med nogen. Vi prøver at skabe genkendelse i vores videoer. Et AA-møde er en alment kendt sammenhæng, og vi prøver ikke at gøre nar med nogle, der har det svært. Vi bruger bare en ramme, som er et alment kendt fænomen i Sverige, fortæller han til Tipsbladet.
Tror du ikke, der er nogle, der har set videoen, der har følt sig stødt?
– Hvis vi har stødt nogen, så rækker vi hånden ud og siger undskyld. Det er bestemt ikke vores hensigt. Vi overvejer altid vores content, før vi sender det ud. Vi har vurderet, at det her er på den rigtige side af grænsen. Det er selvfølgelig beklageligt, hvis der er nogen, der opfatter det på en anden måde. Og så er man velkommen til at henvende sig, siger Jacob Lennartsson.
Kommer i til at overveje det en ekstra gang, næste gang I laver en video?
– Jeg tror ikke, vi kan overveje det meget mere, end vi gør nu. Det kommer vi til at fortsætte med. Vi håber, at vi altid kommer til at træffe det rigtige valg, afslutter han.
Nicklas Røjkjær kom til Mjällby AIF fra FC Fredericia og er blevet udstyret med en aftale frem til 2027.
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Voldsomt transferønske til FCK
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Revser Dorgu: Bliver erstattet
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
I spil til stort job
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER