Da Cristiano Ronaldo og Karim Benzema blev præsenteret i saudi-arabisk fodbold sidste år, blev det gjort med så stor pompt og pragt, at det fik den danske tronskifte-ceremoni til at ligne banko-aften i det lokale forsamlingshus.
Det er dog ikke alle fodboldklubber, der ligesom Al-Nassr og Al-Ittihad, råder over et mangecifret marketingbudget, og her må der i stedet tænktes kreativt, når der kommer nye spillere i folden.
Det var den opgave, Mjällby AIF's SoMe-reaktion stod over for, da man skulle præsentere danske Nicklas Røjkjær i starten af sidste uge.
Opgaven blev dog løst til dumpekarakter, hvis du spørger Kim Persson, der fik tryk et indigneret læserbrev i den lokale avis Sydöstran.
Præsentations-video fra et 'AA-møde'
I videoen, hvor Mjällby præsenterer den danske kantspiller, er en række af klubbens medarbejdere samlet til, hvad der skal foregive at være et 'AA-møde' – altså et sted hvor mennesker, der lider af alkoholisme, kan mødes og tale om ders problemer.
Mjällbys sportschef, Hans Larsson, rejser sig op og fortæller, at han ikke har hentet nogle fodboldspillere i 142 dage, hvilket han er meget stolt over. Han får efterfølgende en besked på sin telefon og forlader i fart mødet, mens "Velkommen Nicklas Røjkjær" ruller over skærmen.
Du kan se videoen nedenfor.
Välkommen till Mjällby AIF 👋 pic.twitter.com/Y36x6Wt1gl
— Mjällby AIF (@MjallbyAIFs) January 15, 2024
Det humoristisk stemte indslag faldt dog, som nævnt, ikke i god jod hos Kim Persson, der mener, at klubben burde 'skamme sig' over videoen.
– Jeg bliver trist, når jeg ser, hvordan klubben i 'skyggen af et falsk AA-møde' præsenterer sin nye spiller. Når de præsenterer sit seneste tilføjelse i en atmosfære, der ligner et møde, hvor mennesker har det svært, søger støtte og hjælp, bliver jeg berørt. Det er helt igennem tragisk (…), skriver Kim Persson i et læserbrev, der blev bragt i avisen Sydöstran.
'Hvis vi har stødt nogen, siger vi undskyld'
Den kritik afviser Mjällbys klubchef, Jacob Lennartsson.
– Vi laver ikke nar eller sjov med nogen. Vi prøver at skabe genkendelse i vores videoer. Et AA-møde er en alment kendt sammenhæng, og vi prøver ikke at gøre nar med nogle, der har det svært. Vi bruger bare en ramme, som er et alment kendt fænomen i Sverige, fortæller han til Tipsbladet.
Tror du ikke, der er nogle, der har set videoen, der har følt sig stødt?
– Hvis vi har stødt nogen, så rækker vi hånden ud og siger undskyld. Det er bestemt ikke vores hensigt. Vi overvejer altid vores content, før vi sender det ud. Vi har vurderet, at det her er på den rigtige side af grænsen. Det er selvfølgelig beklageligt, hvis der er nogen, der opfatter det på en anden måde. Og så er man velkommen til at henvende sig, siger Jacob Lennartsson.
Kommer i til at overveje det en ekstra gang, næste gang I laver en video?
– Jeg tror ikke, vi kan overveje det meget mere, end vi gør nu. Det kommer vi til at fortsætte med. Vi håber, at vi altid kommer til at træffe det rigtige valg, afslutter han.
Nicklas Røjkjær kom til Mjällby AIF fra FC Fredericia og er blevet udstyret med en aftale frem til 2027.
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER