Svarer på benhård kritik af dansker-præsentation

Mjällby AIF kunne for nylig præsentere den danske fodboldspiller Nicklas Røjkjær. Deres humoristiske præsentationsvideo faldt dog ikke i god jord hos en af den lokale avis' læsere, der mente, at klubben burde 'skamme sig'.



Da Cristiano Ronaldo og Karim Benzema blev præsenteret i saudi-arabisk fodbold sidste år, blev det gjort med så stor pompt og pragt, at det fik den danske tronskifte-ceremoni til at ligne banko-aften i det lokale forsamlingshus. 

Det er dog ikke alle fodboldklubber, der ligesom Al-Nassr og Al-Ittihad, råder over et mangecifret marketingbudget, og her må der i stedet tænktes kreativt, når der kommer nye spillere i folden.  

Det var den opgave, Mjällby AIF's SoMe-reaktion stod over for, da man skulle præsentere danske Nicklas Røjkjær i starten af sidste uge.

Opgaven blev dog løst til dumpekarakter, hvis du spørger Kim Persson, der fik tryk et indigneret læserbrev i den lokale avis Sydöstran.

Præsentations-video fra et 'AA-møde'

I videoen, hvor Mjällby præsenterer den danske kantspiller, er en række af klubbens medarbejdere samlet til, hvad der skal foregive at være et 'AA-møde' – altså et sted hvor mennesker, der lider af alkoholisme, kan mødes og tale om ders problemer. 

Mjällbys sportschef, Hans Larsson, rejser sig op og fortæller, at han ikke har hentet nogle fodboldspillere i 142 dage, hvilket han er meget stolt over. Han får efterfølgende en besked på sin telefon og forlader i fart mødet, mens "Velkommen Nicklas Røjkjær" ruller over skærmen. 

Du kan se videoen nedenfor.

Det humoristisk stemte indslag faldt dog, som nævnt, ikke i god jod hos Kim Persson, der mener, at klubben burde 'skamme sig' over videoen. 

– Jeg bliver trist, når jeg ser, hvordan klubben i 'skyggen af et falsk AA-møde' præsenterer sin nye spiller. Når de præsenterer sit seneste tilføjelse i en atmosfære, der ligner et møde, hvor mennesker har det svært, søger støtte og hjælp, bliver jeg berørt. Det er helt igennem tragisk (…), skriver Kim Persson i et læserbrev, der blev bragt i avisen Sydöstran.

'Hvis vi har stødt nogen, siger vi undskyld'

Den kritik afviser Mjällbys klubchef, Jacob Lennartsson. 

–  Vi laver ikke nar eller sjov med nogen. Vi prøver at skabe genkendelse i vores videoer. Et AA-møde er en alment kendt sammenhæng, og vi prøver ikke at gøre nar med nogle, der har det svært. Vi bruger bare en ramme, som er et alment kendt fænomen i Sverige, fortæller han til Tipsbladet.  

Tror du ikke, der er nogle, der har set videoen, der har følt sig stødt?

– Hvis vi har stødt nogen, så rækker vi hånden ud og siger undskyld. Det er bestemt ikke vores hensigt. Vi overvejer altid vores content, før vi sender det ud. Vi har vurderet, at det her er på den rigtige side af grænsen. Det er selvfølgelig beklageligt, hvis der er nogen, der opfatter det på en anden måde. Og så er man velkommen til at henvende sig, siger Jacob Lennartsson.

Kommer i til at overveje det en ekstra gang, næste gang I laver en video?

– Jeg tror ikke, vi kan overveje det meget mere, end vi gør nu. Det kommer vi til at fortsætte med. Vi håber, at vi altid kommer til at træffe det rigtige valg, afslutter han.

Nicklas Røjkjær kom til Mjällby AIF fra FC Fredericia og er blevet udstyret med en aftale frem til 2027. 





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Sønderjyske – Brøndby IF

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer pĂĄ stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

HĂĄrd AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes pĂĄ vej

Bayern MĂĽnchen laver vildt comeback

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Ekspert: SĂĄ mange penge kan Ajax fĂĄ for Dolberg

Tottenham henter forløsende sejr

Dyster SL-spĂĄdom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend