Svensk storklub bekræfter interesse for Paulsen: Altid en interessant spiller

Hammarby forsøgte allerede i sommer at hente Bjørn Paulsen retur, og klubben har ikke opgivet at hente spilleren, hvis nuværende kontrakt udløber til sommer.



Bjørn Paulsen var en succes i sine to et halvt år i Hammarby, og i sommer forsøgte svenskerne at hente ham tilbage til Stockholm. Det bekræfter klubbens sportschef, Jesper Jansson.

– Vi har været der og snuset lidt i sommer. Vi har holdt kontakten hele tiden, men der skal være noget realistisk i det, og det var der ikke i det her tilfælde. Vi har også en økonomi at tænke på, siger han til svenske Dplay.

Forklaringen er ifølge FotbollDirekt, at Hammarby ikke havde råd til både at betale Paulsens frikøbsklausul og hans løn. Klubben har dog ikke opgivet af hente den alsidige dansker tilbage. Til januar kan de endda forhandle frit med ham, da hans kontrakt med Ingolstadt udløber til sommer.

Læs også:Polyvalente Paulsen: Jeg har accepteret, at det er mit lod

– Vi må se, hvad der sker. Fodboldverdenen er global. Det kan være, man kan kigge på en helt anden hylde, hvis man spiller sine kort rigtigt. Men absolut, Bjørn gjorde et fantastisk stykke arbejde i Hammarby og er altid en interessant spiller. Han skal også passe ind i trupsammensætningen, og det handler ikke bare om at hente en masse navne, siger sportschef Jansson.

I forrige uge talte Bjørn Paulsen selv varmt om muligheden for at vende tilbage til Hammarby, da han gav interview til tipsbladet.dk.

Læs også:Bjørn Paulsen holder SønderjyskE-linjen varm: Må se, hvornår det er tid

– Jeg synes også, at Stockholm er en fed by, at klubben har nogle fede fans, og den er tilmed begyndt at spille med i toppen, så der er meget, der tiltaler mig i Hammarby, sagde han.

– Men der var også et par følere fra Tyskland og fra Danmark.

29-årige Paulsen slog ved samme lejlighed fast, at han gerne vil spille for sin første professionelle klub, SønderjyskE, igen en dag.

Læs også:Medie: Svensk topklub jagter dansker i Tyskland
Læs også:Avis: Bjørn Paulsen har frikøbsklausul i tysk klub
Læs også:Ousted om fremtiden: Jeg vil gerne blive i Hammarby






LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Vil til Premier League – United foran Arsenal



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Viborg FF – OB

Nu taler Messi

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Bundesliga-klub enig med dansker