Polyvalente Paulsen: Jeg har accepteret, at det er mit lod

Bjørn Paulsen har spillet talrige positioner i løbet af sin karriere. Det er blevet hans kendetegn, og han har det fint med det.



Bjørn Paulsen er det, tidligere landstræner Morten Olsen ville kalde en polyvalent spiller.

Det er næppe en god idé at putte den 29-årige Ingolstadt-spiller på mål, men derudover kan det ikke gå helt galt.

I SønderjyskE optrådte han som højre midtbane, venstre midtbane, midtstopper, angriber og central midtbane. I Esbjerg fB spillede han kampe som defensiv midtbane, hængende angriber, venstre back og højre back. I Hammarby og aktuelt i Ingolstadt har han primært spillet i forsvaret, men både som back og midtstopper. Bjørn Paulsen er lidt af en taktisk kastebold.

Sådan har det altid været, og sådan bliver det nok ved med at være. 

Læs også:Ny AaB-stjerne er gode venner med Zanka: Han er et fantastisk menneske

– Jeg er bedst som central forsvarsspiller, men her i Tyskland er jeg også blevet brugt som højre back og sågar 6’er. Træneren kan godt lide min måde at være på, og jeg har accepteret, at det er mit lod i karrieren – at være ham, der kan spille alle mulige positioner, siger Bjørn Paulsen til tipsbladet.dk.

En rolle som den evige kastebold havde næppe passet alle fodboldspillere, men Bjørn Paulsen befinder sig fint i rollen som altmuligmand.

– Der er jo intet nyt i det, og det skal man bare acceptere som fodboldspiller. Det er jo også rart at vide, at træneren har tiltro til, at man kan løse flere forskellige opgaver. Det gør også, at man nok spiller flere kampe, end hvis man var fastlåst til en position, så det er blevet en vanesag for mig, og jeg har ikke noget imod det. Mange trænere har i tidens løb sagt til mig, at de er glade for, at jeg altid accepterer min plads på banen uden at brokke mig, siger han.

Læs også:AaB-boss kritiserer myndighederne: Det minder om Komiske Ali

Fire runder inde i denne sæson har danskeren spillet fuld tid for Ingolstadt – tre kampe som midtstopper og én som højre back – og han trives i den tyske klub, der aktuelt huserer i 3. Liga, men sigter efter oprykning.

– Vi satser på at spille med om oprykning igen, og jeg føler mig godt tilpas på holdet, hvor jeg har fået lidt af en lederolle af træneren. Den nyder jeg, og jeg forsøger at gøre mit bedste hver dag, siger Paulsen.

Bjørn Paulsens kontrakt med Ingolstadt udløber efter denne sæson, og hvis ikke klubben rykker op, ønsker han ikke at forlænge – det kan du læse mere om her. 

Læs også:Johan Lange om Solbakken: Han kørte det ikke som et onemanshow
Læs også:FC København-back rygtes til Rusland
Læs også:Corona driller AC Horsens: Træningen er ikke meget værd




LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Randers FC – FC Fredericia

Arsenal skal til Danmark

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’