Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’

I et stort interview med Tipsbladet sætter Theo Sander ord på et hektisk transfervindue, der bød på et misset skifte til Frankrig, men i sidste ende kom han til Hvidovre IF.



Theo Sander stod nærmest med det ene ben i Frankrig, men så faldt det hele til jorden.

Bold skrev i løbet af transfervinduet, at den unge FCK-keeper var tæt på at skifte til League 2-klubben Rodez på en lejeaftale.

Det hele endte dog lykkeligt for Sander, da Peter Lassen sagde et kæmpe ja tak til Sander, og målmanden skal dermed spille i NordicBet Ligaen resten af sæsonen.

I et stort interview med Tipsbladet sætter keeperen ord på et hektisk transfervindue, hvor han var hele følelsesregistret igennem.

– Det hele skete meget sent, så man har været lidt bekymret, men det hele endte med at falde godt på plads.

Hvor tæt var du egentlig på at skifte til fransk fodbold?

– Det var jeg rimelig tæt på, men FC København skulle have en keeper ind. Det havde de ikke på det tidspunkt. Derefter trak franskmændene sig, da det tog for lang tid. Så var det fint for mig, at Hvidovre kunne komme.

Hvordan har du det med, at skiftet glippede?

– Jeg var selvfølgelig frustreret. Det er klart. Man ville gerne afsted, og man havde ikke noget andet i momentet, så er det klart, at man bliver frustreret.

Men alt var på plads?

– Ja. Jeg ved jo ikke, om der var noget økonomisk i det. Det er ikke mig, der kan forklare det.

Nu står den i stedet for på NordicBet Liga-fodbold for den 20-årige Sander i Hvidovre IF.

– Jeg skal jo bare have noget spilletid. Det var planen, og så passer det perfekt, at Hvidovre kunne tage mig ind, og jeg kan spille et halvt år der og hjælpe dem med at vinde nogle kampe.

Sander håber, at han kan bidrage med noget erfaring fra Superligaen, og en tur i NordicBet Ligaen kan ende med at blive en stor gevinst for keeperen.

– Jeg ved, at Thomas Jørgensen var der sidste år, og han har kun snakket godt om det. De kan give mig noget spilletid, som jeg længtes efter, siger keeperen og tilføjer:

– Orri Oskarsson var i Sønderjyske, og Marko Stamenic var i HB Køge, og nu spiller de på de største hylder. Der er jo et eller andet, der er gået rigtigt.

Den nye Hvidovre-keeper har fået lejlighed til at snakke kort med Peter Lassen, og sportschefens begejstring var ikke til at tage fejl af mandag aften.

– Han er meget glad. Det er jeg også. Det var vi hurtigt enige om, siger Sander med et smil.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Staben var utilfreds

Den 20-årige keeper fik ellers chancen i FC København i slutningen af november, da han overtog Nathan Trotts plads i målet. Den unge keeper lavede dog flere store fejl, og så røg han på bænken.

– Det har været lidt op og ned. Jeg blev smidt ind i nogle kampe, og dem vandt vi, men der var lidt, som de var utilfredse med i staben, og så går fodbold sin gang. Så blev man taget ud igen, og så fik jeg hurtigt at vide, at de ville hente en ny keeper. De ville gerne have, at jeg skulle få spilletid, og det kan jeg få nu.

Hvordan har du det med at skulle bevise dig et andet sted end i FCK?

– Det passer mig helt fint. Jeg vil bare gerne fodbold i sidste ende, og hvis jeg ikke kan komme til det i FCK, må jeg tage til Hvidovre for at gøre det.

Hvordan ser du din fremtid i FCK?

– Nu skal jeg bare spille fodbold i fire måneder, og så må jeg på fremtiden til den tid, afslutter Theo Sander til Tipsbladet.

Sander er udlejet til Hvidovre IF til sommeren 2025.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Spår stor transferaktivitet i FC København

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’