Theo Sander glippede skifte: ‘Jeg var frustreret’

I et stort interview med Tipsbladet sætter Theo Sander ord på et hektisk transfervindue, der bød på et misset skifte til Frankrig, men i sidste ende kom han til Hvidovre IF.



Theo Sander stod nærmest med det ene ben i Frankrig, men så faldt det hele til jorden.

Bold skrev i løbet af transfervinduet, at den unge FCK-keeper var tæt på at skifte til League 2-klubben Rodez på en lejeaftale.

Det hele endte dog lykkeligt for Sander, da Peter Lassen sagde et kæmpe ja tak til Sander, og målmanden skal dermed spille i NordicBet Ligaen resten af sæsonen.

I et stort interview med Tipsbladet sætter keeperen ord på et hektisk transfervindue, hvor han var hele følelsesregistret igennem.

– Det hele skete meget sent, så man har været lidt bekymret, men det hele endte med at falde godt på plads.

Hvor tæt var du egentlig på at skifte til fransk fodbold?

– Det var jeg rimelig tæt på, men FC København skulle have en keeper ind. Det havde de ikke på det tidspunkt. Derefter trak franskmændene sig, da det tog for lang tid. Så var det fint for mig, at Hvidovre kunne komme.

Hvordan har du det med, at skiftet glippede?

– Jeg var selvfølgelig frustreret. Det er klart. Man ville gerne afsted, og man havde ikke noget andet i momentet, så er det klart, at man bliver frustreret.

Men alt var på plads?

– Ja. Jeg ved jo ikke, om der var noget økonomisk i det. Det er ikke mig, der kan forklare det.

Nu står den i stedet for på NordicBet Liga-fodbold for den 20-årige Sander i Hvidovre IF.

– Jeg skal jo bare have noget spilletid. Det var planen, og så passer det perfekt, at Hvidovre kunne tage mig ind, og jeg kan spille et halvt år der og hjælpe dem med at vinde nogle kampe.

Sander håber, at han kan bidrage med noget erfaring fra Superligaen, og en tur i NordicBet Ligaen kan ende med at blive en stor gevinst for keeperen.

– Jeg ved, at Thomas Jørgensen var der sidste år, og han har kun snakket godt om det. De kan give mig noget spilletid, som jeg længtes efter, siger keeperen og tilføjer:

– Orri Oskarsson var i Sønderjyske, og Marko Stamenic var i HB Køge, og nu spiller de på de største hylder. Der er jo et eller andet, der er gået rigtigt.

Den nye Hvidovre-keeper har fået lejlighed til at snakke kort med Peter Lassen, og sportschefens begejstring var ikke til at tage fejl af mandag aften.

– Han er meget glad. Det er jeg også. Det var vi hurtigt enige om, siger Sander med et smil.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Staben var utilfreds

Den 20-årige keeper fik ellers chancen i FC København i slutningen af november, da han overtog Nathan Trotts plads i målet. Den unge keeper lavede dog flere store fejl, og så røg han på bænken.

– Det har været lidt op og ned. Jeg blev smidt ind i nogle kampe, og dem vandt vi, men der var lidt, som de var utilfredse med i staben, og så går fodbold sin gang. Så blev man taget ud igen, og så fik jeg hurtigt at vide, at de ville hente en ny keeper. De ville gerne have, at jeg skulle få spilletid, og det kan jeg få nu.

Hvordan har du det med at skulle bevise dig et andet sted end i FCK?

– Det passer mig helt fint. Jeg vil bare gerne fodbold i sidste ende, og hvis jeg ikke kan komme til det i FCK, må jeg tage til Hvidovre for at gøre det.

Hvordan ser du din fremtid i FCK?

– Nu skal jeg bare spille fodbold i fire måneder, og så må jeg på fremtiden til den tid, afslutter Theo Sander til Tipsbladet.

Sander er udlejet til Hvidovre IF til sommeren 2025.



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

I svime over German Onugkha

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Her er Kamil Wilczek i dag

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Dansk cykelrytter stopper karrieren

AGF tilbage på førstepladsen

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Lyngby går alene i front

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Av, Danmark! Største tab i hele verden

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Eintracht tæmmer Gedebukke

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Nu blander borgmesteren sig

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner