Han var en god spiller, svenske Martin Ericsson, både i den danske Superliga og i Allsvenskan, og nu skal den tidligere AaB- og Brøndby-spiller også vise, at han formår at begå sig uden for kridtstregerne i fodboldens verden.
Den nu 39-årige Martin Ericsson er blevet ansat som assisterende sportschef i svenske BK Häcken, som han selv spillede for fra 2012 til 2016, hvor han indstillede sin aktive karriere.
Efter 2021-sæsonen i Sverige er det meningen, at Martin Ericsson skal overtage jobbet som sportschef fra Sonny Karlsson. Men i første omgang skal han altså stå i lære.
– Dels skal Martin støtte Sonny i sportschefsarbejdet i de her to år, dels ser vi de her år som en mulighed for at skabe de bedste betingelser for ham, inden han tager rollen som sportschef – med alt, hvad det indebærer. Fra udbygning af netværk og til at være en vigtig del af strategi-arbejdet, siger klubchef Marcus Jodin.
Martin Ericsson startede allerede sin uddannelse, da han var i Aalborg og har derfor en uddannelse inden for Sport Management. Han tog i 2018 en træneruddannelse.
– De senere år har været lærerige for min personlige udvikling og også for at forstå, hvordan alle dele af en klub hænger sammen. Fra bredden til rekruttering af publikum. Jeg har fået en forståelse for, hvad som er vigtigt, og jeg tror, at en sportschef i dag har behov for at samarbejde med alle, siger Martin Ericsson.
Ericsson spillede i AaB fra 2004 til 2006 og nåede 63 Superliga-kampe og 16 mål, inden han altså tørnede ud for Brøndby fra 2006 til og med 2008. Han spillede 83 kampe i Superligaen og stod for 19 scoringer for de blå-gule.
Ni gange spillede Martin Ericsson for det svenske landshold.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
INTERVIEW
