Han var en god spiller, svenske Martin Ericsson, både i den danske Superliga og i Allsvenskan, og nu skal den tidligere AaB- og Brøndby-spiller også vise, at han formår at begå sig uden for kridtstregerne i fodboldens verden.
Den nu 39-årige Martin Ericsson er blevet ansat som assisterende sportschef i svenske BK Häcken, som han selv spillede for fra 2012 til 2016, hvor han indstillede sin aktive karriere.
Efter 2021-sæsonen i Sverige er det meningen, at Martin Ericsson skal overtage jobbet som sportschef fra Sonny Karlsson. Men i første omgang skal han altså stå i lære.
– Dels skal Martin støtte Sonny i sportschefsarbejdet i de her to år, dels ser vi de her år som en mulighed for at skabe de bedste betingelser for ham, inden han tager rollen som sportschef – med alt, hvad det indebærer. Fra udbygning af netværk og til at være en vigtig del af strategi-arbejdet, siger klubchef Marcus Jodin.
Martin Ericsson startede allerede sin uddannelse, da han var i Aalborg og har derfor en uddannelse inden for Sport Management. Han tog i 2018 en træneruddannelse.
– De senere år har været lærerige for min personlige udvikling og også for at forstå, hvordan alle dele af en klub hænger sammen. Fra bredden til rekruttering af publikum. Jeg har fået en forståelse for, hvad som er vigtigt, og jeg tror, at en sportschef i dag har behov for at samarbejde med alle, siger Martin Ericsson.
Ericsson spillede i AaB fra 2004 til 2006 og nåede 63 Superliga-kampe og 16 mål, inden han altså tørnede ud for Brøndby fra 2006 til og med 2008. Han spillede 83 kampe i Superligaen og stod for 19 scoringer for de blå-gule.
Ni gange spillede Martin Ericsson for det svenske landshold.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
El Clásico kan afgøre det hele
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
AVIS
