Tidligere AaB- og Brøndby-spiller bliver sportschef i svensk klub

Til at starte med skal tidligere AaB- og Brøndby-spiller Martin Erisson stå i lære, inden han efter 2021 sæsonen skal tage over som sportschef i Elfsborg.



Han var en god spiller, svenske Martin Ericsson, både i den danske Superliga og i Allsvenskan, og nu skal den tidligere AaB- og Brøndby-spiller også vise, at han formår at begå sig uden for kridtstregerne i fodboldens verden.

Den nu 39-årige Martin Ericsson er blevet ansat som assisterende sportschef i svenske BK Häcken, som han selv spillede for fra 2012 til 2016, hvor han indstillede sin aktive karriere.

Efter 2021-sæsonen i Sverige er det meningen, at Martin Ericsson skal overtage jobbet som sportschef fra Sonny Karlsson. Men i første omgang skal han altså stå i lære.

– Dels skal Martin støtte Sonny i sportschefsarbejdet i de her to år, dels ser vi de her år som en mulighed for at skabe de bedste betingelser for ham, inden han tager rollen som sportschef – med alt, hvad det indebærer. Fra udbygning af netværk og til at være en vigtig del af strategi-arbejdet, siger klubchef Marcus Jodin.

Martin Ericsson startede allerede sin uddannelse, da han var i Aalborg og har derfor en uddannelse inden for Sport Management. Han tog i 2018 en træneruddannelse.

– De senere år har været lærerige for min personlige udvikling og også for at forstå, hvordan alle dele af en klub hænger sammen. Fra bredden til rekruttering af publikum. Jeg har fået en forståelse for, hvad som er vigtigt, og jeg tror, at en sportschef i dag har behov for at samarbejde med alle, siger Martin Ericsson.

Ericsson spillede i AaB fra 2004 til 2006 og nåede 63 Superliga-kampe og 16 mål, inden han altså tørnede ud for Brøndby fra 2006 til og med 2008. Han spillede 83 kampe i Superligaen og stod for 19 scoringer for de blå-gule.

Ni gange spillede Martin Ericsson for det svenske landshold.







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Jagter dansk landsholdsspiller

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Superliga-retur?

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Brøndby jagter ny Superliga-profil