Tidligere AaB- og Brøndby-spiller bliver sportschef i svensk klub

Til at starte med skal tidligere AaB- og Brøndby-spiller Martin Erisson stå i lære, inden han efter 2021 sæsonen skal tage over som sportschef i Elfsborg.



Han var en god spiller, svenske Martin Ericsson, både i den danske Superliga og i Allsvenskan, og nu skal den tidligere AaB- og Brøndby-spiller også vise, at han formår at begå sig uden for kridtstregerne i fodboldens verden.

Den nu 39-årige Martin Ericsson er blevet ansat som assisterende sportschef i svenske BK Häcken, som han selv spillede for fra 2012 til 2016, hvor han indstillede sin aktive karriere.

Efter 2021-sæsonen i Sverige er det meningen, at Martin Ericsson skal overtage jobbet som sportschef fra Sonny Karlsson. Men i første omgang skal han altså stå i lære.

– Dels skal Martin støtte Sonny i sportschefsarbejdet i de her to år, dels ser vi de her år som en mulighed for at skabe de bedste betingelser for ham, inden han tager rollen som sportschef – med alt, hvad det indebærer. Fra udbygning af netværk og til at være en vigtig del af strategi-arbejdet, siger klubchef Marcus Jodin.

Martin Ericsson startede allerede sin uddannelse, da han var i Aalborg og har derfor en uddannelse inden for Sport Management. Han tog i 2018 en træneruddannelse.

– De senere år har været lærerige for min personlige udvikling og også for at forstå, hvordan alle dele af en klub hænger sammen. Fra bredden til rekruttering af publikum. Jeg har fået en forståelse for, hvad som er vigtigt, og jeg tror, at en sportschef i dag har behov for at samarbejde med alle, siger Martin Ericsson.

Ericsson spillede i AaB fra 2004 til 2006 og nåede 63 Superliga-kampe og 16 mål, inden han altså tørnede ud for Brøndby fra 2006 til og med 2008. Han spillede 83 kampe i Superligaen og stod for 19 scoringer for de blå-gule.

Ni gange spillede Martin Ericsson for det svenske landshold.





LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Hvem vinder VM? Her kan du forudsige VM-slutrunden

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Jens Jønsson flirter med dansk retur



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Mexico – Sydafrika

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM