Tidligere Brøndby-profil fyret som træner

Marcus Lantz er fyret som træner for den svenske klub Örgryte.



Den 41-årige Marcus Lantz, er blevet smidt på porten i den svenske klub Örgryte efter en tid med en række svage resultater.

Brøndbys tidligere midtbanekriger ærgrer sig over, at klubben har valgt at skilde sig af med ham.

– Det er klart, at jeg er skuffet, men jeg ønsker klubben alt det bedste, siger han til den svenske avis, Göteborgs Tidende.

Nederlaget i den svenske pokalturnering til Tvååker, som spiller i den svenske fjerde division, var dråben, som fik bægeret til at flyde over.

– Vi havde en stille og rolig samtale med Marcus (Lantz), og begge parter var enige om, at samarbejdet var kørt fast. Vi havde svært ved at se, hvordan vi skal kunne fortsætte samarbejdet, når vi kigger på situationen. Det er bedre og mere ærligt at afbryde samarbejdet nu. Det er en samlet beslutning fra bestyrelsen, siger formand Joacim Nordh til klubbens hjemmeside.

Efter en stærk start på forårssæsonen har klubben mistet terræn i den næstbedste svenske række, Superettan, og de seneste resultater har resulteret i et at holdet er røget længere ned i tabellen. Örgryte har vundet en af deres seneste otte kampe, og nederlaget til Tvååker var et slag i maven.

I dag kom det så frem, at Marcus Lantz måtte gå af som cheftræner for Örgryte.

– Bestyrelsen har ment, at presset udefra blev for stort, og derfor er jeg nødt til at gå af. Jeg fik beskeden på et møde i morges.

Selvom fyringen kommer efter en periode med dårlige resultater, så er Marcus Lantz tilfreds med sit arbejde i klubben.

– Det her er mit første trænerjob, og jeg har ført klubben fra tredje division til Superettan, og lige nu ligger vi midt i tabellen. Det er klart, at det er en skuffelse, når man bliver fyret, men samtidig kan jeg også væe stolt over det, jeg har gjort. Jeg synes endda, at jeg kan gå herfra med oprejst pande, siger Lantz.

Spillerne har bakket træneren op, hvilket han har fået bekræftet, og det betyder meget for ham.

– Det gør mig stolt. Jeg har altid haft deres støtte. Der er sikkert nogen, som ikke var glade for mig, men sådan vil det altid være, siger Lantz og uddyber om bestyrelsens beslutning.

– Bestyrelsen er udpeget til at træffe beslutninger, og de har besluttet, at jeg skal væk. Det accepteret jeg. Jeg vil gerne takke alle spillerne, lederne og hele foreningen for denne gang, der er ingen hårde følelser. Jeg ønsker alle i OIS held og lykke i fremtiden, og jeg håber, de tager skridtet op i den nærmeste fremtid, siger Marcus Lantz. 

Selvom Lantz på sigt gerne vil være træner igen, så skal han lige have tid til at bearbejde fyringen, inden han begiver sig ud i et nyt projekt.

– Først og fremmest skal jeg lige lande. Så vil jeg opsummere mine næsten fem år i Öis, se på hvad vi har gjort godt, og hvad der ikke har været godt. Jeg elsker fodbold og har arbejdet med det igennem hele mit liv. Jeg skal samle kræfter, og så vil jeg fortsætte med at arbejde med fodbold. Jeg vil ikke hoppe på noget direkte, men måske i begyndelsen af ​​2018, siger han og udduber om den nærmeste fremtid:

– Indtil da vil jeg undersøge mig selv, rejse meget, besøge klubber og se hvordan de virker, så jeg kan blive endnu bedre.

I løbet af sæsonen har klubbens fans krævet Lantz’ afgang og vist bannere med deres utilfredshed, noget som Marcus Lantz har sin egen teori om.

Det handler ikke om resultaterne, det handler mere om, at jeg er fra Skåne, men jeg er stolt af det. Jeg kan kun grine over det og at det generede dem. De tænker, ​​”Nu vil det barn snart give op”, men det gør han ikke, sagde han i et tidligere interview med Göteborg Posten.

Marcus Lantz tog over som træner for OIS i 2013, hvor Hasse Prytz blev fyret. I 2015 tog han klubben tilbage til superetten, og skrev sidste år under på en ny treårig kontrakt gældende frem til 2019. 

41-årige Lantz har en lang spilletid karriere bag sig og var Brøndby fra 2005 og frem til 2007. Derudover har han også været i Hansa Rostock, Helsingborgs IF og Landskrona Bois.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Stjerne flirter med Brøndby

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Chok – forlænger med Brøndby

Kan købes til spotpris

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Froholdt med klar transfermelding

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Her er FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie