Tidligere FCK-spiller stopper karrieren og bliver træner

Den nu 37-årige midtbanespiller stopper karrieren ved årsskiftet og bliver ungdomstræner i Haugesund.



Han blev ikke nogen succes i dansk fodbold hos FC København, men Christian Grindheim har haft en lang og flot karriere i hjemlandet Norge. Nu takker han imidlertid af.

I sommer åbnede den nu 37-årige midtbanekriger for at indstille karrieren, når kontrakten i Haugesund udløber til nytår, og han har nu besluttet sig endegyldigt. Over for eurosport.no kalder Christian Grindheim det utænkeligt at fortsætte karrieren. 

– Ja, det er det nu. Jeg har vænnet mig til tanken om, at det er okay nu. Jeg troede, jeg ville få en mere negativ reaktion fra mig selv, men jeg føler virkelig, at det er godt at spille disse sidste måneder og derefter lægge støvlerne på hylden, siger Christian Grindheim til eurosport.no.

Men midtbanekrigeren med knap 280 kampe i den bedste norske række og 54 landskampe for det norske landshold forlader ikke Haugesund, hvor han startede karrieren og har spillet siden 2018.

I stedet skal Christian Grindheim blive træner på Haugesunds akademi.

– Vi begyndte at trække Christian ind over vores træningsarbejde sidste år og i år. Han har mere og mere en finger i spillet på banen, men han vil også være i stand til at koncentrere sig om sin spillekarriere resten af ​​året. Der vil være nok arbejde i klubben for ham efter det, siger klubbens cheftræner , Jostein Grindhaug, til eurosport.no og tilføjer:

– Han har en opførsel og personlighed, der har været igennem et langt professionelt liv. Det kan overføres til akademiets spillere og hans holdkammerater. Derfor er han også kaptajn.

Christian Grindheim nåede at halvandet år i FC København med 57 kampe til følge. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93

Manchester United – Liverpool

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Martin Jørgensen lander nyt job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham