Tidligere FCK-stopper om skifte: Ståle forstod at det var tid

Den nu forhenværende FCK-stopper Sotirios Papagiannopoulos glæder sig over, at det lykkedes at skifte til barndomsklubben AIK.



Tidligere på måneden skiftede Sotirios Papagiannopoulos fra FC København og hjem til Sverige, AIK og Allsvenskan.

Det skete efter godt to år i den danske hovedstad, hvor han repræsenterede FC København i 71 kampe på tværs af forskellige turneringer.

– Jeg har haft det godt i FCK, og alt har fungeret godt, men vi har kørt med åbne og ærlige kort hele vejen. Jeg ville have mere spilletid, og Ståle (Solbakken, red.) kunne ikke love det, og jeg følte, at det var på tide at gøre noget ved det, siger Sotirios til til Expressen.se og uddyber om forhandlingerne.

Læs også:Medie: Frederik Sørensen bliver i Köln

– Skal jeg være helt ærlig, tror jeg, Ståle forstod, at det var tid. Han ville hjælpe og lod mig gå, efter vi havde snakket lidt, og han havde give sig. Ståle satte mig først, og jeg tror, at han følte, at ‘det var bedre, at Sotte tog et andet sted’, så det var dejligt, at alt løste sig.

Den 29-årige svenske forsvarsspiller er glad for at vende ‘hjem’ til AIK Stokholm, for hvem han fik sin fodboldopdragelse.

– Det er ekstra specielt, især når jeg har været i klubben fra en ung alder og helt op førsteholdet, som jeg dog ikke har spillet for før mit skifte. Jeg har taget en lille omvej i forskellige klubber, og til sidst er jeg tilbage, hvor det hele startede. Det er specielt, og det er som at komme hjem. Det er bare trist, at supporterne ikke får lov til at komme til kampene, siger ‘Sotte’.

Læs også:SIF slog endnu et Superliga-hold: Det er enormt positivt

Den svenske forsvarsspiller erkender, at han økonomisk er taget et skridt ned, men understreger samtidig, at penge ikke er alt.

Læs også:Her er FCM, FCK og AGF’s mulige modstandere
Læs også:Medie: Tidligere FCK-målmand på vej til ny storklub
Læs også:Zinckernagel bombede videre i ny Bodø/Glimt-sejr




Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Usbekistan – Colombia

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Frankrig – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Deadline overskredet: FC København melder ud

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Irak – Norge

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Argentina – Algeriet

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner