Tidligere FCK-stopper om skifte: Ståle forstod at det var tid

Den nu forhenværende FCK-stopper Sotirios Papagiannopoulos glæder sig over, at det lykkedes at skifte til barndomsklubben AIK.



Tidligere på måneden skiftede Sotirios Papagiannopoulos fra FC København og hjem til Sverige, AIK og Allsvenskan.

Det skete efter godt to år i den danske hovedstad, hvor han repræsenterede FC København i 71 kampe på tværs af forskellige turneringer.

– Jeg har haft det godt i FCK, og alt har fungeret godt, men vi har kørt med åbne og ærlige kort hele vejen. Jeg ville have mere spilletid, og Ståle (Solbakken, red.) kunne ikke love det, og jeg følte, at det var på tide at gøre noget ved det, siger Sotirios til til Expressen.se og uddyber om forhandlingerne.

Læs også:Medie: Frederik Sørensen bliver i Köln

– Skal jeg være helt ærlig, tror jeg, Ståle forstod, at det var tid. Han ville hjælpe og lod mig gå, efter vi havde snakket lidt, og han havde give sig. Ståle satte mig først, og jeg tror, at han følte, at ‘det var bedre, at Sotte tog et andet sted’, så det var dejligt, at alt løste sig.

Den 29-årige svenske forsvarsspiller er glad for at vende ‘hjem’ til AIK Stokholm, for hvem han fik sin fodboldopdragelse.

– Det er ekstra specielt, især når jeg har været i klubben fra en ung alder og helt op førsteholdet, som jeg dog ikke har spillet for før mit skifte. Jeg har taget en lille omvej i forskellige klubber, og til sidst er jeg tilbage, hvor det hele startede. Det er specielt, og det er som at komme hjem. Det er bare trist, at supporterne ikke får lov til at komme til kampene, siger ‘Sotte’.

Læs også:SIF slog endnu et Superliga-hold: Det er enormt positivt

Den svenske forsvarsspiller erkender, at han økonomisk er taget et skridt ned, men understreger samtidig, at penge ikke er alt.

Læs også:Her er FCM, FCK og AGF’s mulige modstandere
Læs også:Medie: Tidligere FCK-målmand på vej til ny storklub
Læs også:Zinckernagel bombede videre i ny Bodø/Glimt-sejr






LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superligaen er knækket

Scorer heftig lønstigning



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Frankrig – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Supercomputer: De vinder VM

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Knuser transferrekord

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Norges kronprins rejser til USA