Tidligere FCK-stopper om skifte: Ståle forstod at det var tid

Den nu forhenværende FCK-stopper Sotirios Papagiannopoulos glæder sig over, at det lykkedes at skifte til barndomsklubben AIK.



Tidligere på måneden skiftede Sotirios Papagiannopoulos fra FC København og hjem til Sverige, AIK og Allsvenskan.

Det skete efter godt to år i den danske hovedstad, hvor han repræsenterede FC København i 71 kampe på tværs af forskellige turneringer.

– Jeg har haft det godt i FCK, og alt har fungeret godt, men vi har kørt med åbne og ærlige kort hele vejen. Jeg ville have mere spilletid, og Ståle (Solbakken, red.) kunne ikke love det, og jeg følte, at det var på tide at gøre noget ved det, siger Sotirios til til Expressen.se og uddyber om forhandlingerne.

Læs også:Medie: Frederik Sørensen bliver i Köln

– Skal jeg være helt ærlig, tror jeg, Ståle forstod, at det var tid. Han ville hjælpe og lod mig gå, efter vi havde snakket lidt, og han havde give sig. Ståle satte mig først, og jeg tror, at han følte, at ‘det var bedre, at Sotte tog et andet sted’, så det var dejligt, at alt løste sig.

Den 29-årige svenske forsvarsspiller er glad for at vende ‘hjem’ til AIK Stokholm, for hvem han fik sin fodboldopdragelse.

– Det er ekstra specielt, især når jeg har været i klubben fra en ung alder og helt op førsteholdet, som jeg dog ikke har spillet for før mit skifte. Jeg har taget en lille omvej i forskellige klubber, og til sidst er jeg tilbage, hvor det hele startede. Det er specielt, og det er som at komme hjem. Det er bare trist, at supporterne ikke får lov til at komme til kampene, siger ‘Sotte’.

Læs også:SIF slog endnu et Superliga-hold: Det er enormt positivt

Den svenske forsvarsspiller erkender, at han økonomisk er taget et skridt ned, men understreger samtidig, at penge ikke er alt.

Læs også:Her er FCM, FCK og AGF’s mulige modstandere
Læs også:Medie: Tidligere FCK-målmand på vej til ny storklub
Læs også:Zinckernagel bombede videre i ny Bodø/Glimt-sejr






EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League