Tidligere FCK-stopper om skifte: Ståle forstod at det var tid

Den nu forhenværende FCK-stopper Sotirios Papagiannopoulos glæder sig over, at det lykkedes at skifte til barndomsklubben AIK.



Tidligere på måneden skiftede Sotirios Papagiannopoulos fra FC København og hjem til Sverige, AIK og Allsvenskan.

Det skete efter godt to år i den danske hovedstad, hvor han repræsenterede FC København i 71 kampe på tværs af forskellige turneringer.

– Jeg har haft det godt i FCK, og alt har fungeret godt, men vi har kørt med åbne og ærlige kort hele vejen. Jeg ville have mere spilletid, og Ståle (Solbakken, red.) kunne ikke love det, og jeg følte, at det var på tide at gøre noget ved det, siger Sotirios til til Expressen.se og uddyber om forhandlingerne.

Læs også:Medie: Frederik Sørensen bliver i Köln

– Skal jeg være helt ærlig, tror jeg, Ståle forstod, at det var tid. Han ville hjælpe og lod mig gå, efter vi havde snakket lidt, og han havde give sig. Ståle satte mig først, og jeg tror, at han følte, at ‘det var bedre, at Sotte tog et andet sted’, så det var dejligt, at alt løste sig.

Den 29-årige svenske forsvarsspiller er glad for at vende ‘hjem’ til AIK Stokholm, for hvem han fik sin fodboldopdragelse.

– Det er ekstra specielt, især når jeg har været i klubben fra en ung alder og helt op førsteholdet, som jeg dog ikke har spillet for før mit skifte. Jeg har taget en lille omvej i forskellige klubber, og til sidst er jeg tilbage, hvor det hele startede. Det er specielt, og det er som at komme hjem. Det er bare trist, at supporterne ikke får lov til at komme til kampene, siger ‘Sotte’.

Læs også:SIF slog endnu et Superliga-hold: Det er enormt positivt

Den svenske forsvarsspiller erkender, at han økonomisk er taget et skridt ned, men understreger samtidig, at penge ikke er alt.

Læs også:Her er FCM, FCK og AGF’s mulige modstandere
Læs også:Medie: Tidligere FCK-målmand på vej til ny storklub
Læs også:Zinckernagel bombede videre i ny Bodø/Glimt-sejr






LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk klub har lagt hele strategien om



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er ufatteligt imponerende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det var verdens undergang’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Tuchel forsvarer sin taktik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret