Zinckernagel bombede videre i ny Bodø/Glimt-sejr

Philip Zinckernagel scorede på ny to mål, da Bodø/Glimt hentede en 3-0-sejr over Sarpsborg 08. Carlo Holse assisterede andetsteds for Rosenborg, der spillede 2-2 mod Stabæk.



25-årige Philip Zinckernagel er flyvende for det norske tophold Bodø/Glimt for tiden, og søndag fortsatte han formen i en stensikker 3-0-sejr over Sarpsborg 08.

Den tidligere SønderjyskE-spiller bragte således gæsterne fra Bodø/Glimt i front kort før pausen, da han efter flot kombinationsspil modtog bolden i feltet og sparkede bolden i netmaskerne med venstrebenet. 

Efter pausen blev det også 2-0, da den 20-årige norske angriber Jens Hauge sendte et straffespark i nettet. 

Zinckernagel var dog ikke færdig endnu. Med godt et kvarter igen viste han blændende teknik og sprudlende selvtillid, da han driblede forbi et par spillere på kanten af feltet og derefter sparkede bolden ned i det ene målhjørne – denne gang med højrebenet.

Det er dermed anden gang på en uge, at Zinckernagel scorer to gange i én kamp. I torsdags var han også på pletten to gange i nordmændenes 6-1-sejr over litaueske Spyris Kaunas i Europa League-kvalifikationen. Søndagens scoring til 3-0 var da også Zinckernagels ellevte ligamål i denne sæson.

Zinckernagel kunne forleden også fortælle til Tipsbladet, at han er en eftertragtet herre for tiden. Læs mere om det her.

Kasper Junker har også scoret godt med mål for Bodø/Glimt i denne sæson, men han var søndag henvist til bænken, hvorfra han dog kom ind med små tyve minutter tilbage af opgøret. Danskerkollegaen Sammy Skytte så omvendt hele kampen fra bænken.

Opgøret endte 3-0, og Bodø/Glimt fastholder dermed forspringet på ti point ned til Molde på andenpladsen i Eliteserien. Der er spillet 16 runder af turneringen.

Carlo Holse lavede assist for Rosenborg
Andetsteds i den bedste norske række spillede den tidligere FC København-spiller Carlo Holse også en hovedrolle, da Rosenborg BK spillede 2-2 med Stabæk.

Holse stod for assisten til kampens første mål, da han efter 12 minutter driblede ind fra sin højre side og lagde bolden skråt tilbage i banen. Her modtog den 19-årige midtbanespiller Edvard Tagseth bolden, inden at han ved hjælp af en afretning sendte bolden i nettet. 

Føringen holdt dog ikke for Rosenborg, der kort efter pausen kunne se Stabæk udligne til 1-1. Og selvom Rosenborg igen kom i front – denne gang på et straffespark – formåede Stabæk ligeledes at udligne igen med små otte minutter igen. 

Kampen endte derfor 2-2, og Rosenborg hænger derfor nu tre point efter tredjepladsen i Eliteserien.







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Mere aktivitet på vej i FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Rekordtransfer?

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Stor profil skifter til FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Ruben Amorim gjorde det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hemmelig samtale med storklub

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

– Det er meget svært for Nørgaard

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Dyr dansk bomber til Everton?

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Kontramelding om transfer

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

FC København tjente millioner tirsdag aften

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM