Dansker har kæmpe succes i Norge: Min agents telefon ringer okay tit

Philip Zinckernagel har gang i en forrygende sæson på det norske tophold Bodø/Glimt, og det er naturligvis ikke gået ubemærket hen.



Philip Zinckernagel blev aldrig rigtig mere end en parentes i Superligaen for SønderjyskE, men i Norge er der i øjeblikket ikke ret mange – hvis nogen – der præsterer på et højere niveau end den 25-årige dansker.

Offensivspilleren tørner til dagligt ud fo Bodø/Glimt, der har været suveræne indtil videre i denne sæson og topper Eliteserien med 13 sejre og to uafgjorte i 15 kampe. Philip ZInckernagel har lavet ni mål og 11 assists i ligaen, og han er sammen med Kasper Junker én af de store profiler på holdet.

Danskeren kom til Bodø/Glimt i marts 2018, og han fortæller, at der naturligvis er blevet lagt mærke til hans flotte præstationer. Philip Zinckernagel står i en meget gunstig position med kontraktudløb ved årets udgang.

Læs også:Randers-spiller skifter plads: Bliver et mere oplagt salgsemne

– Der har selvfølgelig været en masse interesse forskellige steder fra, og min agents telefon ringer selvfølgelig okay tit, men samtidig tager vi det stille og roligt. Det har været en fin sæson indtil videre, både personligt men også for klubben, og det er sgu sjovt at være en del af, så jeg ligger ikke søvnløs over, om jeg skal forlænge eller ej. Jeg tager det stille og roligt, og så må vi se hen ad vejen, siger Zinckernagel til Tipsbladet.

Bodø/Glimt vil naturligvis gerne forlænge aftalen med den danske profil.

– Vi er i en lille dialog med klubben, men vi er stadig et stykke fra at være enige, og jeg har ikke truffet nogen beslutning, og jeg kommer heller ikke til at gøre det lige foreløbig. Jeg tager det lidt, som det kommer, og holder fokus på fodbolden, lyder det fra Zinckernagel.

Læs også:2. divisionsklub henter to spillere fra Superligaen

Tipsbladet sætter i dagens avis fokus på succesen i Bodø/Glimt og har i den forbindelse også talt med den tidligere FCK’er Tom Høgli. Vi går også tæt på elevatorholdet Vejle Boldklub, på FC Midtjyllands sejr over PFC Ludogorets og Kasper Hjulmands første landshold. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få Tipsbladet digitalt hver fredag – se her hvordan.

Læs også:Ung testspiller forlader Brøndby – rejser hjem til Sverige
Læs også:Hobros guldfugl vil ikke skifte for enhver pris
Læs også:AGF-træner håber på stærk modstander i næste runde




Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I dialog om Albert Grønbæk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub