Dansker har kæmpe succes i Norge: Min agents telefon ringer okay tit

Philip Zinckernagel har gang i en forrygende sæson på det norske tophold Bodø/Glimt, og det er naturligvis ikke gået ubemærket hen.



Philip Zinckernagel blev aldrig rigtig mere end en parentes i Superligaen for SønderjyskE, men i Norge er der i øjeblikket ikke ret mange – hvis nogen – der præsterer på et højere niveau end den 25-årige dansker.

Offensivspilleren tørner til dagligt ud fo Bodø/Glimt, der har været suveræne indtil videre i denne sæson og topper Eliteserien med 13 sejre og to uafgjorte i 15 kampe. Philip ZInckernagel har lavet ni mål og 11 assists i ligaen, og han er sammen med Kasper Junker én af de store profiler på holdet.

Danskeren kom til Bodø/Glimt i marts 2018, og han fortæller, at der naturligvis er blevet lagt mærke til hans flotte præstationer. Philip Zinckernagel står i en meget gunstig position med kontraktudløb ved årets udgang.

Læs også:Randers-spiller skifter plads: Bliver et mere oplagt salgsemne

– Der har selvfølgelig været en masse interesse forskellige steder fra, og min agents telefon ringer selvfølgelig okay tit, men samtidig tager vi det stille og roligt. Det har været en fin sæson indtil videre, både personligt men også for klubben, og det er sgu sjovt at være en del af, så jeg ligger ikke søvnløs over, om jeg skal forlænge eller ej. Jeg tager det stille og roligt, og så må vi se hen ad vejen, siger Zinckernagel til Tipsbladet.

Bodø/Glimt vil naturligvis gerne forlænge aftalen med den danske profil.

– Vi er i en lille dialog med klubben, men vi er stadig et stykke fra at være enige, og jeg har ikke truffet nogen beslutning, og jeg kommer heller ikke til at gøre det lige foreløbig. Jeg tager det lidt, som det kommer, og holder fokus på fodbolden, lyder det fra Zinckernagel.

Læs også:2. divisionsklub henter to spillere fra Superligaen

Tipsbladet sætter i dagens avis fokus på succesen i Bodø/Glimt og har i den forbindelse også talt med den tidligere FCK’er Tom Høgli. Vi går også tæt på elevatorholdet Vejle Boldklub, på FC Midtjyllands sejr over PFC Ludogorets og Kasper Hjulmands første landshold. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få Tipsbladet digitalt hver fredag – se her hvordan.

Læs også:Ung testspiller forlader Brøndby – rejser hjem til Sverige
Læs også:Hobros guldfugl vil ikke skifte for enhver pris
Læs også:AGF-træner håber på stærk modstander i næste runde




Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasilien – Norge

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK-direktør får job i West Ham

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil