Dansker har kæmpe succes i Norge: Min agents telefon ringer okay tit

Philip Zinckernagel har gang i en forrygende sæson på det norske tophold Bodø/Glimt, og det er naturligvis ikke gået ubemærket hen.



Philip Zinckernagel blev aldrig rigtig mere end en parentes i Superligaen for SønderjyskE, men i Norge er der i øjeblikket ikke ret mange – hvis nogen – der præsterer på et højere niveau end den 25-årige dansker.

Offensivspilleren tørner til dagligt ud fo Bodø/Glimt, der har været suveræne indtil videre i denne sæson og topper Eliteserien med 13 sejre og to uafgjorte i 15 kampe. Philip ZInckernagel har lavet ni mål og 11 assists i ligaen, og han er sammen med Kasper Junker én af de store profiler på holdet.

Danskeren kom til Bodø/Glimt i marts 2018, og han fortæller, at der naturligvis er blevet lagt mærke til hans flotte præstationer. Philip Zinckernagel står i en meget gunstig position med kontraktudløb ved årets udgang.

Læs også:Randers-spiller skifter plads: Bliver et mere oplagt salgsemne

– Der har selvfølgelig været en masse interesse forskellige steder fra, og min agents telefon ringer selvfølgelig okay tit, men samtidig tager vi det stille og roligt. Det har været en fin sæson indtil videre, både personligt men også for klubben, og det er sgu sjovt at være en del af, så jeg ligger ikke søvnløs over, om jeg skal forlænge eller ej. Jeg tager det stille og roligt, og så må vi se hen ad vejen, siger Zinckernagel til Tipsbladet.

Bodø/Glimt vil naturligvis gerne forlænge aftalen med den danske profil.

– Vi er i en lille dialog med klubben, men vi er stadig et stykke fra at være enige, og jeg har ikke truffet nogen beslutning, og jeg kommer heller ikke til at gøre det lige foreløbig. Jeg tager det lidt, som det kommer, og holder fokus på fodbolden, lyder det fra Zinckernagel.

Læs også:2. divisionsklub henter to spillere fra Superligaen

Tipsbladet sætter i dagens avis fokus på succesen i Bodø/Glimt og har i den forbindelse også talt med den tidligere FCK’er Tom Høgli. Vi går også tæt på elevatorholdet Vejle Boldklub, på FC Midtjyllands sejr over PFC Ludogorets og Kasper Hjulmands første landshold. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få Tipsbladet digitalt hver fredag – se her hvordan.

Læs også:Ung testspiller forlader Brøndby – rejser hjem til Sverige
Læs også:Hobros guldfugl vil ikke skifte for enhver pris
Læs også:AGF-træner håber på stærk modstander i næste runde




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Silkeborg IF – Randers FC

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bayern München laver vildt comeback

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Tottenham henter forløsende sejr

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’