Dansker har kæmpe succes i Norge: Min agents telefon ringer okay tit

Philip Zinckernagel har gang i en forrygende sæson på det norske tophold Bodø/Glimt, og det er naturligvis ikke gået ubemærket hen.



Philip Zinckernagel blev aldrig rigtig mere end en parentes i Superligaen for SønderjyskE, men i Norge er der i øjeblikket ikke ret mange – hvis nogen – der præsterer på et højere niveau end den 25-årige dansker.

Offensivspilleren tørner til dagligt ud fo Bodø/Glimt, der har været suveræne indtil videre i denne sæson og topper Eliteserien med 13 sejre og to uafgjorte i 15 kampe. Philip ZInckernagel har lavet ni mål og 11 assists i ligaen, og han er sammen med Kasper Junker én af de store profiler på holdet.

Danskeren kom til Bodø/Glimt i marts 2018, og han fortæller, at der naturligvis er blevet lagt mærke til hans flotte præstationer. Philip Zinckernagel står i en meget gunstig position med kontraktudløb ved årets udgang.

Læs også:Randers-spiller skifter plads: Bliver et mere oplagt salgsemne

– Der har selvfølgelig været en masse interesse forskellige steder fra, og min agents telefon ringer selvfølgelig okay tit, men samtidig tager vi det stille og roligt. Det har været en fin sæson indtil videre, både personligt men også for klubben, og det er sgu sjovt at være en del af, så jeg ligger ikke søvnløs over, om jeg skal forlænge eller ej. Jeg tager det stille og roligt, og så må vi se hen ad vejen, siger Zinckernagel til Tipsbladet.

Bodø/Glimt vil naturligvis gerne forlænge aftalen med den danske profil.

– Vi er i en lille dialog med klubben, men vi er stadig et stykke fra at være enige, og jeg har ikke truffet nogen beslutning, og jeg kommer heller ikke til at gøre det lige foreløbig. Jeg tager det lidt, som det kommer, og holder fokus på fodbolden, lyder det fra Zinckernagel.

Læs også:2. divisionsklub henter to spillere fra Superligaen

Tipsbladet sætter i dagens avis fokus på succesen i Bodø/Glimt og har i den forbindelse også talt med den tidligere FCK’er Tom Høgli. Vi går også tæt på elevatorholdet Vejle Boldklub, på FC Midtjyllands sejr over PFC Ludogorets og Kasper Hjulmands første landshold. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få Tipsbladet digitalt hver fredag – se her hvordan.

Læs også:Ung testspiller forlader Brøndby – rejser hjem til Sverige
Læs også:Hobros guldfugl vil ikke skifte for enhver pris
Læs også:AGF-træner håber på stærk modstander i næste runde






LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere