2. divisionsklub henter to spillere fra Superligaen

VSK Aarhus har hentet Mathies Skjellerup fra Hobro IK og Rasmus From fra FC Nordsjælland. Klubben har desuden fået tilgang af en række spillere fra Superliga-klubbers ungdomsafdelinger.



Den tidligere AGF’er Jens Gjesing er langt fra den eneste i VSK Aarhus med fortid i Superligaen. Faktisk er truppen netop blevet hele syv spillere, der kommer fra en Superliga-klub, rigere.

De fleste er ungdomsspillere, men Mathies Skjellerup spillede tre kampe og scorede et enkelt mål for Hobro IK i den forgangne sæson. Rasmus From fra FC Nordsjælland sad på bænken i sæsonens tre sidste spillerunder.

Læs også:Flere farvel i Hobro: Tager afsked med to spillere

Derudover bemærker man Anders Fæster, der for bare ét år siden vendte hjem til AGF fra Groningen i Holland. Det ophold fortalte han om i et interview, .

De øvrige, der kommer fra en Superliga-klub, er Majaliwa ”Mac” Msabaha, Sune Balle (begge AGF U19), Magnus Enggaard (Vejle U19) og Thais Damgaard (lejeaftale, Vejle). Derudover har VSK Aarhus, der spiller i 2. division, hentet yderligere fem spillere.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

– Vi er meget glade for den trup, det er lykkedes os at sætte sammen, hvor blandingen af unge og rutinerede spillere er optimal. Nu handler det om at få truppen til at fungere, hvor der skal arbejdes hårdt på at få skabt relationer og forståelse af hinanden, siger manager Jens Gjesing.

– Der er enormt meget kvalitet i truppen, og der er virkelig mange spillere, der har et stort potentiale. Med andre ord så tror jeg sindssygt meget på de her gutter. De er klar til at gå i døden for hinanden.

VSK Aarhus spiller i gruppe 1 i 2. division. Holdet åbner sæsonen i morgen med en udekamp mod Middelfart.

Læs også:FC Nordsjælland giver reservemålmand løbepas
Læs også:Store og små klubber krydser klinger: Her er 1. runde i pokalturneringen






LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

PSG meldes enig med Barca-profil

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Et kæmpestort skifte’

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Argentina – Schweiz

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte