2. divisionsklub henter to spillere fra Superligaen

VSK Aarhus har hentet Mathies Skjellerup fra Hobro IK og Rasmus From fra FC Nordsjælland. Klubben har desuden fået tilgang af en række spillere fra Superliga-klubbers ungdomsafdelinger.



Den tidligere AGF’er Jens Gjesing er langt fra den eneste i VSK Aarhus med fortid i Superligaen. Faktisk er truppen netop blevet hele syv spillere, der kommer fra en Superliga-klub, rigere.

De fleste er ungdomsspillere, men Mathies Skjellerup spillede tre kampe og scorede et enkelt mål for Hobro IK i den forgangne sæson. Rasmus From fra FC Nordsjælland sad på bænken i sæsonens tre sidste spillerunder.

Læs også:Flere farvel i Hobro: Tager afsked med to spillere

Derudover bemærker man Anders Fæster, der for bare ét år siden vendte hjem til AGF fra Groningen i Holland. Det ophold fortalte han om i et interview, .

De øvrige, der kommer fra en Superliga-klub, er Majaliwa ”Mac” Msabaha, Sune Balle (begge AGF U19), Magnus Enggaard (Vejle U19) og Thais Damgaard (lejeaftale, Vejle). Derudover har VSK Aarhus, der spiller i 2. division, hentet yderligere fem spillere.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

– Vi er meget glade for den trup, det er lykkedes os at sætte sammen, hvor blandingen af unge og rutinerede spillere er optimal. Nu handler det om at få truppen til at fungere, hvor der skal arbejdes hårdt på at få skabt relationer og forståelse af hinanden, siger manager Jens Gjesing.

– Der er enormt meget kvalitet i truppen, og der er virkelig mange spillere, der har et stort potentiale. Med andre ord så tror jeg sindssygt meget på de her gutter. De er klar til at gå i døden for hinanden.

VSK Aarhus spiller i gruppe 1 i 2. division. Holdet åbner sæsonen i morgen med en udekamp mod Middelfart.

Læs også:FC Nordsjælland giver reservemålmand løbepas
Læs også:Store og små klubber krydser klinger: Her er 1. runde i pokalturneringen






LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Supercomputer: De vinder VM

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Dybt forundret over Superliga-flop

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr