2. divisionsklub henter to spillere fra Superligaen

VSK Aarhus har hentet Mathies Skjellerup fra Hobro IK og Rasmus From fra FC Nordsjælland. Klubben har desuden fået tilgang af en række spillere fra Superliga-klubbers ungdomsafdelinger.



Den tidligere AGF’er Jens Gjesing er langt fra den eneste i VSK Aarhus med fortid i Superligaen. Faktisk er truppen netop blevet hele syv spillere, der kommer fra en Superliga-klub, rigere.

De fleste er ungdomsspillere, men Mathies Skjellerup spillede tre kampe og scorede et enkelt mål for Hobro IK i den forgangne sæson. Rasmus From fra FC Nordsjælland sad på bænken i sæsonens tre sidste spillerunder.

Læs også:Flere farvel i Hobro: Tager afsked med to spillere

Derudover bemærker man Anders Fæster, der for bare ét år siden vendte hjem til AGF fra Groningen i Holland. Det ophold fortalte han om i et interview, .

De øvrige, der kommer fra en Superliga-klub, er Majaliwa ”Mac” Msabaha, Sune Balle (begge AGF U19), Magnus Enggaard (Vejle U19) og Thais Damgaard (lejeaftale, Vejle). Derudover har VSK Aarhus, der spiller i 2. division, hentet yderligere fem spillere.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

– Vi er meget glade for den trup, det er lykkedes os at sætte sammen, hvor blandingen af unge og rutinerede spillere er optimal. Nu handler det om at få truppen til at fungere, hvor der skal arbejdes hårdt på at få skabt relationer og forståelse af hinanden, siger manager Jens Gjesing.

– Der er enormt meget kvalitet i truppen, og der er virkelig mange spillere, der har et stort potentiale. Med andre ord så tror jeg sindssygt meget på de her gutter. De er klar til at gå i døden for hinanden.

VSK Aarhus spiller i gruppe 1 i 2. division. Holdet åbner sæsonen i morgen med en udekamp mod Middelfart.

Læs også:FC Nordsjælland giver reservemålmand løbepas
Læs også:Store og små klubber krydser klinger: Her er 1. runde i pokalturneringen




LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Roy Keane slagter dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Jess Thorup indlagt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Så er det officielt

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Hold nu kæft, hvor er han god!