2. divisionsklub henter to spillere fra Superligaen

VSK Aarhus har hentet Mathies Skjellerup fra Hobro IK og Rasmus From fra FC Nordsjælland. Klubben har desuden fået tilgang af en række spillere fra Superliga-klubbers ungdomsafdelinger.



Den tidligere AGF’er Jens Gjesing er langt fra den eneste i VSK Aarhus med fortid i Superligaen. Faktisk er truppen netop blevet hele syv spillere, der kommer fra en Superliga-klub, rigere.

De fleste er ungdomsspillere, men Mathies Skjellerup spillede tre kampe og scorede et enkelt mål for Hobro IK i den forgangne sæson. Rasmus From fra FC Nordsjælland sad på bænken i sæsonens tre sidste spillerunder.

Læs også:Flere farvel i Hobro: Tager afsked med to spillere

Derudover bemærker man Anders Fæster, der for bare ét år siden vendte hjem til AGF fra Groningen i Holland. Det ophold fortalte han om i et interview, .

De øvrige, der kommer fra en Superliga-klub, er Majaliwa ”Mac” Msabaha, Sune Balle (begge AGF U19), Magnus Enggaard (Vejle U19) og Thais Damgaard (lejeaftale, Vejle). Derudover har VSK Aarhus, der spiller i 2. division, hentet yderligere fem spillere.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere

– Vi er meget glade for den trup, det er lykkedes os at sætte sammen, hvor blandingen af unge og rutinerede spillere er optimal. Nu handler det om at få truppen til at fungere, hvor der skal arbejdes hårdt på at få skabt relationer og forståelse af hinanden, siger manager Jens Gjesing.

– Der er enormt meget kvalitet i truppen, og der er virkelig mange spillere, der har et stort potentiale. Med andre ord så tror jeg sindssygt meget på de her gutter. De er klar til at gå i døden for hinanden.

VSK Aarhus spiller i gruppe 1 i 2. division. Holdet åbner sæsonen i morgen med en udekamp mod Middelfart.

Læs også:FC Nordsjælland giver reservemålmand løbepas
Læs også:Store og små klubber krydser klinger: Her er 1. runde i pokalturneringen






LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu