Tidligere FCM-svensker ramt af uhelbredelig sygdom

Simon Kroon glæder sig dog over, at han kan spille videre.



Den tidligere Superliga-spiller Simon Kroon, der mellem 2016 og 2018 spillede for SønderjyskE og FC Midtjylland, blev for et år siden præsenteret for diagnosen MS – Multipel sklerose – der er en uhelbredelig neurologisk sygdom.

Derefter spillede han videre for Östersunds i den bedste svenske række, men ikke siden 22. september har han spillet kampe. I et interview med svenske Aftonbladet fortæller han, at han der er mulighed for at spille igen efter nytår.

Men tiden frem til, at han kunne finde ud af, hvorvidt muligheden for at fortsætte var der, den var svær. 

– Jeg siger måske ikke, at jeg er et godt sted lige nu, men det er i hvert fald bedre. Nogle gang jeg har følt, at det ville være nemmere, hvis lægerne bare sagde, at det ikke kunne lade sig gøre. Så behøvede jeg ikke gøre en indsats og bare være frustreret. Men sådan har jeg det ikke længere. Nu er jeg i stedet taknemmelig for at have muligheden, siger han og fortsætter:

– Jeg har besluttet mig for at gøre alt, hvad jeg kan for at nå det niveau, hvor jeg gerne vil være. Jeg plejede at se forhindringer, når jeg tænkte på fremtiden, men nu ser jeg ingen begrænsninger. Det, at jeg kan se frem til de kommende år og vide, at jeg skal spille fodbold – det føles positivt. Det gør det virkelig. Det føles lyst, lyder det fra Kroon.

Simon Kroon var med i den første halvdel af FCM’s mesterskab i 2018, og så har han vundet to mesterskaber med Malmö FF tilbage i 2013 og 2014. Derudover var han med på det SønderjyskE-hold i 2016, som vandt sølvmedaljer.

Da Kroon blev solgt af FC Midtjylland til Östersunds i sommeren 2018 var han en del af et transfervindue i FCM, som gik over i historien. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

De er enige med Mathias Jensen

FC Barcelona køber VM-angriber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ecuador – Tyskland

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Paraguay – Australien

Åbner op for sommertransfer

Sydafrika – Sydkorea

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tunesien – Holland

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM i tal: Så vildt har det været

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Tyrkiet – USA