Tidligere FCM-svensker ramt af uhelbredelig sygdom

Simon Kroon glæder sig dog over, at han kan spille videre.



Den tidligere Superliga-spiller Simon Kroon, der mellem 2016 og 2018 spillede for SønderjyskE og FC Midtjylland, blev for et år siden præsenteret for diagnosen MS – Multipel sklerose – der er en uhelbredelig neurologisk sygdom.

Derefter spillede han videre for Östersunds i den bedste svenske række, men ikke siden 22. september har han spillet kampe. I et interview med svenske Aftonbladet fortæller han, at han der er mulighed for at spille igen efter nytår.

Men tiden frem til, at han kunne finde ud af, hvorvidt muligheden for at fortsætte var der, den var svær. 

– Jeg siger måske ikke, at jeg er et godt sted lige nu, men det er i hvert fald bedre. Nogle gang jeg har følt, at det ville være nemmere, hvis lægerne bare sagde, at det ikke kunne lade sig gøre. Så behøvede jeg ikke gøre en indsats og bare være frustreret. Men sådan har jeg det ikke længere. Nu er jeg i stedet taknemmelig for at have muligheden, siger han og fortsætter:

– Jeg har besluttet mig for at gøre alt, hvad jeg kan for at nå det niveau, hvor jeg gerne vil være. Jeg plejede at se forhindringer, når jeg tænkte på fremtiden, men nu ser jeg ingen begrænsninger. Det, at jeg kan se frem til de kommende år og vide, at jeg skal spille fodbold – det føles positivt. Det gør det virkelig. Det føles lyst, lyder det fra Kroon.

Simon Kroon var med i den første halvdel af FCM’s mesterskab i 2018, og så har han vundet to mesterskaber med Malmö FF tilbage i 2013 og 2014. Derudover var han med på det SønderjyskE-hold i 2016, som vandt sølvmedaljer.

Da Kroon blev solgt af FC Midtjylland til Östersunds i sommeren 2018 var han en del af et transfervindue i FCM, som gik over i historien. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bayern – Stuttgart

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Neymar er tilbage