Den tidligere Superliga-spiller Simon Kroon, der mellem 2016 og 2018 spillede for SønderjyskE og FC Midtjylland, blev for et år siden præsenteret for diagnosen MS – Multipel sklerose – der er en uhelbredelig neurologisk sygdom.
Derefter spillede han videre for Östersunds i den bedste svenske række, men ikke siden 22. september har han spillet kampe. I et interview med svenske Aftonbladet fortæller han, at han der er mulighed for at spille igen efter nytår.
Men tiden frem til, at han kunne finde ud af, hvorvidt muligheden for at fortsætte var der, den var svær.
– Jeg siger måske ikke, at jeg er et godt sted lige nu, men det er i hvert fald bedre. Nogle gang jeg har følt, at det ville være nemmere, hvis lægerne bare sagde, at det ikke kunne lade sig gøre. Så behøvede jeg ikke gøre en indsats og bare være frustreret. Men sådan har jeg det ikke længere. Nu er jeg i stedet taknemmelig for at have muligheden, siger han og fortsætter:
– Jeg har besluttet mig for at gøre alt, hvad jeg kan for at nå det niveau, hvor jeg gerne vil være. Jeg plejede at se forhindringer, når jeg tænkte på fremtiden, men nu ser jeg ingen begrænsninger. Det, at jeg kan se frem til de kommende år og vide, at jeg skal spille fodbold – det føles positivt. Det gør det virkelig. Det føles lyst, lyder det fra Kroon.
Simon Kroon var med i den første halvdel af FCM’s mesterskab i 2018, og så har han vundet to mesterskaber med Malmö FF tilbage i 2013 og 2014. Derudover var han med på det SønderjyskE-hold i 2016, som vandt sølvmedaljer.
Da Kroon blev solgt af FC Midtjylland til Östersunds i sommeren 2018 var han en del af et transfervindue i FCM, som gik over i historien. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
