Den tidligere Superliga-spiller Simon Kroon, der mellem 2016 og 2018 spillede for SønderjyskE og FC Midtjylland, blev for et år siden præsenteret for diagnosen MS – Multipel sklerose – der er en uhelbredelig neurologisk sygdom.
Derefter spillede han videre for Östersunds i den bedste svenske række, men ikke siden 22. september har han spillet kampe. I et interview med svenske Aftonbladet fortæller han, at han der er mulighed for at spille igen efter nytår.
Men tiden frem til, at han kunne finde ud af, hvorvidt muligheden for at fortsætte var der, den var svær.
– Jeg siger måske ikke, at jeg er et godt sted lige nu, men det er i hvert fald bedre. Nogle gang jeg har følt, at det ville være nemmere, hvis lægerne bare sagde, at det ikke kunne lade sig gøre. Så behøvede jeg ikke gøre en indsats og bare være frustreret. Men sådan har jeg det ikke længere. Nu er jeg i stedet taknemmelig for at have muligheden, siger han og fortsætter:
– Jeg har besluttet mig for at gøre alt, hvad jeg kan for at nå det niveau, hvor jeg gerne vil være. Jeg plejede at se forhindringer, når jeg tænkte på fremtiden, men nu ser jeg ingen begrænsninger. Det, at jeg kan se frem til de kommende år og vide, at jeg skal spille fodbold – det føles positivt. Det gør det virkelig. Det føles lyst, lyder det fra Kroon.
Simon Kroon var med i den første halvdel af FCM’s mesterskab i 2018, og så har han vundet to mesterskaber med Malmö FF tilbage i 2013 og 2014. Derudover var han med på det SønderjyskE-hold i 2016, som vandt sølvmedaljer.
Da Kroon blev solgt af FC Midtjylland til Östersunds i sommeren 2018 var han en del af et transfervindue i FCM, som gik over i historien. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
