FC Midtjylland har vendt det ene underskud efter det andet til nu to store overskud i streg. Det har klubben ikke mindst de mange store spillersalg at takke for.
Havde det ikke været for transfers, ville vicemestrene tværtimod lave underskud. Tag eksempelvis seneste sæson, hvor de kom ud med et overskud efter skat på 55,8 millioner, og hvor transfers alene skabte et overskud på 130 millioner.
Det er “helt klart”, som sportschef Svend Graversen siger, det største overskud på transferaktiviteter i klubbens historie. Sæsonen forinden lå det på 115 millioner. Spørgsmålet er så, om sæsonen 2018/19 også samlet set var den bedste, hvad angår transfers.
– Det bliver bestemt af mange ting og nogle gange også af fremtiden. Transfer er både ud og ind, så det er næsten umuligt at sige, om det var vores bedste. Men det er helt klart vores bedste, hvis vi kun kigger på udgående transfers, siger Graversen.
Vi nævner i flæng Bubacarr Sanneh til Anderlecht, Andreas Poulsen til Borussia Mönchengladbach, Dominick Drexler til FC Köln og Mikkel Duelund til Dynamo Kiev. Dertil kommer nogle mindre salg af Simon Kroon, Alexander Munksgaard og Janus Drachmann.
Så mens sportschefen allerede nu kan konkludere, at salgssiden var en stor succes, venter han med at fælde dom over dem, der kom til klubben. Det afhænge både af, hvordan de præsterer, og om de bliver solgt videre.
– Det er altid svært at sige, for man investerer jo. Det er et bet om fremtiden, hvad man kan sælge om nogle år, eller hvad man får af sportslig succes med de spillere, man investerer i.
Et stort overskud på transfers vidner dels om gode salg, men også om en kløft ned til de penge, FC Midtjylland brugte på at hente spillere den anden vej. Svend Graversen understreger, at det er vigtigt holde et højt niveau i indkøb også. Ellers forsvinder al kvaliteten, og så sælger man ikke dyrt næste år.
– Det er jo det, som vi i år og til dels sidste år har lavet med transfers, som er markante i Midtjylland-historik. Vi har investeret i spillere fra flere forskellige niveauer og også højere niveauer, end vi normalt har gjort i FCM. Det er for eksempel en Evander, en Sory Kaba og en Junior Brumado, som er kommet ind. På den måde er vores indgående transfers også fra en højere hylde end tidligere, fordi vores salg har været så store de seneste år, siger sportschefen.
Går alt, som han også de andre i FC Midtjylland-ledelsen håber, udmønter køb af dyrere spillere sig i endnu større salg i fremtiden.
– Vi er gået efter den sportslige kvalitet, vi skal have, for at komme op på næste hylde. Derfor har vi gjort de investeringer. Vi skal se, om det også kommer til udtryk i de næste transfers. Vi har investeret i dyrere spillere, og giver det så procentvis eller profitmæssigt større overskud eller mindre? Håbet er, at det giver både større sportslig og økonomiisk overskud.
Det fremgår desuden af FC Midtjyllands seneste regnskab, at klubben Graversen har fået en hel del nye kollegaer. I sidste sæson var der 113 ansatte i klubben, mens den i de fire foregående sæsoner svingede mellem 93 og 99.
Det skal også ses i lyset af, at FC Midtjylland bruger de gode økonomiske resultater på at investere i klubben.
– Vi opgradrer på flere fronter. I det sportslige setup er der flere medarbejdere omkring holdet for at hjælpe. Trænere, dem, der skal analysere for trænere, fysioterapeuter, massører. Der har vi investeret meget det seneste halvandet år. Vi har også fået en større spillertrup, siger Svend Graversen.
FC Midtjylland er baseret på sommerens transfers ikke på vej mod et lige så stort transferoverskud som i sidste sæson, men et væsentligt plus ikke desto mindre.
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Hård kritik af FC København-stjerne
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Aldrig set før
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
