• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Ny FCM-rekord: Største overskud på køb og salg

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

FC Midtjylland tjente 130 millioner kroner på transfers i sidste sæson. Det er klubbens største af slagsen i historien. Sportschefen håber, at de penge, som klubben har brugt til at hente dyrere spillere, resulterer i endnu større salg i fremtiden.

Af Anders Dehn

FC Midtjylland har vendt det ene underskud efter det andet til nu to store overskud i streg. Det har klubben ikke mindst de mange store spillersalg at takke for.

Havde det ikke været for transfers, ville vicemestrene tværtimod lave underskud. Tag eksempelvis seneste sæson, hvor de kom ud med et overskud efter skat på 55,8 millioner, og hvor transfers alene skabte et overskud på 130 millioner.

Det er "helt klart", som sportschef Svend Graversen siger, det største overskud på transferaktiviteter i klubbens historie. Sæsonen forinden lå det på 115 millioner. Spørgsmålet er så, om sæsonen 2018/19 også samlet set var den bedste, hvad angår transfers.

- Det bliver bestemt af mange ting og nogle gange også af fremtiden. Transfer er både ud og ind, så det er næsten umuligt at sige, om det var vores bedste. Men det er helt klart vores bedste, hvis vi kun kigger på udgående transfers, siger Graversen.

Vi nævner i flæng Bubacarr Sanneh til Anderlecht, Andreas Poulsen til Borussia Mönchengladbach, Dominick Drexler til FC Köln og Mikkel Duelund til Dynamo Kiev. Dertil kommer nogle mindre salg af Simon Kroon, Alexander Munksgaard og Janus Drachmann.

Læs også:FC Midtjylland-krumtaps kontrakt udløber til sommer: Vi har ikke travlt

Så mens sportschefen allerede nu kan konkludere, at salgssiden var en stor succes, venter han med at fælde dom over dem, der kom til klubben. Det afhænge både af, hvordan de præsterer, og om de bliver solgt videre.

- Det er altid svært at sige, for man investerer jo. Det er et bet om fremtiden, hvad man kan sælge om nogle år, eller hvad man får af sportslig succes med de spillere, man investerer i.

Et stort overskud på transfers vidner dels om gode salg, men også om en kløft ned til de penge, FC Midtjylland brugte på at hente spillere den anden vej. Svend Graversen understreger, at det er vigtigt holde et højt niveau i indkøb også. Ellers forsvinder al kvaliteten, og så sælger man ikke dyrt næste år.

- Det er jo det, som vi i år og til dels sidste år har lavet med transfers, som er markante i Midtjylland-historik. Vi har investeret i spillere fra flere forskellige niveauer og også højere niveauer, end vi normalt har gjort i FCM. Det er for eksempel en Evander, en Sory Kaba og en Junior Brumado, som er kommet ind. På den måde er vores indgående transfers også fra en højere hylde end tidligere, fordi vores salg har været så store de seneste år, siger sportschefen.

Går alt, som han også de andre i FC Midtjylland-ledelsen håber, udmønter køb af dyrere spillere sig i endnu større salg i fremtiden.

Læs også:Stor profil nærmer sig ny kontrakt med FCM: Begge parter har et håb

- Vi er gået efter den sportslige kvalitet, vi skal have, for at komme op på næste hylde. Derfor har vi gjort de investeringer. Vi skal se, om det også kommer til udtryk i de næste transfers. Vi har investeret i dyrere spillere, og giver det så procentvis eller profitmæssigt større overskud eller mindre? Håbet er, at det giver både større sportslig og økonomiisk overskud.

Det fremgår desuden af FC Midtjyllands seneste regnskab, at klubben Graversen har fået en hel del nye kollegaer. I sidste sæson var der 113 ansatte i klubben, mens den i de fire foregående sæsoner svingede mellem 93 og 99. 

Det skal også ses i lyset af, at FC Midtjylland bruger de gode økonomiske resultater på at investere i klubben.

- Vi opgradrer på flere fronter. I det sportslige setup er der flere medarbejdere omkring holdet for at hjælpe. Trænere, dem, der skal analysere for trænere, fysioterapeuter, massører. Der har vi investeret meget det seneste halvandet år. Vi har også fået en større spillertrup, siger Svend Graversen.

FC Midtjylland er baseret på sommerens transfers ikke på vej mod et lige så stort transferoverskud som i sidste sæson, men et væsentligt plus ikke desto mindre.

Læs også:FCM-sportschef om manglende angribermål: Han har lang snor

Læs også:FCM-sportschef: Vi kigger på andre muligheder end Priske

Læs også:FC Midtjylland forsvarer de mange udlejninger: Modellen virker