Han havde i SønderjyskE og Superligaen vist masser af prøver på sine kvaliteter, men da Philip Zinckernagel mistede en plads i startopstillingen under Claus Nørgaard, tog han en beslutning.
En beslutning om at bevæge sig uden for de danske grænser – dels fordi SønderjyskE helst ikke ville sælge til en anden dansk klub, dels fordi den offensive spiller havde behov for at spille fast.
Løsningen blev FK Bodø/Glimt.
Siden skiftet har Zinckernagel, der spiller på kanten eller som 10’er, været fast mand for klubben, og han har scoret seks gange og gjort det godt for en klub, der med tre kampe igen af sæsonen kæmper for at undgå nedrykning.
– Det har på mange punkter været et flot skifte for mig. Jeg var røget lidt ud af holdet med Claus Nørgaard som træner (i SønderjyskE, red.), fordi der var blevet lavet om op formationen, så jeg følte, det var tid til at komme videre. Og jeg fik den her mulighed. Vi spiller lidt mere offensiv fodbold og fremadrettet, så på det punkt har det været et fint skifte for mig. Jeg har stort set spillet alle minutter, og jeg kan godt lide den norske liga. Den er mindre taktisk og mere offensiv end den danske. Måske fordi der spilles mange kampe på kunstgræs, fortæller Philip Zinckernagel til tipsbladet.dk.
I det hele taget har det for offensivspilleren været et godt skifte til en god og interessant liga.
– Folk virker lidt mere fodboldglade her – det er, som om spillet vækker mere glæde. Det minder på mange punkter om Superligaen, men i dansk fodbold spilles der mere taktisk og defensivt og for at holde nullet, hvor det her i Norge er lidt mere frem og tilbage. Det er faktisk den største forskel, siger Philip Zinckernagel.
Den 23-årige dansker ligger sammen med sin klub nummer 12 i rækken med 29 point. Der resterer tre kampe, og klubben er blot to point foran Lillestrøm, der ligger på en playoffplads om nedrykning. Samtidig er Stabæk, der er under stregen, bare fire point efter. Så danskerens klub er presset – specielt fordi Lillestrøm er modstanderen mandag aften.
Det opgør bliver dog uden Philip Zinckernagel, der er i karantæne, så han må fra sidelinjen håbe på, at holdet kan klare den svære udekamp og få noget med fra opgøret, så Bodø/Glimt også er at finde i Eliteserien den kommende sæson.
– Når man ikke selv spiller, er der næsten flere nerver på. Det er tæt og meget spændende, men sådan er det for en del hold. Det er ikke kun os, der har det svært. Der er tre hold, der ligger på 29 point, og så er der to hold under. Så der er fem klubber med meget på spil. Men det kan man ikke tænke så meget over – man skal fokusere på sit eget, siger Philip Zinckernagel.
Personligt vil danskeren gerne blive i klubben, hvis klubben bliver i Eliteserien.
– Vi spiller offensiv fodbold, og det kan jeg godt lide, og jeg er glad for at være her. Så jeg har intet imod at blive. Men det er klart, at hvis der kommer noget andet, så må jeg se på det, siger han.
Bodø ligger et godt stykke oppe i Norge, så det er langt væk fra Danmark, men den 23-årige tidligere SønderjyskE-, FC Helsingør- og HB Køge-spiller sørger for jævnligt enten at få besøge eller selv besøge familien og kæresten.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
Medie: Betaler 11 millioner kroner
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
LIVE: FCK taber i Barcelona
AVIS
Ingen kontakt med AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
Engelsk dominans i toppen af Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Færdig i dansk klub
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
FCK færdige i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
HELT VILDT
