Tidligere Superliga-spiller har succes i Norge: Det har været et flot skifte

Danske Philip Zinckernagel har succes i Norge, hvor han er fast mand for Bodø/Glimt og scorer mål. Skiftet har været alt, hvad han kunne håbe på.



Han havde i SønderjyskE og Superligaen vist masser af prøver på sine kvaliteter, men da Philip Zinckernagel mistede en plads i startopstillingen under Claus Nørgaard, tog han en beslutning.

En beslutning om at bevæge sig uden for de danske grænser – dels fordi SønderjyskE helst ikke ville sælge til en anden dansk klub, dels fordi den offensive spiller havde behov for at spille fast.

Løsningen blev FK Bodø/Glimt.

Siden skiftet har Zinckernagel, der spiller på kanten eller som 10’er, været fast mand for klubben, og han har scoret seks gange og gjort det godt for en klub, der med tre kampe igen af sæsonen kæmper for at undgå nedrykning.

– Det har på mange punkter været et flot skifte for mig. Jeg var røget lidt ud af holdet med Claus Nørgaard som træner (i SønderjyskE, red.), fordi der var blevet lavet om op formationen, så jeg følte, det var tid til at komme videre. Og jeg fik den her mulighed. Vi spiller lidt mere offensiv fodbold og fremadrettet, så på det punkt har det været et fint skifte for mig. Jeg har stort set spillet alle minutter, og jeg kan godt lide den norske liga. Den er mindre taktisk og mere offensiv end den danske. Måske fordi der spilles mange kampe på kunstgræs, fortæller Philip Zinckernagel til tipsbladet.dk.

I det hele taget har det for offensivspilleren været et godt skifte til en god og interessant liga.

– Folk virker lidt mere fodboldglade her – det er, som om spillet vækker mere glæde. Det minder på mange punkter om Superligaen, men i dansk fodbold spilles der mere taktisk og defensivt og for at holde nullet, hvor det her i Norge er lidt mere frem og tilbage. Det er faktisk den største forskel, siger Philip Zinckernagel.

Den 23-årige dansker ligger sammen med sin klub nummer 12 i rækken med 29 point. Der resterer tre kampe, og klubben er blot to point foran Lillestrøm, der ligger på en playoffplads om nedrykning. Samtidig er Stabæk, der er under stregen, bare fire point efter. Så danskerens klub er presset – specielt fordi Lillestrøm er modstanderen mandag aften.

Det opgør bliver dog uden Philip Zinckernagel, der er i karantæne, så han må fra sidelinjen håbe på, at holdet kan klare den svære udekamp og få noget med fra opgøret, så Bodø/Glimt også er at finde i Eliteserien den kommende sæson.

– Når man ikke selv spiller, er der næsten flere nerver på. Det er tæt og meget spændende, men sådan er det for en del hold. Det er ikke kun os, der har det svært. Der er tre hold, der ligger på 29 point, og så er der to hold under. Så der er fem klubber med meget på spil. Men det kan man ikke tænke så meget over – man skal fokusere på sit eget, siger Philip Zinckernagel.

Personligt vil danskeren gerne blive i klubben, hvis klubben bliver i Eliteserien.

– Vi spiller offensiv fodbold, og det kan jeg godt lide, og jeg er glad for at være her. Så jeg har intet imod at blive. Men det er klart, at hvis der kommer noget andet, så må jeg se på det, siger han.

Bodø ligger et godt stykke oppe i Norge, så det er langt væk fra Danmark, men den 23-årige tidligere SønderjyskE-, FC Helsingør- og HB Køge-spiller sørger for jævnligt enten at få besøge eller selv besøge familien og kæresten.



Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Her kan du se Skotland mod Danmark

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til VM

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

‘Køb ikke Franculino Djú’

Steve Coopers højre hånd afviser

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer svarer på Tøftings kritik

– Det er så ringe, begge dele!

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM