Han havde i SønderjyskE og Superligaen vist masser af prøver på sine kvaliteter, men da Philip Zinckernagel mistede en plads i startopstillingen under Claus Nørgaard, tog han en beslutning.
En beslutning om at bevæge sig uden for de danske grænser – dels fordi SønderjyskE helst ikke ville sælge til en anden dansk klub, dels fordi den offensive spiller havde behov for at spille fast.
Løsningen blev FK Bodø/Glimt.
Siden skiftet har Zinckernagel, der spiller på kanten eller som 10’er, været fast mand for klubben, og han har scoret seks gange og gjort det godt for en klub, der med tre kampe igen af sæsonen kæmper for at undgå nedrykning.
– Det har på mange punkter været et flot skifte for mig. Jeg var røget lidt ud af holdet med Claus Nørgaard som træner (i SønderjyskE, red.), fordi der var blevet lavet om op formationen, så jeg følte, det var tid til at komme videre. Og jeg fik den her mulighed. Vi spiller lidt mere offensiv fodbold og fremadrettet, så på det punkt har det været et fint skifte for mig. Jeg har stort set spillet alle minutter, og jeg kan godt lide den norske liga. Den er mindre taktisk og mere offensiv end den danske. Måske fordi der spilles mange kampe på kunstgræs, fortæller Philip Zinckernagel til tipsbladet.dk.
I det hele taget har det for offensivspilleren været et godt skifte til en god og interessant liga.
– Folk virker lidt mere fodboldglade her – det er, som om spillet vækker mere glæde. Det minder på mange punkter om Superligaen, men i dansk fodbold spilles der mere taktisk og defensivt og for at holde nullet, hvor det her i Norge er lidt mere frem og tilbage. Det er faktisk den største forskel, siger Philip Zinckernagel.
Den 23-årige dansker ligger sammen med sin klub nummer 12 i rækken med 29 point. Der resterer tre kampe, og klubben er blot to point foran Lillestrøm, der ligger på en playoffplads om nedrykning. Samtidig er Stabæk, der er under stregen, bare fire point efter. Så danskerens klub er presset – specielt fordi Lillestrøm er modstanderen mandag aften.
Det opgør bliver dog uden Philip Zinckernagel, der er i karantæne, så han må fra sidelinjen håbe på, at holdet kan klare den svære udekamp og få noget med fra opgøret, så Bodø/Glimt også er at finde i Eliteserien den kommende sæson.
– Når man ikke selv spiller, er der næsten flere nerver på. Det er tæt og meget spændende, men sådan er det for en del hold. Det er ikke kun os, der har det svært. Der er tre hold, der ligger på 29 point, og så er der to hold under. Så der er fem klubber med meget på spil. Men det kan man ikke tænke så meget over – man skal fokusere på sit eget, siger Philip Zinckernagel.
Personligt vil danskeren gerne blive i klubben, hvis klubben bliver i Eliteserien.
– Vi spiller offensiv fodbold, og det kan jeg godt lide, og jeg er glad for at være her. Så jeg har intet imod at blive. Men det er klart, at hvis der kommer noget andet, så må jeg se på det, siger han.
Bodø ligger et godt stykke oppe i Norge, så det er langt væk fra Danmark, men den 23-årige tidligere SønderjyskE-, FC Helsingør- og HB Køge-spiller sørger for jævnligt enten at få besøge eller selv besøge familien og kæresten.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Messi rammer gyldent tal
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
Jubler over ny Brøndby-chef
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Benhård Brian Riemer-melding
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
