Tilbage efter hjerteoperation: Der er få som ham

Anders Christiansen har siddet ude, efter at han i maj sidste år fik indopereret en pacemaker.



Den danske fodboldspiller Anders Christiansen er for alvor tilbage i vigør.

Otte måneder efter at han fik et ildebefindende under en træning i sin klub, Malmö FF, fik han torsdag kampcomeback i den lyseblå trøje.

Det skete i en testkamp mod Silkeborg IF, og den 33-årige anfører og midtbanegeneral leverede sågar en assist i svenskernes sejr på 2-0.

Efter den uhyggelige oplevelse i maj sidste år blev det besluttet, at Anders Christiansen skulle have en pacemaker opereret ind, og ligesom Christian Eriksen har han altså nu formået at gøre comeback på fodboldbanen.

– Det er fantastisk at have ham tilbage. Jeg er så glad. Det føles som at få et familiemedlem tilbage igen, siger holdkammeraten Stefano Vecchia, der nød godt af oplægget fra Anders Christiansen, ifølge Fotbollskanalen.

Cheftræner Henrik Rydström havde ikke ligefrem skiltet med, at Anders Christiansen skulle få comeback torsdag. Men tegnene på træningsbanen har været gode.

– Vi har set til træning, at det er der, men vi vidste ikke, om det ville være der i kampe. Jeg tror, at han følte, at det, han lavede, var meget naturligt. Man bliver bare glad. Det er vidunderligt at se, siger Rydström, som er begejstret over det, som Anders Christiansen bidrager med.

– Der er mange ting. Han har en forbandet aura. Sådan en åbenlys offensiv leder er der få hold i Sverige, der har på den måde, siger Henrik Rydström.

Anders Christiansen fik en halv time på banen i torsdagens dyst mod Silkeborg, og da han blev skiftet ud, blev han tiljublet af Malmös fans.

Han har gennem årene udviklet sig til at være lidt af et klubikon i den sydsvenske klub, hvor han har været ad to omgange.

Han har spillet 234 kampe i Malmö og vundet fem svenske mesterskaber. Midtbanemanden kan prale af fem landskampe for Danmark.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Oddset styrtdykker

Spår stor transferaktivitet i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!