Tilbage efter hjerteoperation: Der er få som ham

Anders Christiansen har siddet ude, efter at han i maj sidste år fik indopereret en pacemaker.



Den danske fodboldspiller Anders Christiansen er for alvor tilbage i vigør.

Otte måneder efter at han fik et ildebefindende under en træning i sin klub, Malmö FF, fik han torsdag kampcomeback i den lyseblå trøje.

Det skete i en testkamp mod Silkeborg IF, og den 33-årige anfører og midtbanegeneral leverede sågar en assist i svenskernes sejr på 2-0.

Efter den uhyggelige oplevelse i maj sidste år blev det besluttet, at Anders Christiansen skulle have en pacemaker opereret ind, og ligesom Christian Eriksen har han altså nu formået at gøre comeback på fodboldbanen.

– Det er fantastisk at have ham tilbage. Jeg er så glad. Det føles som at få et familiemedlem tilbage igen, siger holdkammeraten Stefano Vecchia, der nød godt af oplægget fra Anders Christiansen, ifølge Fotbollskanalen.

Cheftræner Henrik Rydström havde ikke ligefrem skiltet med, at Anders Christiansen skulle få comeback torsdag. Men tegnene på træningsbanen har været gode.

– Vi har set til træning, at det er der, men vi vidste ikke, om det ville være der i kampe. Jeg tror, at han følte, at det, han lavede, var meget naturligt. Man bliver bare glad. Det er vidunderligt at se, siger Rydström, som er begejstret over det, som Anders Christiansen bidrager med.

– Der er mange ting. Han har en forbandet aura. Sådan en åbenlys offensiv leder er der få hold i Sverige, der har på den måde, siger Henrik Rydström.

Anders Christiansen fik en halv time på banen i torsdagens dyst mod Silkeborg, og da han blev skiftet ud, blev han tiljublet af Malmös fans.

Han har gennem årene udviklet sig til at være lidt af et klubikon i den sydsvenske klub, hvor han har været ad to omgange.

Han har spillet 234 kampe i Malmö og vundet fem svenske mesterskaber. Midtbanemanden kan prale af fem landskampe for Danmark.

/ritzau/






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Manchester United afbryder forhandlingerne

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Liverpool præsenterer succestræner

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kasper Hjulmand fyret

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret