Den danske fodboldspiller Anders Christiansen er for alvor tilbage i vigør.
Otte måneder efter at han fik et ildebefindende under en træning i sin klub, Malmö FF, fik han torsdag kampcomeback i den lyseblå trøje.
Det skete i en testkamp mod Silkeborg IF, og den 33-årige anfører og midtbanegeneral leverede sågar en assist i svenskernes sejr på 2-0.
Efter den uhyggelige oplevelse i maj sidste år blev det besluttet, at Anders Christiansen skulle have en pacemaker opereret ind, og ligesom Christian Eriksen har han altså nu formået at gøre comeback på fodboldbanen.
– Det er fantastisk at have ham tilbage. Jeg er så glad. Det føles som at få et familiemedlem tilbage igen, siger holdkammeraten Stefano Vecchia, der nød godt af oplægget fra Anders Christiansen, ifølge Fotbollskanalen.
Cheftræner Henrik Rydström havde ikke ligefrem skiltet med, at Anders Christiansen skulle få comeback torsdag. Men tegnene på træningsbanen har været gode.
– Vi har set til træning, at det er der, men vi vidste ikke, om det ville være der i kampe. Jeg tror, at han følte, at det, han lavede, var meget naturligt. Man bliver bare glad. Det er vidunderligt at se, siger Rydström, som er begejstret over det, som Anders Christiansen bidrager med.
– Der er mange ting. Han har en forbandet aura. Sådan en åbenlys offensiv leder er der få hold i Sverige, der har på den måde, siger Henrik Rydström.
Anders Christiansen fik en halv time på banen i torsdagens dyst mod Silkeborg, og da han blev skiftet ud, blev han tiljublet af Malmös fans.
Han har gennem årene udviklet sig til at være lidt af et klubikon i den sydsvenske klub, hvor han har været ad to omgange.
Han har spillet 234 kampe i Malmö og vundet fem svenske mesterskaber. Midtbanemanden kan prale af fem landskampe for Danmark.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE