Den danske fodboldspiller Anders Christiansen er for alvor tilbage i vigør.
Otte måneder efter at han fik et ildebefindende under en træning i sin klub, Malmö FF, fik han torsdag kampcomeback i den lyseblå trøje.
Det skete i en testkamp mod Silkeborg IF, og den 33-årige anfører og midtbanegeneral leverede sågar en assist i svenskernes sejr på 2-0.
Efter den uhyggelige oplevelse i maj sidste år blev det besluttet, at Anders Christiansen skulle have en pacemaker opereret ind, og ligesom Christian Eriksen har han altså nu formået at gøre comeback på fodboldbanen.
– Det er fantastisk at have ham tilbage. Jeg er så glad. Det føles som at få et familiemedlem tilbage igen, siger holdkammeraten Stefano Vecchia, der nød godt af oplægget fra Anders Christiansen, ifølge Fotbollskanalen.
Cheftræner Henrik Rydström havde ikke ligefrem skiltet med, at Anders Christiansen skulle få comeback torsdag. Men tegnene på træningsbanen har været gode.
– Vi har set til træning, at det er der, men vi vidste ikke, om det ville være der i kampe. Jeg tror, at han følte, at det, han lavede, var meget naturligt. Man bliver bare glad. Det er vidunderligt at se, siger Rydström, som er begejstret over det, som Anders Christiansen bidrager med.
– Der er mange ting. Han har en forbandet aura. Sådan en åbenlys offensiv leder er der få hold i Sverige, der har på den måde, siger Henrik Rydström.
Anders Christiansen fik en halv time på banen i torsdagens dyst mod Silkeborg, og da han blev skiftet ud, blev han tiljublet af Malmös fans.
Han har gennem årene udviklet sig til at være lidt af et klubikon i den sydsvenske klub, hvor han har været ad to omgange.
Han har spillet 234 kampe i Malmö og vundet fem svenske mesterskaber. Midtbanemanden kan prale af fem landskampe for Danmark.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
INTERVIEW FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
EKSKLUSIVT