Tilbage efter hjerteoperation: Der er få som ham

Anders Christiansen har siddet ude, efter at han i maj sidste år fik indopereret en pacemaker.



Den danske fodboldspiller Anders Christiansen er for alvor tilbage i vigør.

Otte måneder efter at han fik et ildebefindende under en træning i sin klub, Malmö FF, fik han torsdag kampcomeback i den lyseblå trøje.

Det skete i en testkamp mod Silkeborg IF, og den 33-årige anfører og midtbanegeneral leverede sågar en assist i svenskernes sejr på 2-0.

Efter den uhyggelige oplevelse i maj sidste år blev det besluttet, at Anders Christiansen skulle have en pacemaker opereret ind, og ligesom Christian Eriksen har han altså nu formået at gøre comeback på fodboldbanen.

– Det er fantastisk at have ham tilbage. Jeg er så glad. Det føles som at få et familiemedlem tilbage igen, siger holdkammeraten Stefano Vecchia, der nød godt af oplægget fra Anders Christiansen, ifølge Fotbollskanalen.

Cheftræner Henrik Rydström havde ikke ligefrem skiltet med, at Anders Christiansen skulle få comeback torsdag. Men tegnene på træningsbanen har været gode.

– Vi har set til træning, at det er der, men vi vidste ikke, om det ville være der i kampe. Jeg tror, at han følte, at det, han lavede, var meget naturligt. Man bliver bare glad. Det er vidunderligt at se, siger Rydström, som er begejstret over det, som Anders Christiansen bidrager med.

– Der er mange ting. Han har en forbandet aura. Sådan en åbenlys offensiv leder er der få hold i Sverige, der har på den måde, siger Henrik Rydström.

Anders Christiansen fik en halv time på banen i torsdagens dyst mod Silkeborg, og da han blev skiftet ud, blev han tiljublet af Malmös fans.

Han har gennem årene udviklet sig til at være lidt af et klubikon i den sydsvenske klub, hvor han har været ad to omgange.

Han har spillet 234 kampe i Malmö og vundet fem svenske mesterskaber. Midtbanemanden kan prale af fem landskampe for Danmark.

/ritzau/





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

De er enige med Mathias Jensen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar