Tilbage efter hjerteoperation: Der er få som ham

Anders Christiansen har siddet ude, efter at han i maj sidste år fik indopereret en pacemaker.



Den danske fodboldspiller Anders Christiansen er for alvor tilbage i vigør.

Otte måneder efter at han fik et ildebefindende under en træning i sin klub, Malmö FF, fik han torsdag kampcomeback i den lyseblå trøje.

Det skete i en testkamp mod Silkeborg IF, og den 33-årige anfører og midtbanegeneral leverede sågar en assist i svenskernes sejr på 2-0.

Efter den uhyggelige oplevelse i maj sidste år blev det besluttet, at Anders Christiansen skulle have en pacemaker opereret ind, og ligesom Christian Eriksen har han altså nu formået at gøre comeback på fodboldbanen.

– Det er fantastisk at have ham tilbage. Jeg er så glad. Det føles som at få et familiemedlem tilbage igen, siger holdkammeraten Stefano Vecchia, der nød godt af oplægget fra Anders Christiansen, ifølge Fotbollskanalen.

Cheftræner Henrik Rydström havde ikke ligefrem skiltet med, at Anders Christiansen skulle få comeback torsdag. Men tegnene på træningsbanen har været gode.

– Vi har set til træning, at det er der, men vi vidste ikke, om det ville være der i kampe. Jeg tror, at han følte, at det, han lavede, var meget naturligt. Man bliver bare glad. Det er vidunderligt at se, siger Rydström, som er begejstret over det, som Anders Christiansen bidrager med.

– Der er mange ting. Han har en forbandet aura. Sådan en åbenlys offensiv leder er der få hold i Sverige, der har på den måde, siger Henrik Rydström.

Anders Christiansen fik en halv time på banen i torsdagens dyst mod Silkeborg, og da han blev skiftet ud, blev han tiljublet af Malmös fans.

Han har gennem årene udviklet sig til at være lidt af et klubikon i den sydsvenske klub, hvor han har været ad to omgange.

Han har spillet 234 kampe i Malmö og vundet fem svenske mesterskaber. Midtbanemanden kan prale af fem landskampe for Danmark.

/ritzau/





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Nerver kan betyde gult til ung Gunners-spanier

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Hold nu kæft, hvor er han god!

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Så er det officielt

Arsenal – Burnley

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Transferbombe i Real Madrid?

– Niels Frederiksen er en legende!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?