Viktor Fischer blev mod transfervinduets afslutning i januar udlejet fra Royal Antwerp til AIK i Sverige, men lykken braste hurtigt, da danskeren aldrig kunne finde sin form og gentagne gange blev sat tilbage af skader.
Men i det knap halve år Viktor Fischer var udlejet til AIK, havde han fået de bredeste rammer til at finde sit topniveau. Den tidligere FC København-stjerne havde fået lov til at træne, når han ville, men det gik ikke, da norske Thomas Berntsen blev ansat i maj.
– Han forstod godt, at jeg ikke kunne acceptere det. Det fortalte han mig. Det var helt fair, og så fortalte han mig også, at han havde tænkt sig at stoppe med at spille fodbold. Det havde vi en fin dialog omkring, siger sportsdirektøren til Nettavisen.
Få uger efter ansættelsen af Thomas Berntsen fortalte både AIK og Royal Antwerp, at lejeaftalen mellem parterne blev ophævet, og Viktor Fischer ville indstille sin karriere i en alder af 29 år.
Siden har der været stille omkring den tidligere danske landsholdsspiller, der ikke endnu har sat ord på karrierestoppet. Kort efter skiftet til AIK fortalte han dog om skiftet til Tipsbladet, i hvad der blev hans sidste interview med danske medier inden karrierestoppet.
– Jeg spillede jo ikke, så det var helt oplagt at komme videre til noget andet. AIK ville rigtig gerne have mig på en lejeaftale frem til årsskiftet. Så det var ret fordelagtigt for mig lige nu at komme i gang med at spille noget fodbold igen hos dem, lød det tilbage i februar.
Opholdet i AIK startede også godt for den blonde offensivspiller, der startede tre ud af fire kampe og leverede to scoringer i den svenske pokalturnering i februar og marts.
De fire kampe tog dog hårdt på Viktor Fischers fysik, der inden lejeaftalen blev indgået, nærmest ikke havde spillet fodbold i Royal Antwerp i løbet af efteråret. Samtidig fandt hverken han selv eller AIK rytmen i Allsvenskan.
Skader hæmmede Viktor Fischer, der nu har nydt pensionen i omkring fire måneder. Han er fortsat kun 29 år gammel, så der gemmer sig fortsat mange fodboldår i ham, hvis nu han ønsker at snøre støvlerne på ny.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Superliga-ekspert i svime over FCK
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Moukoko vækker opsigt i udlandet
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
