Ville ikke acceptere Viktor Fischers særaftale

AIK’s norske sportschef Thomas Berntsen ville ikke acceptere, at Viktor Fischer trænede, når han ville.



Viktor Fischer blev mod transfervinduets afslutning i januar udlejet fra Royal Antwerp til AIK i Sverige, men lykken braste hurtigt, da danskeren aldrig kunne finde sin form og gentagne gange blev sat tilbage af skader.

Men i det knap halve år Viktor Fischer var udlejet til AIK, havde han fået de bredeste rammer til at finde sit topniveau. Den tidligere FC København-stjerne havde fået lov til at træne, når han ville, men det gik ikke, da norske Thomas Berntsen blev ansat i maj.

– Han forstod godt, at jeg ikke kunne acceptere det. Det fortalte han mig. Det var helt fair, og så fortalte han mig også, at han havde tænkt sig at stoppe med at spille fodbold. Det havde vi en fin dialog omkring, siger sportsdirektøren til Nettavisen.

Få uger efter ansættelsen af Thomas Berntsen fortalte både AIK og Royal Antwerp, at lejeaftalen mellem parterne blev ophævet, og Viktor Fischer ville indstille sin karriere i en alder af 29 år.

Siden har der været stille omkring den tidligere danske landsholdsspiller, der ikke endnu har sat ord på karrierestoppet. Kort efter skiftet til AIK fortalte han dog om skiftet til Tipsbladet, i hvad der blev hans sidste interview med danske medier inden karrierestoppet.

– Jeg spillede jo ikke, så det var helt oplagt at komme videre til noget andet. AIK ville rigtig gerne have mig på en lejeaftale frem til årsskiftet. Så det var ret fordelagtigt for mig lige nu at komme i gang med at spille noget fodbold igen hos dem, lød det tilbage i februar.

Opholdet i AIK startede også godt for den blonde offensivspiller, der startede tre ud af fire kampe og leverede to scoringer i den svenske pokalturnering i februar og marts.

De fire kampe tog dog hårdt på Viktor Fischers fysik, der inden lejeaftalen blev indgået, nærmest ikke havde spillet fodbold i Royal Antwerp i løbet af efteråret. Samtidig fandt hverken han selv eller AIK rytmen i Allsvenskan.

Skader hæmmede Viktor Fischer, der nu har nydt pensionen i omkring fire måneder. Han er fortsat kun 29 år gammel, så der gemmer sig fortsat mange fodboldår i ham, hvis nu han ønsker at snøre støvlerne på ny.





LIVE

TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

OB – Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er den nye Superliga-juvel!

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview