Ville ikke acceptere Viktor Fischers særaftale

AIK’s norske sportschef Thomas Berntsen ville ikke acceptere, at Viktor Fischer trænede, når han ville.



Viktor Fischer blev mod transfervinduets afslutning i januar udlejet fra Royal Antwerp til AIK i Sverige, men lykken braste hurtigt, da danskeren aldrig kunne finde sin form og gentagne gange blev sat tilbage af skader.

Men i det knap halve år Viktor Fischer var udlejet til AIK, havde han fået de bredeste rammer til at finde sit topniveau. Den tidligere FC København-stjerne havde fået lov til at træne, når han ville, men det gik ikke, da norske Thomas Berntsen blev ansat i maj.

– Han forstod godt, at jeg ikke kunne acceptere det. Det fortalte han mig. Det var helt fair, og så fortalte han mig også, at han havde tænkt sig at stoppe med at spille fodbold. Det havde vi en fin dialog omkring, siger sportsdirektøren til Nettavisen.

Få uger efter ansættelsen af Thomas Berntsen fortalte både AIK og Royal Antwerp, at lejeaftalen mellem parterne blev ophævet, og Viktor Fischer ville indstille sin karriere i en alder af 29 år.

Siden har der været stille omkring den tidligere danske landsholdsspiller, der ikke endnu har sat ord på karrierestoppet. Kort efter skiftet til AIK fortalte han dog om skiftet til Tipsbladet, i hvad der blev hans sidste interview med danske medier inden karrierestoppet.

– Jeg spillede jo ikke, så det var helt oplagt at komme videre til noget andet. AIK ville rigtig gerne have mig på en lejeaftale frem til årsskiftet. Så det var ret fordelagtigt for mig lige nu at komme i gang med at spille noget fodbold igen hos dem, lød det tilbage i februar.

Opholdet i AIK startede også godt for den blonde offensivspiller, der startede tre ud af fire kampe og leverede to scoringer i den svenske pokalturnering i februar og marts.

De fire kampe tog dog hårdt på Viktor Fischers fysik, der inden lejeaftalen blev indgået, nærmest ikke havde spillet fodbold i Royal Antwerp i løbet af efteråret. Samtidig fandt hverken han selv eller AIK rytmen i Allsvenskan.

Skader hæmmede Viktor Fischer, der nu har nydt pensionen i omkring fire måneder. Han er fortsat kun 29 år gammel, så der gemmer sig fortsat mange fodboldår i ham, hvis nu han ønsker at snøre støvlerne på ny.





Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland


Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Ny kæmpeklub er interesseret

Åge Hareide er alvorligt syg

Pione Sisto på vej væk?

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Vanvid! Vinder 9-1

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Peter Christiansen har fundet afløseren

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Vanvittige scener i Parken!

Vanvittigt VM-drama

Stor mundfuld for lille Malta

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Udenlandske medier i chok over Danmark

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Danske tenniskvinder rykker ned

Målfattigt i Moldova