Ville ikke acceptere Viktor Fischers særaftale

AIK’s norske sportschef Thomas Berntsen ville ikke acceptere, at Viktor Fischer trænede, når han ville.



Viktor Fischer blev mod transfervinduets afslutning i januar udlejet fra Royal Antwerp til AIK i Sverige, men lykken braste hurtigt, da danskeren aldrig kunne finde sin form og gentagne gange blev sat tilbage af skader.

Men i det knap halve år Viktor Fischer var udlejet til AIK, havde han fået de bredeste rammer til at finde sit topniveau. Den tidligere FC København-stjerne havde fået lov til at træne, når han ville, men det gik ikke, da norske Thomas Berntsen blev ansat i maj.

– Han forstod godt, at jeg ikke kunne acceptere det. Det fortalte han mig. Det var helt fair, og så fortalte han mig også, at han havde tænkt sig at stoppe med at spille fodbold. Det havde vi en fin dialog omkring, siger sportsdirektøren til Nettavisen.

Få uger efter ansættelsen af Thomas Berntsen fortalte både AIK og Royal Antwerp, at lejeaftalen mellem parterne blev ophævet, og Viktor Fischer ville indstille sin karriere i en alder af 29 år.

Siden har der været stille omkring den tidligere danske landsholdsspiller, der ikke endnu har sat ord på karrierestoppet. Kort efter skiftet til AIK fortalte han dog om skiftet til Tipsbladet, i hvad der blev hans sidste interview med danske medier inden karrierestoppet.

– Jeg spillede jo ikke, så det var helt oplagt at komme videre til noget andet. AIK ville rigtig gerne have mig på en lejeaftale frem til årsskiftet. Så det var ret fordelagtigt for mig lige nu at komme i gang med at spille noget fodbold igen hos dem, lød det tilbage i februar.

Opholdet i AIK startede også godt for den blonde offensivspiller, der startede tre ud af fire kampe og leverede to scoringer i den svenske pokalturnering i februar og marts.

De fire kampe tog dog hårdt på Viktor Fischers fysik, der inden lejeaftalen blev indgået, nærmest ikke havde spillet fodbold i Royal Antwerp i løbet af efteråret. Samtidig fandt hverken han selv eller AIK rytmen i Allsvenskan.

Skader hæmmede Viktor Fischer, der nu har nydt pensionen i omkring fire måneder. Han er fortsat kun 29 år gammel, så der gemmer sig fortsat mange fodboldår i ham, hvis nu han ønsker at snøre støvlerne på ny.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jubler over store FC København-nyheder

Her kan du se AGF mod Sabah FK

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

OB vil have tidligere Superliga-profil

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Revser Alexander Zorniger

En sort plet på hans eftermæle

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Henter Mads Junker

FCM-transfer i fare