Ville ikke acceptere Viktor Fischers særaftale

AIK’s norske sportschef Thomas Berntsen ville ikke acceptere, at Viktor Fischer trænede, når han ville.



Viktor Fischer blev mod transfervinduets afslutning i januar udlejet fra Royal Antwerp til AIK i Sverige, men lykken braste hurtigt, da danskeren aldrig kunne finde sin form og gentagne gange blev sat tilbage af skader.

Men i det knap halve år Viktor Fischer var udlejet til AIK, havde han fået de bredeste rammer til at finde sit topniveau. Den tidligere FC København-stjerne havde fået lov til at træne, når han ville, men det gik ikke, da norske Thomas Berntsen blev ansat i maj.

– Han forstod godt, at jeg ikke kunne acceptere det. Det fortalte han mig. Det var helt fair, og så fortalte han mig også, at han havde tænkt sig at stoppe med at spille fodbold. Det havde vi en fin dialog omkring, siger sportsdirektøren til Nettavisen.

Få uger efter ansættelsen af Thomas Berntsen fortalte både AIK og Royal Antwerp, at lejeaftalen mellem parterne blev ophævet, og Viktor Fischer ville indstille sin karriere i en alder af 29 år.

Siden har der været stille omkring den tidligere danske landsholdsspiller, der ikke endnu har sat ord på karrierestoppet. Kort efter skiftet til AIK fortalte han dog om skiftet til Tipsbladet, i hvad der blev hans sidste interview med danske medier inden karrierestoppet.

– Jeg spillede jo ikke, så det var helt oplagt at komme videre til noget andet. AIK ville rigtig gerne have mig på en lejeaftale frem til årsskiftet. Så det var ret fordelagtigt for mig lige nu at komme i gang med at spille noget fodbold igen hos dem, lød det tilbage i februar.

Opholdet i AIK startede også godt for den blonde offensivspiller, der startede tre ud af fire kampe og leverede to scoringer i den svenske pokalturnering i februar og marts.

De fire kampe tog dog hårdt på Viktor Fischers fysik, der inden lejeaftalen blev indgået, nærmest ikke havde spillet fodbold i Royal Antwerp i løbet af efteråret. Samtidig fandt hverken han selv eller AIK rytmen i Allsvenskan.

Skader hæmmede Viktor Fischer, der nu har nydt pensionen i omkring fire måneder. Han er fortsat kun 29 år gammel, så der gemmer sig fortsat mange fodboldår i ham, hvis nu han ønsker at snøre støvlerne på ny.





LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Trump: Iran bør blive væk fra VM

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Her er FCM’s trup til Europa League-brag



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM