Ville ikke acceptere Viktor Fischers særaftale

AIK’s norske sportschef Thomas Berntsen ville ikke acceptere, at Viktor Fischer trænede, når han ville.



Viktor Fischer blev mod transfervinduets afslutning i januar udlejet fra Royal Antwerp til AIK i Sverige, men lykken braste hurtigt, da danskeren aldrig kunne finde sin form og gentagne gange blev sat tilbage af skader.

Men i det knap halve år Viktor Fischer var udlejet til AIK, havde han fået de bredeste rammer til at finde sit topniveau. Den tidligere FC København-stjerne havde fået lov til at træne, når han ville, men det gik ikke, da norske Thomas Berntsen blev ansat i maj.

– Han forstod godt, at jeg ikke kunne acceptere det. Det fortalte han mig. Det var helt fair, og så fortalte han mig også, at han havde tænkt sig at stoppe med at spille fodbold. Det havde vi en fin dialog omkring, siger sportsdirektøren til Nettavisen.

Få uger efter ansættelsen af Thomas Berntsen fortalte både AIK og Royal Antwerp, at lejeaftalen mellem parterne blev ophævet, og Viktor Fischer ville indstille sin karriere i en alder af 29 år.

Siden har der været stille omkring den tidligere danske landsholdsspiller, der ikke endnu har sat ord på karrierestoppet. Kort efter skiftet til AIK fortalte han dog om skiftet til Tipsbladet, i hvad der blev hans sidste interview med danske medier inden karrierestoppet.

– Jeg spillede jo ikke, så det var helt oplagt at komme videre til noget andet. AIK ville rigtig gerne have mig på en lejeaftale frem til årsskiftet. Så det var ret fordelagtigt for mig lige nu at komme i gang med at spille noget fodbold igen hos dem, lød det tilbage i februar.

Opholdet i AIK startede også godt for den blonde offensivspiller, der startede tre ud af fire kampe og leverede to scoringer i den svenske pokalturnering i februar og marts.

De fire kampe tog dog hårdt på Viktor Fischers fysik, der inden lejeaftalen blev indgået, nærmest ikke havde spillet fodbold i Royal Antwerp i løbet af efteråret. Samtidig fandt hverken han selv eller AIK rytmen i Allsvenskan.

Skader hæmmede Viktor Fischer, der nu har nydt pensionen i omkring fire måneder. Han er fortsat kun 29 år gammel, så der gemmer sig fortsat mange fodboldår i ham, hvis nu han ønsker at snøre støvlerne på ny.







LIVE

LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Fremhæver stort Brøndby-talent

Helt vild med Brøndby-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Langer ud efter Peter Sørensen

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Nu reagerer Morten Krogh

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten