Ville ikke acceptere Viktor Fischers særaftale

AIK’s norske sportschef Thomas Berntsen ville ikke acceptere, at Viktor Fischer trænede, når han ville.



Viktor Fischer blev mod transfervinduets afslutning i januar udlejet fra Royal Antwerp til AIK i Sverige, men lykken braste hurtigt, da danskeren aldrig kunne finde sin form og gentagne gange blev sat tilbage af skader.

Men i det knap halve år Viktor Fischer var udlejet til AIK, havde han fået de bredeste rammer til at finde sit topniveau. Den tidligere FC København-stjerne havde fået lov til at træne, når han ville, men det gik ikke, da norske Thomas Berntsen blev ansat i maj.

– Han forstod godt, at jeg ikke kunne acceptere det. Det fortalte han mig. Det var helt fair, og så fortalte han mig også, at han havde tænkt sig at stoppe med at spille fodbold. Det havde vi en fin dialog omkring, siger sportsdirektøren til Nettavisen.

Få uger efter ansættelsen af Thomas Berntsen fortalte både AIK og Royal Antwerp, at lejeaftalen mellem parterne blev ophævet, og Viktor Fischer ville indstille sin karriere i en alder af 29 år.

Siden har der været stille omkring den tidligere danske landsholdsspiller, der ikke endnu har sat ord på karrierestoppet. Kort efter skiftet til AIK fortalte han dog om skiftet til Tipsbladet, i hvad der blev hans sidste interview med danske medier inden karrierestoppet.

– Jeg spillede jo ikke, så det var helt oplagt at komme videre til noget andet. AIK ville rigtig gerne have mig på en lejeaftale frem til årsskiftet. Så det var ret fordelagtigt for mig lige nu at komme i gang med at spille noget fodbold igen hos dem, lød det tilbage i februar.

Opholdet i AIK startede også godt for den blonde offensivspiller, der startede tre ud af fire kampe og leverede to scoringer i den svenske pokalturnering i februar og marts.

De fire kampe tog dog hårdt på Viktor Fischers fysik, der inden lejeaftalen blev indgået, nærmest ikke havde spillet fodbold i Royal Antwerp i løbet af efteråret. Samtidig fandt hverken han selv eller AIK rytmen i Allsvenskan.

Skader hæmmede Viktor Fischer, der nu har nydt pensionen i omkring fire måneder. Han er fortsat kun 29 år gammel, så der gemmer sig fortsat mange fodboldår i ham, hvis nu han ønsker at snøre støvlerne på ny.





Store ændringer: Her er Coopers transferplan

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Lothar Matthaüs storroser dansker

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Tænker ikke på Danmarks landshold

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

– Det er fuldkommen meningsløst

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

– De skal skille sig af med ham!

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Det var fuldstændig galimatias!

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Her sætter Vingegaard grænsen

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle