Wessam Abou Alis vilde skifte: Her er hans løn

Efter en forrygende halvsæson i Sirius har Wessam Abou Ali sikret sig et drømmeskifte til storklubben Al Ahly, hvor den danske bomber samtidig har sikret sig en rigtig flot kontrakt.



For et halvt år siden spillede han i den næstbedste række i Danmark, men Wessam Abou Ali kommer snart til at tørne ud for storklubben Al Ahly, der er blevet egyptisk mester hele 43 gange. 

B.T. kunne lørdag afsløre, at Wessam Abou Ali skifter fra Sirius til Al Ahly i en handel, der potentielt kan indbringe Allsvenskan-klubben over 20 millioner kroner. 

Der venter dermed den 25-årige danske angriber et spændende eventyr i Egypten, og den tidligere Vendsyssel-angriber sikrer sig samtidig en rigtig flot kontrakt. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger kommer Wessam Abou Ali nemlig til at tjene mindst otte millioner danske kroner netto om året. Derudover inkluderer aftalen en markant sign-on-bonus for Abou Ali. 

Kontrakten kommer til at løbe frem til 2028, så det er altså rigtigt mange penge, som den snart tidligere Sirius-angriber kan sætte ind på bankkontoen i de kommende år. 

På nuværende tidspunkt er det kun de allersidste detaljer, der mangler at blive forhandlet på plads i aftalen mellem Sirius og Al Ahly.

Den egyptiske klub har sendt en repræsentant til Stockholm, og tirsdag bliver dagen, hvor Wessam Abou Ali flyver ned til Kairo for at gennemføre drømmeskiftet. 





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Barcelona køber VM-angriber

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Portugal – Usbekistan

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

England – Ghana

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek