Wessam Abou Alis vilde skifte: Her er hans løn

Efter en forrygende halvsæson i Sirius har Wessam Abou Ali sikret sig et drømmeskifte til storklubben Al Ahly, hvor den danske bomber samtidig har sikret sig en rigtig flot kontrakt.



For et halvt år siden spillede han i den næstbedste række i Danmark, men Wessam Abou Ali kommer snart til at tørne ud for storklubben Al Ahly, der er blevet egyptisk mester hele 43 gange. 

B.T. kunne lørdag afsløre, at Wessam Abou Ali skifter fra Sirius til Al Ahly i en handel, der potentielt kan indbringe Allsvenskan-klubben over 20 millioner kroner. 

Der venter dermed den 25-årige danske angriber et spændende eventyr i Egypten, og den tidligere Vendsyssel-angriber sikrer sig samtidig en rigtig flot kontrakt. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger kommer Wessam Abou Ali nemlig til at tjene mindst otte millioner danske kroner netto om året. Derudover inkluderer aftalen en markant sign-on-bonus for Abou Ali. 

Kontrakten kommer til at løbe frem til 2028, så det er altså rigtigt mange penge, som den snart tidligere Sirius-angriber kan sætte ind på bankkontoen i de kommende år. 

På nuværende tidspunkt er det kun de allersidste detaljer, der mangler at blive forhandlet på plads i aftalen mellem Sirius og Al Ahly.

Den egyptiske klub har sendt en repræsentant til Stockholm, og tirsdag bliver dagen, hvor Wessam Abou Ali flyver ned til Kairo for at gennemføre drømmeskiftet. 





LIVE

LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!