Wessam Abou Alis vilde skifte: Her er hans løn

Efter en forrygende halvsæson i Sirius har Wessam Abou Ali sikret sig et drømmeskifte til storklubben Al Ahly, hvor den danske bomber samtidig har sikret sig en rigtig flot kontrakt.



For et halvt år siden spillede han i den næstbedste række i Danmark, men Wessam Abou Ali kommer snart til at tørne ud for storklubben Al Ahly, der er blevet egyptisk mester hele 43 gange. 

B.T. kunne lørdag afsløre, at Wessam Abou Ali skifter fra Sirius til Al Ahly i en handel, der potentielt kan indbringe Allsvenskan-klubben over 20 millioner kroner. 

Der venter dermed den 25-årige danske angriber et spændende eventyr i Egypten, og den tidligere Vendsyssel-angriber sikrer sig samtidig en rigtig flot kontrakt. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger kommer Wessam Abou Ali nemlig til at tjene mindst otte millioner danske kroner netto om året. Derudover inkluderer aftalen en markant sign-on-bonus for Abou Ali. 

Kontrakten kommer til at løbe frem til 2028, så det er altså rigtigt mange penge, som den snart tidligere Sirius-angriber kan sætte ind på bankkontoen i de kommende år. 

På nuværende tidspunkt er det kun de allersidste detaljer, der mangler at blive forhandlet på plads i aftalen mellem Sirius og Al Ahly.

Den egyptiske klub har sendt en repræsentant til Stockholm, og tirsdag bliver dagen, hvor Wessam Abou Ali flyver ned til Kairo for at gennemføre drømmeskiftet. 






Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Solbakken har blandede følelser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Deadline overskredet: FC København melder ud

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Ghana – Panama

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Argentina – Algeriet

Frankrig – Senegal

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Historisk påsætning undrer dommerekspert

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Irak – Norge

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’