Wessam Abou Alis vilde skifte: Her er hans løn

Efter en forrygende halvsæson i Sirius har Wessam Abou Ali sikret sig et drømmeskifte til storklubben Al Ahly, hvor den danske bomber samtidig har sikret sig en rigtig flot kontrakt.



For et halvt år siden spillede han i den næstbedste række i Danmark, men Wessam Abou Ali kommer snart til at tørne ud for storklubben Al Ahly, der er blevet egyptisk mester hele 43 gange. 

B.T. kunne lørdag afsløre, at Wessam Abou Ali skifter fra Sirius til Al Ahly i en handel, der potentielt kan indbringe Allsvenskan-klubben over 20 millioner kroner. 

Der venter dermed den 25-årige danske angriber et spændende eventyr i Egypten, og den tidligere Vendsyssel-angriber sikrer sig samtidig en rigtig flot kontrakt. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger kommer Wessam Abou Ali nemlig til at tjene mindst otte millioner danske kroner netto om året. Derudover inkluderer aftalen en markant sign-on-bonus for Abou Ali. 

Kontrakten kommer til at løbe frem til 2028, så det er altså rigtigt mange penge, som den snart tidligere Sirius-angriber kan sætte ind på bankkontoen i de kommende år. 

På nuværende tidspunkt er det kun de allersidste detaljer, der mangler at blive forhandlet på plads i aftalen mellem Sirius og Al Ahly.

Den egyptiske klub har sendt en repræsentant til Stockholm, og tirsdag bliver dagen, hvor Wessam Abou Ali flyver ned til Kairo for at gennemføre drømmeskiftet. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Usikker på Chido Obi-transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

USA – Bosnien-Hercegovina



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Portugal – Kroatien

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Det er en interessant spiller’

Dårligt nyt for Isaksen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’