Wessam Abou Alis vilde skifte: Her er hans løn

Efter en forrygende halvsæson i Sirius har Wessam Abou Ali sikret sig et drømmeskifte til storklubben Al Ahly, hvor den danske bomber samtidig har sikret sig en rigtig flot kontrakt.



For et halvt år siden spillede han i den næstbedste række i Danmark, men Wessam Abou Ali kommer snart til at tørne ud for storklubben Al Ahly, der er blevet egyptisk mester hele 43 gange. 

B.T. kunne lørdag afsløre, at Wessam Abou Ali skifter fra Sirius til Al Ahly i en handel, der potentielt kan indbringe Allsvenskan-klubben over 20 millioner kroner. 

Der venter dermed den 25-årige danske angriber et spændende eventyr i Egypten, og den tidligere Vendsyssel-angriber sikrer sig samtidig en rigtig flot kontrakt. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger kommer Wessam Abou Ali nemlig til at tjene mindst otte millioner danske kroner netto om året. Derudover inkluderer aftalen en markant sign-on-bonus for Abou Ali. 

Kontrakten kommer til at løbe frem til 2028, så det er altså rigtigt mange penge, som den snart tidligere Sirius-angriber kan sætte ind på bankkontoen i de kommende år. 

På nuværende tidspunkt er det kun de allersidste detaljer, der mangler at blive forhandlet på plads i aftalen mellem Sirius og Al Ahly.

Den egyptiske klub har sendt en repræsentant til Stockholm, og tirsdag bliver dagen, hvor Wessam Abou Ali flyver ned til Kairo for at gennemføre drømmeskiftet. 






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Mexico – Ecuador

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afviste Premier League-klubber

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

England – DR Congo

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’