11 mål og 12 assist i 16 kampe er det blevet til for Philip Zinckernagel for Bodø/Glimt i den bedste norske række Elitserien.
Det har kastet en masse opmærksomhed af sig, og senest har to eksperter over for det norske dagblad VG, anbefalet den tidligere danske landstræner og nuværende Rosenborg-træner, Åge Hareide, at han henter danskeren til klubben.
Nu reagerer den danske offensiv-spiller selv på rygterne til tipsbladet.dk.
– For mig er det kun FCK, der er større eller på samme niveau i Skandinavien. Rosenborg har en flot historie, og det er selvfølgelig en stor klub, fortæller Philip Zinckernagel.
Læs også:Medie: Norsk klub har Sammy Skytte højt på ønskelisten
Han bekræfter samtidig, at der har været masser af interesse fra både skandinaviske klubber, men også fra klubber uden for.
Selv foretrækker Philip Zinckernagel at det næste skridt i hans karriere er af sportslig karrakter, men hvis ikke det rigtige tilbud dukker op, så tager han det med ro.
– Hvis ikke der kommer noget, der er meget bedre sportsligt, så har jeg det godt i Bodø, hvor vi spiller europæisk fodbold og kæmper med om mesterskabet.
Den norske klub har sendt flere kontrakttilbud til den danske spiller, der dog har aftalt med sin agent, at de afventer, hvordan den videre sæson forløber, inden de tager stilling til de tilbud, der tikker ind.
Læs også:Ole Gunnar Solskjærs søn får professionel kontrakt
Den 25-årige midtbanespiller havde under Jakob Michelsens vinger en flot periode i SønderjyskE, men en retur til Superligaen og en eventuel genforening med Michelsen i OB ligger ikke lige til højreskøjten.
– Jeg har ikke et behov for at komme hjem til Superligaen, jeg håber i stedet på en større liga, lyder det fra Philip Zinckernagel til tipsbladet.dk.
Zinckernagel og Bodø/Glimt indtager overraskende en førsteplads i Elitserien, hvor de har ti point ned til andenpladsen og en kamp i baghånden.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Alt om FC Nordsjælland: Er det næste kuld talenter gode nok?
Læs også:Bodø-dansker: En drøm at komme til en større liga
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADET SPECIAL
