14 spillere kan forlade Superliga-klub

Hele 14 spillere har under tre måneder tilbage af deres aftale med Vejle Boldklub.



Hvis man kører med afskedsblomster i Vejle Boldklub, er det lige før, at det skal have sin helt egen kolonne i budgettet.

Superliga-klubben risikerer nemlig at sende den lokale Interflora-butik på overarbejde.

Som tingene står i skrivende stund, har mere end et helt hold kontraktudløb i Vejle Boldklub efter sæsonen – 14 spillere for at være helt nøjagtig.

Gustav Nørregaard Knudsen, Thomas Gundelund, Miiko Albornoz, Stefan Velkov, David Colina, Andreas Tomaselli, Kristian Kirkegaard, Hamza Barry, Anders K. Jacobsen, Dimitris Emmanoulidis, Yeni N’Gbakoto samt lejesvendene, Richard Jensen, Emmanuel Yeboah og German Onugkha har alle udløb i Nørreskoven 30. juni.

Det er en situation, klubbens nyudnævnte sportsdirektør, Mikkel Hemmersam, naturligvis er nødt til at forholde sig til.

– Jeg arbejder på det hver dag. Det gælder både de spillere, vi gerne vil have med videre – der er nogle, der ønsker at være en del af klubbens fremtid, men også nogle, der drømmer om at prøve noget nyt. Men det er et arbejde, der pågår dagligt, siger Mikkel Hemmersam til Tipsbladet og tilføjer:

– Der kan godt være en udfordring i, om det bliver Superliga eller 1. Division. Lige nu oplever jeg, at alle er supermotiverede, men det er åbenlyst, at spillerne også tænker på, hvad der er bedst for dem i deres videre karriere.

Han fastslår, at situationen med de mange kontraktudløb ikke er noget, han ligger søvnløs over om natten.

– Det er der ingen grund til. Lige nu arbejder vi hårdt med det, og vi er afklarede i forhold til, hvordan vi gerne vil spille, så der er ingen grund til bekymring. Vi skal nok stable et godt hold på benene til næste sæson, men lige nu har vi, ligesom fansene, også et fokus på Superligaen, siger sportsdirektøren.

Vejle er som nævnt i dialog med flere spillere, som man gerne ser forbliver i klubben, men hvem der er tale om, holder man internt på direktiongsgangene. Det er dog ikke nogen hemmelighed, at anfører Thomas Gundelund er et særdeles godt bud på en spiller, Vejle gerne vil forlænge med.

– Selvfølgelig, han er en af vores vigtigste spillere, så det er naturligvis noget, vi overvejer og har en dialog med ham om, siger Hemmersam.

Vejle Boldklub er stadig sidst i Superligaen, men har ædt sig ind på konkurrenterne indtil videre i et stærkt forår.





Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Kæmpe forløsning for FC København

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

En kæmpe sejr

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Set i København – de leder efter ny sportschef

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven