14 spillere kan forlade Superliga-klub

Hele 14 spillere har under tre måneder tilbage af deres aftale med Vejle Boldklub.



Hvis man kører med afskedsblomster i Vejle Boldklub, er det lige før, at det skal have sin helt egen kolonne i budgettet.

Superliga-klubben risikerer nemlig at sende den lokale Interflora-butik på overarbejde.

Som tingene står i skrivende stund, har mere end et helt hold kontraktudløb i Vejle Boldklub efter sæsonen – 14 spillere for at være helt nøjagtig.

Gustav Nørregaard Knudsen, Thomas Gundelund, Miiko Albornoz, Stefan Velkov, David Colina, Andreas Tomaselli, Kristian Kirkegaard, Hamza Barry, Anders K. Jacobsen, Dimitris Emmanoulidis, Yeni N’Gbakoto samt lejesvendene, Richard Jensen, Emmanuel Yeboah og German Onugkha har alle udløb i Nørreskoven 30. juni.

Det er en situation, klubbens nyudnævnte sportsdirektør, Mikkel Hemmersam, naturligvis er nødt til at forholde sig til.

– Jeg arbejder på det hver dag. Det gælder både de spillere, vi gerne vil have med videre – der er nogle, der ønsker at være en del af klubbens fremtid, men også nogle, der drømmer om at prøve noget nyt. Men det er et arbejde, der pågår dagligt, siger Mikkel Hemmersam til Tipsbladet og tilføjer:

– Der kan godt være en udfordring i, om det bliver Superliga eller 1. Division. Lige nu oplever jeg, at alle er supermotiverede, men det er åbenlyst, at spillerne også tænker på, hvad der er bedst for dem i deres videre karriere.

Han fastslår, at situationen med de mange kontraktudløb ikke er noget, han ligger søvnløs over om natten.

– Det er der ingen grund til. Lige nu arbejder vi hårdt med det, og vi er afklarede i forhold til, hvordan vi gerne vil spille, så der er ingen grund til bekymring. Vi skal nok stable et godt hold på benene til næste sæson, men lige nu har vi, ligesom fansene, også et fokus på Superligaen, siger sportsdirektøren.

Vejle er som nævnt i dialog med flere spillere, som man gerne ser forbliver i klubben, men hvem der er tale om, holder man internt på direktiongsgangene. Det er dog ikke nogen hemmelighed, at anfører Thomas Gundelund er et særdeles godt bud på en spiller, Vejle gerne vil forlænge med.

– Selvfølgelig, han er en af vores vigtigste spillere, så det er naturligvis noget, vi overvejer og har en dialog med ham om, siger Hemmersam.

Vejle Boldklub er stadig sidst i Superligaen, men har ædt sig ind på konkurrenterne indtil videre i et stærkt forår.








Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Knuser transferrekord

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor nedtur for Superliga-komet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Argentina – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hvor er Kasper Dolberg?

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Schweiz – Colombia



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber