14 spillere kan forlade Superliga-klub

Hele 14 spillere har under tre måneder tilbage af deres aftale med Vejle Boldklub.



Hvis man kører med afskedsblomster i Vejle Boldklub, er det lige før, at det skal have sin helt egen kolonne i budgettet.

Superliga-klubben risikerer nemlig at sende den lokale Interflora-butik på overarbejde.

Som tingene står i skrivende stund, har mere end et helt hold kontraktudløb i Vejle Boldklub efter sæsonen – 14 spillere for at være helt nøjagtig.

Gustav Nørregaard Knudsen, Thomas Gundelund, Miiko Albornoz, Stefan Velkov, David Colina, Andreas Tomaselli, Kristian Kirkegaard, Hamza Barry, Anders K. Jacobsen, Dimitris Emmanoulidis, Yeni N’Gbakoto samt lejesvendene, Richard Jensen, Emmanuel Yeboah og German Onugkha har alle udløb i Nørreskoven 30. juni.

Det er en situation, klubbens nyudnævnte sportsdirektør, Mikkel Hemmersam, naturligvis er nødt til at forholde sig til.

– Jeg arbejder på det hver dag. Det gælder både de spillere, vi gerne vil have med videre – der er nogle, der ønsker at være en del af klubbens fremtid, men også nogle, der drømmer om at prøve noget nyt. Men det er et arbejde, der pågår dagligt, siger Mikkel Hemmersam til Tipsbladet og tilføjer:

– Der kan godt være en udfordring i, om det bliver Superliga eller 1. Division. Lige nu oplever jeg, at alle er supermotiverede, men det er åbenlyst, at spillerne også tænker på, hvad der er bedst for dem i deres videre karriere.

Han fastslår, at situationen med de mange kontraktudløb ikke er noget, han ligger søvnløs over om natten.

– Det er der ingen grund til. Lige nu arbejder vi hårdt med det, og vi er afklarede i forhold til, hvordan vi gerne vil spille, så der er ingen grund til bekymring. Vi skal nok stable et godt hold på benene til næste sæson, men lige nu har vi, ligesom fansene, også et fokus på Superligaen, siger sportsdirektøren.

Vejle er som nævnt i dialog med flere spillere, som man gerne ser forbliver i klubben, men hvem der er tale om, holder man internt på direktiongsgangene. Det er dog ikke nogen hemmelighed, at anfører Thomas Gundelund er et særdeles godt bud på en spiller, Vejle gerne vil forlænge med.

– Selvfølgelig, han er en af vores vigtigste spillere, så det er naturligvis noget, vi overvejer og har en dialog med ham om, siger Hemmersam.

Vejle Boldklub er stadig sidst i Superligaen, men har ædt sig ind på konkurrenterne indtil videre i et stærkt forår.







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

I chok over Manchester United

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

631 millioner kroner

Nu er Dreyer historisk

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

‘Han tisser isterninger’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Medier revser Real Madrid-træner

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse