14 spillere kan forlade Superliga-klub

Hele 14 spillere har under tre måneder tilbage af deres aftale med Vejle Boldklub.



Hvis man kører med afskedsblomster i Vejle Boldklub, er det lige før, at det skal have sin helt egen kolonne i budgettet.

Superliga-klubben risikerer nemlig at sende den lokale Interflora-butik på overarbejde.

Som tingene står i skrivende stund, har mere end et helt hold kontraktudløb i Vejle Boldklub efter sæsonen – 14 spillere for at være helt nøjagtig.

Gustav Nørregaard Knudsen, Thomas Gundelund, Miiko Albornoz, Stefan Velkov, David Colina, Andreas Tomaselli, Kristian Kirkegaard, Hamza Barry, Anders K. Jacobsen, Dimitris Emmanoulidis, Yeni N’Gbakoto samt lejesvendene, Richard Jensen, Emmanuel Yeboah og German Onugkha har alle udløb i Nørreskoven 30. juni.

Det er en situation, klubbens nyudnævnte sportsdirektør, Mikkel Hemmersam, naturligvis er nødt til at forholde sig til.

– Jeg arbejder på det hver dag. Det gælder både de spillere, vi gerne vil have med videre – der er nogle, der ønsker at være en del af klubbens fremtid, men også nogle, der drømmer om at prøve noget nyt. Men det er et arbejde, der pågår dagligt, siger Mikkel Hemmersam til Tipsbladet og tilføjer:

– Der kan godt være en udfordring i, om det bliver Superliga eller 1. Division. Lige nu oplever jeg, at alle er supermotiverede, men det er åbenlyst, at spillerne også tænker på, hvad der er bedst for dem i deres videre karriere.

Han fastslår, at situationen med de mange kontraktudløb ikke er noget, han ligger søvnløs over om natten.

– Det er der ingen grund til. Lige nu arbejder vi hårdt med det, og vi er afklarede i forhold til, hvordan vi gerne vil spille, så der er ingen grund til bekymring. Vi skal nok stable et godt hold på benene til næste sæson, men lige nu har vi, ligesom fansene, også et fokus på Superligaen, siger sportsdirektøren.

Vejle er som nævnt i dialog med flere spillere, som man gerne ser forbliver i klubben, men hvem der er tale om, holder man internt på direktiongsgangene. Det er dog ikke nogen hemmelighed, at anfører Thomas Gundelund er et særdeles godt bud på en spiller, Vejle gerne vil forlænge med.

– Selvfølgelig, han er en af vores vigtigste spillere, så det er naturligvis noget, vi overvejer og har en dialog med ham om, siger Hemmersam.

Vejle Boldklub er stadig sidst i Superligaen, men har ædt sig ind på konkurrenterne indtil videre i et stærkt forår.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’