Hvis man kører med afskedsblomster i Vejle Boldklub, er det lige før, at det skal have sin helt egen kolonne i budgettet.
Superliga-klubben risikerer nemlig at sende den lokale Interflora-butik på overarbejde.
Som tingene står i skrivende stund, har mere end et helt hold kontraktudløb i Vejle Boldklub efter sæsonen – 14 spillere for at være helt nøjagtig.
Gustav Nørregaard Knudsen, Thomas Gundelund, Miiko Albornoz, Stefan Velkov, David Colina, Andreas Tomaselli, Kristian Kirkegaard, Hamza Barry, Anders K. Jacobsen, Dimitris Emmanoulidis, Yeni N’Gbakoto samt lejesvendene, Richard Jensen, Emmanuel Yeboah og German Onugkha har alle udløb i Nørreskoven 30. juni.
Det er en situation, klubbens nyudnævnte sportsdirektør, Mikkel Hemmersam, naturligvis er nødt til at forholde sig til.
– Jeg arbejder på det hver dag. Det gælder både de spillere, vi gerne vil have med videre – der er nogle, der ønsker at være en del af klubbens fremtid, men også nogle, der drømmer om at prøve noget nyt. Men det er et arbejde, der pågår dagligt, siger Mikkel Hemmersam til Tipsbladet og tilføjer:
– Der kan godt være en udfordring i, om det bliver Superliga eller 1. Division. Lige nu oplever jeg, at alle er supermotiverede, men det er åbenlyst, at spillerne også tænker på, hvad der er bedst for dem i deres videre karriere.
Han fastslår, at situationen med de mange kontraktudløb ikke er noget, han ligger søvnløs over om natten.
– Det er der ingen grund til. Lige nu arbejder vi hårdt med det, og vi er afklarede i forhold til, hvordan vi gerne vil spille, så der er ingen grund til bekymring. Vi skal nok stable et godt hold på benene til næste sæson, men lige nu har vi, ligesom fansene, også et fokus på Superligaen, siger sportsdirektøren.
Vejle er som nævnt i dialog med flere spillere, som man gerne ser forbliver i klubben, men hvem der er tale om, holder man internt på direktiongsgangene. Det er dog ikke nogen hemmelighed, at anfører Thomas Gundelund er et særdeles godt bud på en spiller, Vejle gerne vil forlænge med.
– Selvfølgelig, han er en af vores vigtigste spillere, så det er naturligvis noget, vi overvejer og har en dialog med ham om, siger Hemmersam.
Vejle Boldklub er stadig sidst i Superligaen, men har ædt sig ind på konkurrenterne indtil videre i et stærkt forår.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE