De er aktuelt i Dubai på træningslejr, FC Midtjylland, og det er de for at forberede sig til et vigtigt forår i Superligaen, hvor man benhårdt jagter det guld, man aktuelt ligger til. Alligevel har en af de helt unge en chance for at komme ind holdet i foråret. Det skriver Herning Folkeblad.
FC Midtjylland har brugt januar-vinduet på at forstærke truppen med både Lasse Vibe, Anders Dreyer og Ronnie Schwartz, og selv om de to førstnævnte allerede har vist kvaliteterne og har scoret hyppigt i testkampene, var det en 17-årig, der løb med overskrifterne onsdag, hvor FC Midtjylland vandt en testkamp med 2-0.
Aral Simsir er med FCM på træningslejr, og han scorede onsdag målet til 2-0 – en soloscoring – da han kom ind fra bænken og afgjorde opgøret.
Efterfølgende var der roser til spilleren, der også scorede i årets første testkamp mod Esbjerg. Og Brian Priske udelukker ikke, at spilleren får en rolle på førsteholdet i foråret, selv om konkurrencen er hård.
– Bare fordi han er 17 år, betyder det jo ikke, at han ikke kan være med. Det er i virkeligheden op til ham selv at bevise, om han skal det. Men man skal samtidig huske, at vi har mange, der byder sig til. Vi har jo en god, bred trup – også på de pladser, siger Brian Priske til Herning Folkeblad.
Det ser dog umiddelbart svært ud for Aral Simsir, der er i konkurrence med rutinerede folk, der er vant til det høje niveau og til at spille topkampe. Også spillere som Awer Mabil, Sory Kaba, Mikael Anderson og Evander kan spille de offensive pladser, mens også Gustav Isaksen bejler til spilletid.
Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis
FC Midtjyllands forspring til FC København på andenpladsen i Superligaen er på fire point før de sidste 16 kampe i Superligaen, og dermed er der lagt op til et spændende forår med masser af dramatik i både top og bund.
LIVE
TransferLIVE: Enig med stjerne – koster 450 mio.
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
