17-årigt talent presser stjernerne i FCM: Det er op til ham selv

Han er bare 17 år, Aral Simsir, men allerede nu leverer han fine ting for FC Midtjyllands førstehold.



De er aktuelt i Dubai på træningslejr, FC Midtjylland, og det er de for at forberede sig til et vigtigt forår i Superligaen, hvor man benhårdt jagter det guld, man aktuelt ligger til. Alligevel har en af de helt unge en chance for at komme ind holdet i foråret. Det skriver Herning Folkeblad.

FC Midtjylland har brugt januar-vinduet på at forstærke truppen med både Lasse Vibe, Anders Dreyer og Ronnie Schwartz, og selv om de to førstnævnte allerede har vist kvaliteterne og har scoret hyppigt i testkampene, var det en 17-årig, der løb med overskrifterne onsdag, hvor FC Midtjylland vandt en testkamp med 2-0.

Aral Simsir er med FCM på træningslejr, og han scorede onsdag målet til 2-0 – en soloscoring – da han kom ind fra bænken og afgjorde opgøret.

Efterfølgende var der roser til spilleren, der også scorede i årets første testkamp mod Esbjerg. Og Brian Priske udelukker ikke, at spilleren får en rolle på førsteholdet i foråret, selv om konkurrencen er hård.

– Bare fordi han er 17 år, betyder det jo ikke, at han ikke kan være med. Det er i virkeligheden op til ham selv at bevise, om han skal det. Men man skal samtidig huske, at vi har mange, der byder sig til. Vi har jo en god, bred trup – også på de pladser, siger Brian Priske til Herning Folkeblad.

Det ser dog umiddelbart svært ud for Aral Simsir, der er i konkurrence med rutinerede folk, der er vant til det høje niveau og til at spille topkampe. Også spillere som Awer Mabil, Sory Kaba, Mikael Anderson og Evander kan spille de offensive pladser, mens også Gustav Isaksen bejler til spilletid.

Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis

FC Midtjyllands forspring til FC København på andenpladsen i Superligaen er på fire point før de sidste 16 kampe i Superligaen, og dermed er der lagt op til et spændende forår med masser af dramatik i både top og bund.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

PSG – Bayern München

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson svært utilfreds

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Amir Richardson scorer kassen i FC København