Chokerende højt: Så mange tier om Qatar-problemer

Det er kun 12 VM-nationer – heriblandt Danmark – der er kritiske over for problemerne i VM-værtslandet Qatar.



Danmark er blandt 12 deltagende VM-nationer, der har valgt at kritisere Qatar offentligt for blandt andet behandlingen af landets migrantarbejdere. 20 lande klapper i om problemerne i VM-værtslandet.

Det viser en opgørelse, som Jyllands-Posten har lavet i samarbejde med britiske The Guardian.

Gennemgangen viser, at fodboldforbund og landsholdsspillere i 20 af de 32 deltagende lande tier om problematikkerne ved afholdelsen af VM i Qatar.

Følgende 12 lande er kritiske over for afholdelsen af VM i Qatar: Holland, England, USA, Wales, Frankrig, Danmark, Australien, Spanien, Tyskland, Belgien, Canada og Schweiz.

I opgørelsen fra The Guardian og Jyllands-Posten fremgår det, at den hollandske landstræner Louis van Gaal kalder det “latterligt”, at VM er i Qatar.

Desuden mødte de hollandske spillere en gruppe migrantarbejdere som en markering ved ankomsten til Qatar.

Englands midtbanespiller Jordan Henderson har brugt ord som “chokerende” og “forfærdelig” om Qatars brud på menneskerettighederne. Det Engelske Fodboldforbund (FA) arbejder desuden for at kompensere migrantarbejderne.

I Danmark arbejder Dansk Boldspil-Union (DBU) for bedre forhold i Qatar, og flere spillere har været ude med offentlig Qatar-kritik.

Det danske hold har tidligere spillet i protesttrøjer, har en symbolsk tredjetrøje og vil spille med et regnbuefarvet anførerbind.

Følgende 20 lande er ikke kritiske for afholdelsen af VM i Qatar: Ecuador, Senegal, Iran, Argentina, Saudi-Arabien, Mexico, Polen, Tunesien, Costa Rica, Japan, Marokko, Kroatien, Brasilien, Serbien, Cameroun, Portugal, Ghana, Sydkorea, Uruguay og Qatar.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

I dialog om Albert Grønbæk

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg