Chokerende højt: Så mange tier om Qatar-problemer

Det er kun 12 VM-nationer – heriblandt Danmark – der er kritiske over for problemerne i VM-værtslandet Qatar.



Danmark er blandt 12 deltagende VM-nationer, der har valgt at kritisere Qatar offentligt for blandt andet behandlingen af landets migrantarbejdere. 20 lande klapper i om problemerne i VM-værtslandet.

Det viser en opgørelse, som Jyllands-Posten har lavet i samarbejde med britiske The Guardian.

Gennemgangen viser, at fodboldforbund og landsholdsspillere i 20 af de 32 deltagende lande tier om problematikkerne ved afholdelsen af VM i Qatar.

Følgende 12 lande er kritiske over for afholdelsen af VM i Qatar: Holland, England, USA, Wales, Frankrig, Danmark, Australien, Spanien, Tyskland, Belgien, Canada og Schweiz.

I opgørelsen fra The Guardian og Jyllands-Posten fremgår det, at den hollandske landstræner Louis van Gaal kalder det “latterligt”, at VM er i Qatar.

Desuden mødte de hollandske spillere en gruppe migrantarbejdere som en markering ved ankomsten til Qatar.

Englands midtbanespiller Jordan Henderson har brugt ord som “chokerende” og “forfærdelig” om Qatars brud på menneskerettighederne. Det Engelske Fodboldforbund (FA) arbejder desuden for at kompensere migrantarbejderne.

I Danmark arbejder Dansk Boldspil-Union (DBU) for bedre forhold i Qatar, og flere spillere har været ude med offentlig Qatar-kritik.

Det danske hold har tidligere spillet i protesttrøjer, har en symbolsk tredjetrøje og vil spille med et regnbuefarvet anførerbind.

Følgende 20 lande er ikke kritiske for afholdelsen af VM i Qatar: Ecuador, Senegal, Iran, Argentina, Saudi-Arabien, Mexico, Polen, Tunesien, Costa Rica, Japan, Marokko, Kroatien, Brasilien, Serbien, Cameroun, Portugal, Ghana, Sydkorea, Uruguay og Qatar.

/ritzau/





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sender stikpille til FC København-flop



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Oddset styrtdykker

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’