Chokerende højt: Så mange tier om Qatar-problemer

Det er kun 12 VM-nationer – heriblandt Danmark – der er kritiske over for problemerne i VM-værtslandet Qatar.



Danmark er blandt 12 deltagende VM-nationer, der har valgt at kritisere Qatar offentligt for blandt andet behandlingen af landets migrantarbejdere. 20 lande klapper i om problemerne i VM-værtslandet.

Det viser en opgørelse, som Jyllands-Posten har lavet i samarbejde med britiske The Guardian.

Gennemgangen viser, at fodboldforbund og landsholdsspillere i 20 af de 32 deltagende lande tier om problematikkerne ved afholdelsen af VM i Qatar.

Følgende 12 lande er kritiske over for afholdelsen af VM i Qatar: Holland, England, USA, Wales, Frankrig, Danmark, Australien, Spanien, Tyskland, Belgien, Canada og Schweiz.

I opgørelsen fra The Guardian og Jyllands-Posten fremgår det, at den hollandske landstræner Louis van Gaal kalder det “latterligt”, at VM er i Qatar.

Desuden mødte de hollandske spillere en gruppe migrantarbejdere som en markering ved ankomsten til Qatar.

Englands midtbanespiller Jordan Henderson har brugt ord som “chokerende” og “forfærdelig” om Qatars brud på menneskerettighederne. Det Engelske Fodboldforbund (FA) arbejder desuden for at kompensere migrantarbejderne.

I Danmark arbejder Dansk Boldspil-Union (DBU) for bedre forhold i Qatar, og flere spillere har været ude med offentlig Qatar-kritik.

Det danske hold har tidligere spillet i protesttrøjer, har en symbolsk tredjetrøje og vil spille med et regnbuefarvet anførerbind.

Følgende 20 lande er ikke kritiske for afholdelsen af VM i Qatar: Ecuador, Senegal, Iran, Argentina, Saudi-Arabien, Mexico, Polen, Tunesien, Costa Rica, Japan, Marokko, Kroatien, Brasilien, Serbien, Cameroun, Portugal, Ghana, Sydkorea, Uruguay og Qatar.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller